Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > "13. emerytura" co miesiąc? Niektórzy seniorzy mają na to szansę
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.05.2024 09:01

"13. emerytura" co miesiąc? Niektórzy seniorzy mają na to szansę

seniorka
fot. Pixabay/airtank, gosiak1980

Mimo iż emerytura w naszym kraju nie należy do najwyższych świadczeń i wielu seniorów ciągle jeszcze do niej dorabia, to rząd stara się podejmować zmiany w tej kwestii. Przykładem może być wprowadzenie 13. i 14. emerytury, która nieco poprawia budżet emerytów. Co ciekawe, pewna grupa seniorów może liczyć na dodatek w wysokości "trzynastki" nawet co miesiąc. Chodzi o dodatek dla opozycjonistów, który ma równowartość najniższej emerytury. Komu przysługuje?

Dodatek dla opozycjonistów. Komu przysługuje?

Seniorzy z upragnieniem wyczekują każdych najdrobniejszych doniesień o zmianach w kwestii wypłacania 13. I 14. emerytury, konkretnych terminów, w których mogą spodziewać się dodatku czy informacji o waloryzacji. Nie da się ukryć, że "trzynastka" i "czternastka" nieco poprawiają domowy budżet emerytów. Niedawno rząd zapowiedział wypłatę 14. emerytury we wrześniu. Natomiast nie jest znana jeszcze jej finalna kwota.

13. emerytura jest wypłacana w wysokości najniższej obowiązującej emerytury. Wielu seniorów być może o tym nie wie, ale taki dodatek mogą otrzymywać co miesiąc. Mowa o dodatku dla opozycjonistów. 

Te świadczenia miały wzrosnąć, a zostaną zamrożone. Wiele osób będzie wściekłych

Dodatek dla opozycjonistów. Niezbędny jest wniosek

Prawo do takiego świadczenia przysługuje osobie o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

ZOBACZ: Obowiązek dotyczy prawie 3 mln Polaków. Kto nie zrobi, zapłaci 5 tys. zł kary

Dodatek przyznaje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Co zrobić, aby go otrzymać? Niezbędne jest złożenie w tej sprawie wniosku, a także uzyskanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej.

Ile wynosi dodatek dla opozycjonistów?

Dodatek dla opozycjonistów został wprowadzony na rynek w 2015 roku i miał pomóc najbiedniejszym seniorom. W 2017 roku po nowelizacji zdecydowano, że dodatek ten będzie bezterminowy, a także będzie podlegał waloryzacji.

Dzięki nowelizacji z 2023 roku świadczenie jest równe wysokości najniższej obowiązującej emerytury. Obecnie wynosi 1445,48 zł netto.

ZOBACZ: ZUS sprawdza Polaków. “Do 31 maja czas na dostarczenie zaświadczenia”

Dodatek dla opozycjonistów wypłacany jest tym osobom, które minimum przez rok działały na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych lub odbywały karę więzienia za swoją działalność antykomunistyczną.