Goniec.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Inflacja nie odpuści, RPP musiała wprowadzić korektę do prognoz. NBP opublikowała specjalny raport

14 Listopada 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Narodowy Bank Polski opublikował najnowszy raport, który jasno wskazuje, że będzie jeszcze drożej. Lipcowe prognozy się nie sprawdziły, a fala podwyżek sprawiła, że Rada Polityki Pieniężnej musiała dokonać korekty w założeniach. Wyliczenia ekipy Adama Glapińskiego są bliższe rzeczywistości?

Narodowy Bank Polski opublikował specjalny raport na temat inflacji. Dokument zawiera wyliczenia oraz liczne wykresy wyjaśniające złożoność procesu kształtowania się cen.

Jedno jest pewne. Inflacja zaskoczyła NBP i Adama Glapińskiego. Prognozy dotyczące cen towarów i usług były błędne. Konieczne było wprowadzenie korekty. Niestety przyszły rok nadal upłynie pod znakiem dwucyfrowej inflacji.

Inflacja: NBP opublikowało specjalny raport

Inflacja nie da za wygraną. Tak podsumować można najnowsze wiadomości przekazane przez NBP. Departament Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego nie ma dla Polaków dobrej wiadomości. Portfele nadal świecić będą pustkami .

W raporcie znaleźć można wiadomość, że roczna dynamika cen znajdzie się najprawdopodobniej w przedziale 14,4 - 14,5 proc. Niemniej eksperci NBP ocenili realność tego scenariusza zaledwie na 50 proc.

- Rewizja w górę prognozy inflacji CPI w latach 2022-2023 wynika z wyższej dynamiki inflacji bazowej i cen żywności, związanej z rozłożoną w czasie reakcją tych komponentów koszyka CPI na silniejszy niż założono w rundzie lipcowej wzrost kosztów produkcji, zwłaszcza energii. Antyinflacyjne działania rządu koncentrują się bowiem na sektorze gospodarstw domowych a w mniejszym stopniu dotyczą sektora przedsiębiorstw - czytamy w raporcie NBP.

Inflacja nie odpuści

W lipcu NBP zakładało, że inflacja nie będzie rosła w tak zastraszającym tempie . Rzeczywistość zreflektowała jednak szumne zapowiedzi głównego jastrzębia polskiej ekonomii, czyli Adama Glapińskiego .

Wiosenna ocena NBP zakładała, że tegoroczna inflacja znajdzie się w przedziale od 9 do 12,2 proc. Wakacyjna projekcie zakładała, że cały 2022 r. oznaczony zostanie wskaźnikiem inflacji w przedziale 13,2 - 15,4 proc.

Rada Polityki Pieniężnej znów zmieniła zdanie na temat inflacji. Opublikowana w poniedziałek 14 listopada projekcja NBP wskazuje, że oczekiwać należy przedziału 14,4 - 14,5 proc. w 2022 r.

Inflacja w 2022r. NBP opublikowało nową projekcję
Inflacja w 2022r. NBP opublikowało nową projekcję

Co z następnymi latami? NBP w najnowszym raporcie wskazuje, że w 2023 r. spodziewać należy się inflacji w granicach 13,1 proc., a w 2024 r. 5,9 proc. Czy pokryje się to jednak z faktycznymi danymi, czy po raz kolejny RPP będzie musiała publikować korekty wyliczeń?

NBP przygotowało raport na temat inflacji
NBP przygotowało raport na temat inflacji

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: nbp, radizoet.pl, tvn24.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donad Tusk zareagował na decyzję Andrzeja Dudy. Przedstawił prezydentowi propozycję
Czytaj więcej >

Wiadomości

Fala oburzenia po decyzji prezydenta ws. "Lex Tusk". "Popełnił właśnie swój największy błąd polityczny"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]