Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Senat przyjął ustawy rządowe o cenach węgla i prądu. Wśród poprawek niższe stawki
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 27.10.2022 20:16

Senat przyjął ustawy rządowe o cenach węgla i prądu. Wśród poprawek niższe stawki

Senat przegłosował ustawy mówiące o cenach węgla i prądu. Naniesione przez izbę wyższą poprawki obniżają zaproponowane pierwotnie stawki.
Flickr/Senat RP/zdjęcie ilustracyjne

Senat przegłosował dwie ustawy ustalające maksymalne ceny węgla i prądu. Wśród naniesionych poprawek wyższa izba parlamentu obniżyła stawki uchwalone przez Sejm oraz rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do skorzystania z niższych taryf.

Ceny węgla i prądu. Jednogłośne głosowanie w Senacie

Podczas czwartkowego posiedzenia wyższej izby parlamentu, senatorowie jednogłośnie przegłosowali ustawy zaproponowane przez obóz PiS, ustalające ceny maksymalne w zakresie energetyki.

Pierwszym aktem prawnym, nad którym debatowano była ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Przyjęte zapisy umożliwiają gminom, spółkom i związkom gminnym kupowanie węgla od importerów w cenie 1,5 tys. za tonę oraz jego sprzedaż w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Jedną z poprawek przyjętych przez Senat jest obniżenie rzeczonej ceny sprzedaży z 2 200 zł do wspomnianych 2 tys. Senatorowie przegłosowali również rozwiązanie umożliwiające samorządom powierzenie podmiotom trzecim zawarcie umowy sprzedaży węgla.

Drastyczna obniżka limitów cen prądu

Kolejną przegłosowaną ustawą została ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcia niektórych odbiorców w 2023 roku.

Wśród najważniejszych senackich poprawek należy wymienić przede wszystkim drastyczne obniżenie stawek maksymalnych cen energii. Rozpatrywana przez Senat ustawa zakładała cenę 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł za MWh dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Naniesione zmiany obniżają rzeczone stawki kolejno do kwoty 450 zł za MWh i 600 zł za MWh. Ceny te mają zawierać VAT oraz podatek akcyzowy. Co więcej, Senat poszerzył grupę podmiotów, które obejmie ustawa, dodając m.in. wodociągi i kanalizację, organizacje pozarządowe zajmujące się zbiórką żywności czy prywatną służbę zdrowia.

Przyjęte poprawki rozpatrzy Sejm podczas dzisiejszego wieczornego posiedzenia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: