NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nauczyciele dostaną dodatek. Więcej pieniędzy również na wczasy pod gruszą
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 08.07.2023 17:35

Nauczyciele dostaną dodatek. Więcej pieniędzy również na wczasy pod gruszą

pieniądze
Iberion

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy okołobudżetowej na rok 2023. Pracownicy budżetówki otrzymają jednorazowe dodatki, a nauczyciele nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł. Więcej pieniędzy trafi również do zakładowych funduszy świadczeń socjalnych. 

Pracownicy budżetówki mogą czuć się zawiedzeni

Pracownicy sfery budżetowej nie ukrywają, że liczyli na spore podwyżki i to jeszcze w tym roku, ale zakładana nowelizacja tzw. ustawy okołobudżetowej, mimo ważnych zmian, nie jest dla nich do końca zadowalająca. Finalnie mogą liczyć na niewielki wzrost płac od przyszłego roku, oraz na jednorazową nagrodę. 

Taka decyzja Sejmu może spotkać się z oburzeniem i nieprzychylnym odbiorem. Kwoty nie rekompensują pracownikom skutków, jakie ci odczuwają w związku z inflacją. 

Sprawa Kamilka z Częstochowy. Sąd wydał pierwszy wyrok ws. matki i ojczyma

Nagroda dla nauczycieli

Z kolei nauczyciele dostaną w tym roku 1125 zł nagrody specjalnej z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Dodatkowe świadczenia mają łącznie kosztować krajowy budżet w kwocie 955 mln zł. Około 40 mln zł zostanie przeznaczone na dodatki dla sędziów, asesorów sądowych oraz referendarzy sądowych.

Odmrożenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Nowelizacja ustawy przewiduje także odmrożenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Z jego środków finansowane są między innymi wycieczki, kolonie czy imprezy kulturalne lub sportowe oraz ewentualne zapomogi dla zatrudnionych, lub potrzebujących wsparcia. Również z funduszy ZFŚS finansowane są zakładowe żłobki i przedszkola. Ustawa w najbliższym czasie trafi do komisji senackich.