Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Senat

Senat

świeca ogień
01.02.2024 09:28 Smutna wiadomość obiegła całą Polskę. Nie żyje zasłużony działacz "Solidarności" i były minister

Zmarł Krzysztof Żabiński, dawny działacz Solidarności, minister-szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był także wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. Odszedł w wieku 70 lat. Smutną wiadomość przekazał wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.

sejm sala plenarna
18.01.2024 12:05 Sejmu zdecydował, podjęło kluczową decyzję. Budżet został uchwalony

Sejm uchwalił dzisiaj budżet na 2024 rok, który zakłada limit wydatków na ponad 866 mld zł. Pracę nad budżetem przejmuje tym samym Senat, który zajmie się nim w przyszłym tygodniu. Według zapewnień rządu, do 29 stycznia projekt ma trafić do podpisu prezydenta.

Minęła 20 TVP Info
13.10.2023 19:40 Skandaliczne słowa na antenie TVP Info. Nie miał hamulców, prowadzący tylko patrzył

Na ostatniej prostej przed zaplanowanymi na 15 października wyborami parlamentarnymi wyjątkowo zaostrza się polityczna rywalizacja. W służbie obozu rządzącego działają, co oczywiste, także i reżimowe media, w tym niezastąpiona TVP. Najlepiej widać to było w czwartkowy wieczór na antenie TVP Info, gdzie gościł polityk PiS Bartosz Kownacki. Gdy z ust parlamentarzysty padły naprawdę skandaliczne słowa pod adresem Tomasza Grodzkiego, prowadzący Adrian Klarenbach nawet nie śmiał zainterweniować.

Tomasz Grodzki
15.09.2023 20:13 Orędzie Grodzkiego do Polaków. "To największa afera z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku"

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wygłosił 15 września wieczorem specjalne orędzie w związku z aferą wizową. Padły zdecydowane słowa.

flaga Polski
28.07.2023 18:10 Nowe święto państwowe już we wrześniu. Dostaniemy kolejny dzień wolny od pracy?

W piątek, 28 lipca polski Senat przyjął ustawę zakładającą ustanowienie nowego święta państwowego. 10 września ma być specjalną datą upamiętniającą określoną grupę osób, które oddały życie w trakcie II Wojny Światowej. O kogo dokładnie chodzi?

pieniądze
08.07.2023 17:35 Nauczyciele dostaną dodatek. Więcej pieniędzy również na wczasy pod gruszą

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy okołobudżetowej na rok 2023. Pracownicy budżetówki otrzymają jednorazowe dodatki, a nauczyciele nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł. Więcej pieniędzy trafi również do zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. 

Marek Plura nie żyje, senator KO miał 52 lata
21.01.2023 16:59 Marek Plura nie żyje. Senator KO miał 52 lata

Nie żyje senator Marek Plura. 52-letni polityk przebywał szpitalu, a jego stan był ciężki. - Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z oddaniem pracował dla Śląska - napisał w żałobnym poście Senat RP.

EN 01422389 0067
17.12.2022 12:05 Zaatakował Stanisława Karczewskiego. Usłyszał prokuratorskie zrzuty

W czwartek 15 grudnia były marszałek Senatu przekazał, że został zaatakowany podczas zakupów. Napastnik miał go przewrócić, wyrwać mu wyrwać telefon oraz wulgarnie zwyzywać. Dziś poinformowano, że wszczęto w tej sprawie śledztwo. Podejrzanym jest Paweł P., który został oskarżony o "stosowania przemocy z powodu przynależności politycznej, naruszenia nietykalności pokrzywdzonego, jak również uszkodzenia mienia w postaci telefonu".

EN 01531396 0031
15.12.2022 16:19 Stanisław Karczewski uderzony podczas zakupów. Obwinia "bojówki Tuska"

Senator PiS Stanisław Karczewski przekazał, że został napadnięty i uderzony podczas świątecznych zakupów. - Skala agresji i nienawiści, którą sieje Donald Tusk i PO jest ogromna - napisał na Twitterze polityk.

Senat przegłosował ustawy mówiące o cenach węgla i prądu. Naniesione przez izbę wyższą poprawki obniżają zaproponowane pierwotnie stawki.
27.10.2022 20:16 Senat przyjął ustawy rządowe o cenach węgla i prądu. Wśród poprawek niższe stawki

Senat przegłosował dwie ustawy ustalające maksymalne ceny węgla i prądu. Wśród naniesionych poprawek wyższa izba parlamentu obniżyła stawki uchwalone przez Sejm oraz rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z niższych taryf.

tomasz grodzki
27.10.2022 15:06 Strony Senatu padły ofiarą ataku hakerskiego. To pokłosie uchwały przeciwko Rosji?

Strony internetowe wyższej izby parlamentu w czwartek przestały działać. Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, oficjalnie potwierdził, że był to „silny atak hakerski”. Senackie serwery już wróciły do działania. Ten atak to pokłosie przyjętej przez senatorów w środę uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny? Polityk nie wyklucza tego powiązania.

Dziennikarze "Super Expressu" prześwietlili wydatki alkoholowe Parlamentu.
26.10.2022 19:44 Wyszło na jaw, ile parlament wydał na alkohol. Jest cała lista, kwota nie należy do małych

Dziennikarze "Super Expressu" prześwietlili wydatki Parlamentu jakie ten wygenerował w związku z zakupem rozmaitych alkoholi. Wśród wielu różnych trunków na półkach Sejmowych można znaleźć niezbyt wysokiej jakości wino. Z kolei wyższa izba parlamentu może pochwalić się nieco lepszym jakościowo koniakiem.

CBA zatrzymało byłego senatora, chodzi o duże pieniądze
12.10.2022 11:45 CBA i CBŚP zatrzymało byłego senatora PO. "Wielomilionowe wyłudzenia"

CBA zatrzymało byłego senatora Tomasza Misiaka. Wśród osób, których zatrzymanie poleciła Prokuratura Regionalna w Szczecinie, znalazł się również Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Stawiane zarzuty są poważne. Dotyczą wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Były senator został zatrzymany przez CBA. Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Centralne Biuro Śledcze Policji (CBPŚ) działo na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.Jak czytamy w krótkim, oficjalnym komunikacie na stronie CBA, prokuratura zleciła zatrzymanie "byłych członków spółek z branży outsourcingowej". Śledczy nie chcą ujawniać szczegółów.

sejm screen iTV Sejm - 63. posiedzenie Sejmu IX kadencji
08.10.2022 07:53 Ceny prądu w 2023 roku będą zamrożone. Sejm podjął decyzję, jednak nie wszyscy będą zadowoleni

Sejm, w trakcie dzisiejszego posiedzenia głosował nad senackimi poprawkami zgłoszonymi do ustawy zamrażającej ceny prądu w przyszłym roku. Posłowie przyjęli część poprawek Senatu, jednocześnie odrzucając te najważniejsze, czyli dotyczące rozszerzenie zamrożenia cen na przedsiębiorstwa czy zwiększenie limitu dla działkowców. Zgodnie z ustawą ceny te mają pozostać na poziomie roku obecnego. Sejm przyjął w piątek (7 października) ustawę dot. zamrożenia ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Dzisiaj głosowano nad poprawkami 74 poprawkami, które wprowadził Senat. Większość zmian proponowanych przez senatorów miały charakter doprecyzowujący. Przyjęte zostały 34 poprawki z tej grupy. Pozostałe poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez rząd, a w związku z tym odrzucone. Ostatnim etapem dla tej ustawy jest biurko prezydenta.

mateusz morawiecki pensje
31.08.2022 20:55 Władza próbowała po cichu podnieść sobie pensje. Zostali przyłapani na gorącym uczynku

Polskie władze chciały dać sobie po cichu podwyżki? Inflacja w ostatnim czasie mocno uderzyła we wszystkich pracowników i kiedy dobiła do ponad 16 proc. okazało się, że rząd postanowił wprowadzić podwyżki dla siebie, Sejmu i Senatu. Wszystko tak, by absolutnie się nie wydało. W obecnej sytuacji podwyżki dla posłów, senatorów oraz funkcyjnych w parlamencie wydają się fanaberią, tym bardziej, gdy rosną ceny podstawowych produktów. Przypomnijmy, że wiele rzeczy dla przedstawicieli parlamentu pozostaje darmowych.

Polityk PiS nazwał Jerzego Buzka "macherem". W Senacie rozgorzała karczemna awantura
04.08.2022 16:28 Polityk PiS nazwał Jerzego Buzka "macherem". W Senacie rozgorzała karczemna awantura

Wyjątkowo gorąca środa w polskim Senacie. O podniesienie panującej temperatury zatroszczył się reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość senator Krzysztof Mróz, który w niewybredny sposób zrecenzował działania byłego premiera Jerzego Buzka. Krytyka to jedno, ale słowa, jakich użył polityk, mocno nie spodobały się obecnemu na sali obrad Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Panowie przez pięć minut toczyli wojnę o jedno wyrażenie.O tym, że emocje towarzyszące politykom w trakcie obrad potrafią sięgać zenitu przekonaliśmy się już wiele razy. W Ukrainie, Czechach, Jordanii czy Turcji parlamentarzyści potrafili nawet złapać się za głowy, podczas gdy w Polsce spory wciąż toczą się na słowa, jednakże i te potrafią prowokować do poważnych potyczek, przesłaniających całkowicie przedmiot podejmowanych prac.

Politycy wydali na taksówki majątek, rekordzista niemal 40 tysięcy złotych
01.08.2022 13:02 Fortuna za taksówki polityków. Poseł rekordzista wydał niemal 40 tys. zł podatników na przejazdy

Posłowie i senatorowie nie szczędzą sobie wygód i chętnie korzystają z tajnej podwyżki. W zeszłym roku ryczałt na prowadzenie biur został podniesiony aż do 17,2 tys. zł. Przedsiębiorcy politycy wykorzystują te pieniądze nie tylko do wynajęcia biura, ale również do "taniego" podróżowania taksówkami. "Fakt" prześwietlił te wydatki. Rekordziści wydali z naszych pieniędzy 38 403 zł (poseł) i 5301,70 zł (senator).Politycy nie wyznają zasad "zaciśnij zęby" i "ociepl dom". Posłowie i senatorowie wydali fortunę na podróże taksówkami. "Fakt" przyjrzał się wydatkom i światło dzienne ujrzała lista wstydu. Problem jest taki, że osoby na niej obecne... wcale się nie wstydzą.Darmowe przejazdy pociągami, autobusami i komunikacją miejską, a nawet darmowe krajowe loty samolotem nie wystarczają politykom. Grono parlamentarzystów chętnie korzysta z możliwości rozliczenia wydatków na taxi w ramach ryczałtu na prowadzenie biur. Kwoty wydane przez niektórych zbliżają się do... 40 tysięcy złotych.

Screen Facebook/Tomasz Grodzki
26.03.2022 15:45 Senatorowie PiS chcą odwołać Grodzkiego. Wszystko przez słowa o "finansowaniu zbrodniczego reżimu"

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk zapowiedział, że senatorowie PiS złożą wniosek o odwołanie Tomasza Grodzkiego ze stanowiska Marszałka Senatu. We wpisie na Twitterze wskazał, że jest to reakcja na "skandaliczną wypowiedź o finansowaniu przez Polskę zbrodniczego reżimu Putina". Tomasz Grodzki wspomniał o tym w nagraniu skierowanym do ukraińskich parlamentarzystów. Politycy PiS nie kryją oburzenia słowami Marszałka Senatu. Głos w tej sprawie zabrali m.in. rzecznik rządu Piotr Müller, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i były Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Pawel Wodzynski/East News
04.02.2022 17:53 Senat odrzucił lex Czarnek. Ustawa wraca do Sejmu

W piątkowe popołudnie Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, popularnie określanej jako lex Czarnek. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Przeciwnicy nowych przepisów wskazywali, że niektóre z nich mogą być nawet niezgodne z konstytucją. Lex Czarnek to jedna z najgłośniejszych nowelizacji ostatnich miesięcy - nie tylko za sprawą rozmów między przeciwniczkami tej ustawy a Pierwszą Damą Agatą Dudą, o czym pisaliśmy tutaj. Na temat nowego prawa z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem rozmawiał także sam prezydent Andrzej Duda.