Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Ceny prądu w 2023 roku będą zamrożone. Sejm podjął decyzję, jednak nie wszyscy będą zadowoleni
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 08.10.2022 07:53

Ceny prądu w 2023 roku będą zamrożone. Sejm podjął decyzję, jednak nie wszyscy będą zadowoleni

sejm screen iTV Sejm - 63. posiedzenie Sejmu IX kadencji
screen iTV Sejm - 63. posiedzenie Sejmu IX kadencji

Sejm, w trakcie dzisiejszego posiedzenia głosował nad senackimi poprawkami zgłoszonymi do ustawy zamrażającej ceny prądu w przyszłym roku. Posłowie przyjęli część poprawek Senatu, jednocześnie odrzucając te najważniejsze, czyli dotyczące rozszerzenie zamrożenia cen na przedsiębiorstwa czy zwiększenie limitu dla działkowców. Zgodnie z ustawą ceny te mają pozostać na poziomie roku obecnego.

Sejm przyjął w piątek (7 października) ustawę dot. zamrożenia ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku w ramach tzw. tarczy solidarnościowej. Dzisiaj głosowano nad poprawkami 74 poprawkami, które wprowadził Senat. Większość zmian proponowanych przez senatorów miały charakter doprecyzowujący. Przyjęte zostały 34 poprawki z tej grupy. Pozostałe poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez rząd, a w związku z tym odrzucone. Ostatnim etapem dla tej ustawy jest biurko prezydenta.

Ceny prądu zamrożone

- Ustawa zamrażająca ceny prądu dla gospodarstw domowych przyjęta przez Sejm! Naszym priorytetem było zagwarantowanie obywatelom, że w 2023 r. nie dotkną ich drastyczne podwyżki cen za energię elektryczną. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami - oznajmiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Nie wszyscy jednak są w szampańskich nastrojach. Podczas dzisiejszego głosowania odrzucono m.in. poprawki przewidujące m.in., że zamrożeniem cen zostaną dodatkowo objęci mikro, mali i średni przedsiębiorcy do limitu zużycia 20 MWh rocznie.

Zawiedzeni będą także działkowcy

Z negatywną opinią spotkał się także pakiet wprowadzający limity 250 kWh rocznie dla domków letniskowych, kempingowych i altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych.

Odrzucony został także pakiet poprawek, który zakładał podniesienie limitu zużycia na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat przy jednoczesnym wykreśleniu zapisu o wyższym limicie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Senat proponował także podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła oraz podniesienie z 2,6 MWh do 3,6 MWh limit roczny zużycia dla gospodarstwa, w którym jest osoba z niepełnosprawnością. Te poprawki także zostały odrzucone.

Protest pod sejmem

Jednocześnie, pod sejmem kilkuset samorządowców z całej Polski protestowało przeciwko znacznym podwyżkom cen energii. Były transparenty, na których widniały liczby wyrażające procentowy wzrost kosztów za prąd (400, 500, 600), a także wymowne hasło "ciemność". Manifestację zakończyło złożenie petycji w Kancelarii Premiera.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Sejm Senat