Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Nbp

Nbp

NBP

Pieniądze
13.04.2024 12:43 Kasjer może odmówić sprzedaży. Takich pieniędzy nie przyjmie

Wiele osób może być zaskoczonych informacją, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia od nas pieniędzy, jeśli są uszkodzone. Co możemy wówczas zrobić? Jest pewien sposób.

Jacek Kurski
27.10.2023 11:46 Ciemne chmury nad Jackiem Kurskim. Nowy rząd szykuje przykrą niespodziankę

Dla idącej po władzę opozycji były prezes TVP Jacek Kurski to jeden z kluczowych polityków PiS do rozliczenia. Dzisiaj ma on intratną posadę w Banku Światowym dzięki prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu i tylko on może go pozbawić tego stanowiska. Według informacji Business Insider Polska istnieje jednak sposób, aby ograniczyć władzę szefa NBP i otworzyć drogę do odwołania Jacka Kurskiego. Żeby plan się powiódł, opozycja musi najpierw stworzyć rząd.

Adam Glapiński
07.07.2023 17:17 Kiedy obniżki stóp procentowych? Optymistyczne stanowisko Adama Glapińskiego

Rada Polityki Pieniężnej po raz dziesiąty z rzędu zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Co z obniżkami? Prezes NBP spodziewa się, że nastąpią jeszcze w tym roku.

Adam Glapiński
06.07.2023 16:53 Jest decyzja ws. stóp procentowych. RPP podała też dane dotyczące inflacji

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów Rada Polityki Pieniężnej utrzymała obecne stopy procentowe ze stopą referencyjną 6,75 proc. w skali rocznej. W komunikacie RPP podano także optymistyczną projekcję inflacyjną.

Adam Glapiński
11.05.2023 19:57 Adam Glapiński zabrał głos ws. inflacji. "Sytuacja jest bardzo dobra"

Podczas dzisiejszej (11.05) konferencji prasowej Adam Glapiński odniósł się do najnowszych danych inflacyjnych. Szef banku centralnego tłumaczył, skąd biorą się różnice w poziomie inflacji między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a państwami Zachodu Europy. Wyjaśnił też, co dalej ze stopami procentowymi.

Banknoty
06.05.2023 17:25 Masz w domu te banknoty? Lepiej je wymienić, można sporo stracić

1 stycznia 1995 roku wskutek denominacji prawnym środkiem płatniczym w Polsce została "nowa" złotówka. Od tego momentu minęło już 28 lat, a niektóre  banknoty wyprodukowane przez mennicę są już mocno zniszczone. Lepiej sprawdzić, czy ma się je w portfelu. Przez nieuwagę można sporo stracić. Jak tego uniknąć?

Glapiński: bank nadal nie zakończył cyklu podwyżek stóp procentowych i jest gotowy na każdą ewentualność
16.04.2023 11:43 NBP dostał jednoznaczną rekomendację. Portfele tysięcy Polaków boleśnie to odczują

Międzynarodowy Fundusz Walutowy sugeruje bankom centralnym, aby w najbliższych miesiącach nie myślały o obniżkach stóp procentowych. To jasna rekomendacja dla NBP. Problem polega na tym, że uderzy to po kieszeniach kredytobiorców.

EN 01541210 0029
18.12.2022 10:10 Adam Glapiński rozprawił się z doniesieniami o "drożyźnie" w kraju i poszedł na zakupy. "Wziąłem notes, długopis"

Adam Glapiński nie ma wątpliwości, że ceny w sklepach wcale nie są tak wysokie, jak pokazują to niektóre media. Na konferencji prasowej, która odbyła się 8 grudnia br., prezes NBP zapewniał, że osobiście zrobił zakupy, by zweryfikować doniesienia o "drożyźnie" w kraju. Jego zdaniem ceny podstawowych produktów są dużo niższe, niż podaje się w mediach.

Adam Glapiński
12.12.2022 08:48 Wielkie wyróżnienie dla prezesa NBP. Opozycja grzmi: "To nie żart", "Kompletna groteska"

Adam Glapiński mógł zaliczyć niedzielny wieczór do tych z gatunku udanych. Prezes NBP otrzymał prestiżowe wyróżnienie "Giganci Polska Press 2022" za wpływ na bezpieczeństwo finansowe. Jak się okazało, zarówno nominacja, jak i nagroda wywołały niemałe poruszenie w polskim społeczeństwie. Obywatele, jak i zwolennicy opozycji dali upust swoim emocjom w mediach społecznościowych.

NBP: inflacja nie odpuści, konieczna była korekta prognoz RPP
14.11.2022 15:24 Inflacja nie odpuści, RPP musiała wprowadzić korektę do prognoz. NBP opublikowała specjalny raport

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszy raport, który jasno wskazuje, że będzie jeszcze drożej. Lipcowe prognozy się nie sprawdziły, a fala podwyżek sprawiła, że Rada Polityki Pieniężnej musiała dokonać korekty w założeniach. Wyliczenia ekipy Adama Glapińskiego są bliższe rzeczywistości?Narodowy Bank Polski opublikował specjalny raport na temat inflacji. Dokument zawiera wyliczenia oraz liczne wykresy wyjaśniające złożoność procesu kształtowania się cen.Jedno jest pewne. Inflacja zaskoczyła NBP i Adama Glapińskiego. Prognozy dotyczące cen towarów i usług były błędne. Konieczne było wprowadzenie korekty. Niestety przyszły rok nadal upłynie pod znakiem dwucyfrowej inflacji.

Adam glapiński ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
09.11.2022 19:58 Jest nowa decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Krajowa Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Poinformowano, że dotychczasowy poziom najważniejszej z nich, stopy referencyjnej NBP (6,75 proc.) pozostanie niezmieniony. Ekonomiści przewidywali, że może dojść do podwyżki, jednak do takowej nie doszło.

Tusk Glapiński
08.10.2022 22:20 Donald Tusk nie zostawił suchej nitki na Adamie Glapińskim. Padły mocne słowa. "Płakać się chce"

Donald Tusk, w trakcie spotkania z wyborcami w Kluczborku, w krytycznych słowach ocenił pracę prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. - Płakać się chce, jak człowiek widzi, kto w tak krytycznym momencie polskiej historii rządzi naszą walutą, finansami, naszą gospodarką - komentował lider Platformy Obywatelskiej. - My dzisiaj słyszymy od pana Glapińskiego, że ludzie w Polsce (...) mają za dużo pieniędzy i za dużo wydają. I on to mówi poprzez kamery w twarz polskiej nauczycielce, która miesięcznie, jeśli znajdzie pracę w dwóch szkołach i będzie w stanie tam dojechać, dostanie na rękę 4 tys. zł. i każdego dnia patrzy, jak szybują ceny - powiedział były premier w Kluczborku.

Glapiński
12.09.2022 13:16 Poziom inflacji przekroczy 20 procent? Fatalne prognozy członka RPP

Fatalne prognozy członka Rady Polityki Pieniężnej Ludwika Koteckiego na najbliższe miesiące. Zdaniem ekonomisty, przed nami kolejne wzrosty wskaźnika inflacji, który, wbrew twierdzeniom prezesa NBP Adama Glapińskiego, nie spadnie poniżej 10 proc. do końca 2024 roku. Nieuniknione są także dalsze podwyżki stóp procentowych, których ostatecznie może być nawet dwadzieścia. Wraz z poniedziałkową wizytą członka RPP Ludwika Koteckiego w programie TVN24 "Rozmowa Piaseckiego", na głowy Polaków wylany został kolejny kubeł zimnej wody.Wiele osób już zeszły tydzień zaliczyło do wyjątkowo nieudanych po tym, jak po raz jedenasty z rzędu do góry poszły stopy procentowe, teraz okazuje się, że na horyzoncie nie maluje się nawet cień szans na pozytywne zmiany.O ile nastroje kredytobiorców mogły się nieco uspokoić po tym, jak rząd zaoferował pomoc w postaci bezpłatnych wakacji kredytowych, o tyle nerwy zszargać może ponownie fakt, że osiem miesięcy ulgi może być niewystarczające.Stopa referencyjna na poziomie 6,75 proc. to najprawdopodobniej nie jest jeszcze najgorsze, czego możemy doświadczyć, podobnie jak sięgająca ponad 16 proc. inflacja.

Adam Glapiński
31.07.2022 19:39 Adam Glapiński bez skrupułów uderza w Donalda Tuska. Zarzuca mu plan obalenia rządu i złotego

Adam Glapiński ma nową teorię dotyczącą kryzysu gospodarczego w Polsce. Zgodnie z PiS-owską tradycją, o wszystko oskarża Donalda Tuska. Prezes NBP zarzuca politykowi współpracę z niemieckim rządem, który jego zdaniem zrobi wszystko, żeby tylko zaszkodzić Polsce. Zapowiada również, że wprowadzenie euro będzie katastrofą.

Adam Glapiński
26.07.2022 12:10 Adam Glapiński dostanie solidną podwyżkę. W 2023 roku prezes NBP zarobi jeszcze więcej

Rada Ministrów reaguje na nadchodzący kryzys i zamierza pospieszyć z pomocą konkretnej grupie obywateli. Nie chodzi jednak o najbiedniejszych, ale o posłów, marszałków, ministrów oraz prezydenta i premiera. Na liście potrzebujących znaleźli się także m.in. szef NIK Marian Banaś i prezes NBP Adam Glapiński. Ten ostatni może liczyć na imponującą podwyżkę i tak robiącego spore wrażenie wynagrodzenia.Zacisnąć pasa, zęby, patrzeć z optymizmem w przyszłość, zbierać chrust na ogrzewanie domu albo wziąć kredyt w czasach rekordowych stóp procentowych. Politycy mają coraz bardziej bulwersujące pomysły na to, jak zwykli Polacy mają przetrwać ciężkie czasy.Szkoda tylko, że swoich nieocenionych rad nie próbują ani trochę wypróbować na własnej skórze, zamiast napychać swoje portfele kolejnymi plikami banknotów. Podczas gdy my wkrótce znów zobaczymy znaczny wzrost cen artykułów spożywczych, zakupu węgla, czy utrzymania mieszkania, parlamentarzyści, prezydent i ważni urzędnicy ze spokojem zaglądać będą na swoje bankowe konta pewni tego, że wytrwają do kolejnej wypłaty.

adam glapinski prezes nbp
17.07.2022 17:13 Dorwała Adama Glapińskiego na molo i zalała pytaniami. Żonie prezesa NBP puściły nerwy, padły mocne słowa

Adam Glapiński wypoczywa nad polskim morzem, jednak nawet na urlopie nie zdołał ukryć się przed zaniepokojonymi obecną sytuacją w kraju kredytobiorcami. Podczas spaceru na molo w Sopocie do prezesa NBP podeszła kobieta, która zadała mu serię niewygodnych pytań.- Jak my mamy żyć? [...] Damy radę, czy będą nam zabierać mieszkania? - dopytywała Adama Glapińskiego turystka.Rosnąca inflacja i pogarszająca się sytuacja gospodarcza w kraju bardzo niepokoi Polaków, a w szczególności kredytobiorców, którzy już po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy usłyszeli o podwyżce stóp procentowych. Wiele osób już teraz ledwo wiąże koniec z końcem, bo rata ich kredytu niespodziewanie skoczyła kilkadziesiąt procent.

Adam Glapiński i PiS na celowniku Ludowców
16.07.2022 15:23 Kosiniak-Kamysz nie miał litości dla Glapińskiego, Morawieckiego i PiS. Padły bardzo mocne słowa

Tylko PiS wierzy w zapewnienia o dobrobycie i świetnej sytuacji Polaków. Do osób, które postanowiły przeorać rząd PiS i "jaszczembia" polskie ekonomii Adama Glapińskiego dołączył PSL. Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował 1000 zł banknot z podobizną prezesa NBP. - Jest królem inflacji - zakpił szef Ludowców.To nie jest łatwy czas dla Adama Glapińskiego i rządu PiS. Chociaż Jarosław Kaczyński i "Wiadomości" TVP jednym głosem nie przestają utrzymywać, że w Polsce sprawy toczą się najlepszym możliwym torem, to rzeczywistość zwykłych ludzi pokazuje, że jest inaczej.Rozgoryczenie - nie tylko wysokimi cenami węgla i drogą żywnością - postanowił wykorzystać Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Ludowców sięgnął po ciężkie emocje, licząc, iż poniosą one PSL na fali.Ludowcy znaleźli się w politycznym pacie. Ludzie z mniejszych miast i wsi mający być ich siłą nie chcą na nich głosować. Przedwyborcze sondaże PSL skupiają się nie na tym, ile głosów zdobędzie partia, ale czy zdobędzie ich wystarczająco, by w ogóle przekroczyć próg wyborczy. Władysław Kosiniak-Kamysz liczy, że wspólny wróg pomoże mu odbudować dawną potęgę Ludowców?

Senator Krzysztof Brejza nie hamował się podczas wizyty w Polsat News, uderzył w NBP, Adama Glapińskiego i PiS
16.07.2022 08:09 Krzysztof Brezja zupełnie się nie hamował. Senator KO uderzył w NBP, Adama Glapińskiego i PiS

Senator Krzysztof Brejza będzie kolejnym politykiem opozycji, o którym prokuratura dowie się od NBP? Polityk na antenie Polsat News nieco się zapomniał i pozwolił sobie na ostrą wypowiedź pod adresem Adama Glapińskiego i polityków PiS. "Nie są dziewicami orleańskimi języka delikatności".NBP chce, by Donald Tusk odpowiedział za "groźby" pod adresem prezesa Adama Glapińskiego. Instytucja oświadczyła w piątek, że do prokuratury trafiło stosowne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Piątkowe "Wiadomości" TVP prowadzone przez Danutę Holecką nie omieszkały wykorzystać tego faktu do uderzenia w lidera opozycji. Szefowa "Wiadomości" posiłkując się skrzętnymi notatkami z wyraźną dezaprobatą zacytowała słowa Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka.Krzysztof Brejza w programie "Graffiti" odniósł się do oburzenia po stronie Prawa i Sprawiedliwości. Senator KO, który do niedawna pojawiał się tylko w kontekście afery podsłuchowej, jest zdziwiony oburzeniem polityków partii rządzącej. Senator KO stwierdził, że niesforni podwładni Jarosława Kaczyńskiego nie mogą pochwalić się mianem "dziewic orleańskich języka delikatności". To był dopiero początek.

Donald Tusk
15.07.2022 09:10 NBP składa zawiadomienie do prokuratury. Podejrzewa, że Tusk popełnił przestępstwo

W czwartek wieczorem Narodowy Bank Polski poinformował, że w piątek zostanie złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka. Chodzi o wypowiedzi byłego premiera na temat prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Glapiński Tusk
11.07.2022 07:42 Przepychanek słownych prezesa NBP i lidera PO ciąg dalszy. "Tusk łże", a "Glapińskiemu nikt nie wierzy"

Nie kończą się przepychanki słowne między przewodniczącym PO a prezesem NBP. Donald Tusk tym razem odniósł się do piątkowej wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który zarzucił szefowi PO, że "łże". W kontrze Tusk stwierdził, że "to jemu nikt nie wierzy". - W ostatnim roku kłamał jak najęty albo okazał się dramatycznie niekompetentny - mówił szef PO. - On jest bezpośrednio odpowiedzialny - i Kaczyński, który go nominował - dodał.

Glapiński
22.06.2022 10:44 Adam Glapiński zaprzysiężony na prezesa NBP. W Sejmie wielki protest opozycji

Zaledwie chwila wystarczyła, by Sejm powołał na kolejną sześcioletnią kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaprzysiężenie nie odbyło się jednak w spokojnej i poważnej atmosferze, czemu przeszkodziła część polityków opozycji. Ci wystąpili na sali sejmowej z transparentami, a Klaudia Jachira zorganizowała nawet prywatny happening. Oburzenia nie kryła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.Inflacja? Miażdżące stopy procentowe? Prognozy, które znacząco rozmijają się z rzeczywistością? Adamowi Glapińskiemu nie zaszkodziło absolutnie nic. Co więcej, prezydent Andrzej Duda był tak zadowolony z jego działalności, że bez wahania wytypował go na kolejną sześcioletnią kadencję na stanowisku prezesa NBP. Dzieło, po licznych perturbacjach, dokonało się w środę, 22 czerwca br.

Ile zarabia Adam Glapiński
19.05.2022 15:23 Ile zarabia prezes NBP? Adam Glapiński ma na koncie niewyobrażalne sumy

Adam Glapiński, zdaniem wielu, stał się w ostatnim czasie jedną z twarzy galopującej w Polsce inflacji. Wiele do zarzucenia mają mu również kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na pożyczkę, gdyż nie było ich stać chociażby na zakup własnego mieszkania. Ile natomiast zarabia sam prezes NBP? Jakie kwoty zgromadził na koncie?Adam Glapiński boryka się w ostatnim czasie z ogromnymi problemami wizerunkowymi, choć rządzący z Prawa i Sprawiedliwości nie mają mu najpewniej nic do zarzucenia. Szerokim echem odbiła się niedawna debata ws. powołania go na kolejną kadencję na fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Mimo licznych głosów sprzeciwu ze strony opozycji, Sejm zdecydował się ponownie powierzyć mu to odpowiedzialne stanowisko.

Sejm zagłosował, Adam Glapiński będzie prezesem NBP kolejne 6 lat
12.05.2022 18:13 Posłowie zagłosowali ws. prezesa NBP. Wiadomo, co z przyszłością Adama Glapińskiego

Jest decyzja w sprawie przyszłości Adama Glapińskiego na fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Posłowie zadecydowali, szef NBP pozostanie na swoim stanowisku przez następne 6 lat.Sejm zdecydował, Adam Glapiński pozostanie prezesem Narodowego Banku Polskiego. Posłowie w czwartek głosowali nad przedłużeniem lub zakończeniem kadencji.

goniec.pl
04.01.2022 16:59 RPP podwyższyła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych

Rada Polityki Pieniężnej zebrała się na pierwszym posiedzeniu w 2022 roku i zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25. Oznacza to złe wiadomości dla wszystkich, którzy mają kredyt, bo po raz kolejny zapłacą wyższe raty.Pierwotnie pierwsze spotkanie po Nowym Roku miało odbyć się 12 stycznia, jednak niespodziewanie przełożono je na wtorek 4 stycznia. Ostatnia narada RPP miała miejsce na początku grudnia. Zdecydowano wtedy o podniesieniu głównej stopy procentowej banku centralnego do 1,75 proc.

goniec.pl
09.12.2021 16:11 Adam Glapiński: inflacja utrzyma się w przyszłym roku

Prezes NBP Adam Glapiński przedstawił gospodarcze prognozy na 2022 r. Inflacja ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do obecnego. Szef instytucji zdradził, że podwyżki stóp procentowych są tak przemyślane, aby nie hamować wzrostu gospodarczego i zapewnić Polakom dobry poziom życia.Adam Glapiński zaznaczył, że kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra. Pod koniec roku PKB Polski ma wynosić 6 proc. - To bardzo dobry wzrost - wskazał prezes NBP.