Goniec.pl

goniec.pl

Adam Glapiński: inflacja utrzyma się w przyszłym roku

9 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Prezes NBP Adam Glapiński przedstawił gospodarcze prognozy na 2022 r. Inflacja ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do obecnego. Szef instytucji zdradził, że podwyżki stóp procentowych są tak przemyślane, aby nie hamować wzrostu gospodarczego i zapewnić Polakom dobry poziom życia.

Adam Glapiński zaznaczył, że kondycja polskiej gospodarki jest bardzo dobra. Pod koniec roku PKB Polski ma wynosić 6 proc. - To bardzo dobry wzrost - wskazał prezes NBP.

Niepewność rujnuje prognozy. Glapiński: najgorszy scenariusz to nowy wariant koronawirusa

W środę 8 grudnia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych. Główna stopa wynosi obecnie 1,75 proc. Zmiany odczują przede wszystkim kredytobiorcy, którzy będą musieli zapłacić raty wyższe o kilkaset złotych.

Powody tej decyzji tłumaczył prezes NBP Adam Glapiński w trakcie czwartkowej konferencji prasowej. - Celem działania jest doprowadzenie inflacji w średnim okresie do celu inflacyjnego, czyli plus-minus 2,5 proc. - oznajmił. - Te podwyżki stóp procentowych są tak wykalibrowane, żeby nie zahamować wzrostu gospodarczego. Nadmierne podwyższanie stóp procentowych może doprowadzić do gwałtownego pogorszenia się koniunktury i wzrostu bezrobocia - przekonywał.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Glapiński wskazał, że perspektywy inflacji zmieniają się wraz z napływającymi danymi. Wszystkie te dane są analizowane względem obecnej sytuacji. Jednak prezes NBP zwrócił uwagę, że "w okresie pandemii niepewność jest duża".

- Spekulacje są pozbawione sensu. Nikt nie przewidział pandemii, kryzysu i tego, jak daleko będą sięgać lockdowny. Dlatego nie wycofujemy się z prognoz sprzed pandemii - wyjaśnił Glapiński.

Z analiz NBP wynika, że w przyszłym roku koniunktura pozostanie korzystna, ale jest także wiele czynników niepewnych. W tym kontekście Glapiński wymienił m.in. ceny surowców czy łańcuch dostaw. - Najgorsza sytuacja to pojawienie się nowego wariantu koronawirusa - przyznał.

Mimo tarczy antyinflacyjnej drożyzna również w przyszłym roku

Drożyzna, z którą Polacy zmagają się od kilku miesięcy, nie zniknie zbyt szybko. Wszystko z powodu utrzymywania się wysokich cen surowców. 

Prezes NBP zdradził, że w przyszłym roku podwyżka cen ropy rzędu pozostanie na niezmienionym poziomie rzędu 80 proc. Koszty węgla nadal będą dwukrotnie wyższe. - Dlatego inflacja też będzie się utrzymywać - wskazał Glapiński. 

Tymczasem rząd hucznie zapowiedział tarczę antyinflacyjną, która ma pomóc Polakom zwalczyć drożyznę. Jednak Glapiński ostudził nastroje. - Nasze działania [NBP - przyp.red.] w średnim okresie. Z kolei rząd obniża w krótkim okresie. Delikatny spadek może wynikać z działań podejmowanych przez rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej - tłumaczył. 

Według oficjalnych analiz rozwiązania zaproponowane przez rząd obniżą inflację o ok. 1 proc. W czwartek 9 grudnia tuż przed godz. 16:00 Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. O tym, jak ma to wyglądać w praktyce, pisaliśmy tutaj .

Przypomnijmy, że szybki szacunek GUS wskazuje na wzrost cen towarów i usług o 7,7 proc. w listopadzie 2021 r. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. To najwyższy skok od 20 lat. O tym, jaki ma wpływ na rachunki mieszkańców Wielkopolski informowaliśmy w tym artykule. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]. pl

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Przeprowadzono sondaż ws. "Lex Tusk". Miażdżące wyniki dla PiS-u
Czytaj więcej >

Wiadomości

Polacy ocenili jakość przywództwa Jarosława Kaczyńskiego. Ważny sondaż przed wyborami
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe świadczenie uchwalone. Będą dodatkowe pieniądze m.in. dla osób z niepełnosprawnościami
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podjął decyzję ws. "Lex Tusk". Prezydent podpisze ustawę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy darmowe leki dla osób 65+ i dzieci? Minister zdrowia mówi o pośpiechu rządu
Czytaj więcej >

Świat

Aleksandr Łukaszenka miał trafić do szpitala w Moskwie? Zaskakujące doniesienia opozycjonisty
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]