Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Donald Tusk spotkał się z Szymonem Hołownią. Padła data wyboru nowego premiera
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 01.12.2023 15:06

Donald Tusk spotkał się z Szymonem Hołownią. Padła data wyboru nowego premiera

politycy mezczyzni uscisk dloni
eastnews.pl

Szymon Hołownia i Donald Tusk spotkali się w celu przedyskutowania planu działań powołania nowego rządu. Padła prawdopodobna data wyboru nowego premiera, który nastąpi, jeśli “dwutygodniowy” rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska w Sejmie wotum zaufania.

„Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać o tym, co wydarzy się w Sejmie 11 i 12 grudnia”

Szymon Hołownia i Donald Tusk podjęli rozmowę na temat możliwych scenariuszy powołania nowego rządu złożonego z opozycyjnej większości. „Pan marszałek zaproponował scenariusz, który ułatwi wszystkim skuteczne, efektywne powołanie nowego rządu” – zaznacza lider KO, cytowany przez Radio Zet.

Wpadka posłanki PiS w Sejmie, nagranie krąży po sieci. "Kulturę się z domu wynosi"

1 grudnia dniem expose premiera Mateusza Morawieckiego

Przed obecnym premierem stoi zadanie przedstawienia 11 grudnia exposé – w ostatni dzień 14-dniowego terminu. W związku z tym, jak tłumaczy Szymon Hołownia, cytowany przez stronę internetową Sejmu: „Zaproponowałem, by posiedzenie Sejmu z exposé premiera i głosowaniem rozpoczęło się o godz. 10.00 w poniedziałek 11 grudnia”. Następnie przyjdzie czas na głosowanie nad votum zaufania, które marszałek zapowiada na okolice godziny 15.00 tego samego dnia.

Drugi krok konstytucyjny nigdy dotąd nie był praktykowany w Polsce po 1989 roku

Najbardziej prawdopodobny scenariusz co do faktycznego rządu może okazać się precedensem. Wdrożenie drugiego kroku konstytucyjnego nie miało dotychczas miejsca w III RP.

 – Spodziewam się, że jeszcze tego samego dnia, tj. 11 grudnia, dokonamy w Sejmie wyboru nowego Prezesa Rady Ministrów, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania […] Następna część tej procedury już zależy od decyzji nowego premiera Donalda Tuska, jeżeli nim zostanie, a wszystko na to wskazuje – cytuje marszałka strona internetowa Sejmu.

Źródło: Radio Zet, sejm.gov.pl