Goniec.pl > Polityka > Sejm zdecydował. Mamy nowego marszałka
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.11.2023 15:42

Sejm zdecydował. Mamy nowego marszałka

sejm
goniec.pl

Sejm ma nowego Marszałka. Na sali plenarnej odbyło się głosowanie, które pokazało, iż posłowie są pewni, kogo chcą widzieć w tej roli. Szymon Hołownia zabrał głos. Padły znaczące słowa, które pokazują, jaką drogę obrać może lider Polska 2050.

Sejm wybrał nowego Marszałka

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji zadecydowało. Odbyło się głosowanie, gdzie posłowie wybierali nowego marszałka. Wyjątkowa jedność w wybieraniu kandydata daje nadzieję na to, iż politycy porozumieją się ponad partyjnymi barwami. Kto został marszałkiem Sejmu nowej kadencji? 

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu

Szymon Hołownia został wybrany na nowego marszałka. Elżbieta Witek nie miała szans. Ilość głosów, jaką zdobył lider Polska 2050, dała mu pewne zwycięstwo i objęcie nowej funkcji w Sejmie.

Jaki był wynik głosowania na nowego marszałka Sejmu? Na Szymona Hołownię oddano 265 głosów. Co ciekawe, głos na lidera Trzeciej Drogi oddali nawet posłowie zasiadający w szeregach Konfederacji. Z poparcia tej kandydatury wyłamał się jedynie klub Prawo i Sprawiedliwość. Ile głosów dostała Elżbieta Witek?

Elżbieta Witek sromotnie przegrała z Szymonem Hołownią

W żadnym razie nie było możliwości, aby to Elżbieta Witek została ponownie wybrana na marszałek Sejmu. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości zdobyła 193 głosy. Trudno wyobrazić sobie przekonanie przez PiS tylu posłów, by pokonać 265 głosów oddanych na Szymona Hołownię.

- Ta sala to nie oktagon z gali MMA. To dom spotkań i rozmowy. Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam bardzo wyraźnie: dość już tego, co było. Ma się zmienić nie tylko partia, ale i polityka - mówił Szymon Hołownia.