Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Kasjer może odmówić sprzedaży. Takich pieniędzy nie przyjmie
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 13.04.2024 12:43

Kasjer może odmówić sprzedaży. Takich pieniędzy nie przyjmie

Pieniądze
Fot. materiały własne

Wiele osób może być zaskoczonych informacją, że sprzedawca nie ma obowiązku przyjęcia od nas pieniędzy, jeśli są uszkodzone. Co możemy wówczas zrobić? Jest pewien sposób.

Sprzedawca może odmówić przyjęcia płatności

Zapewne zdarzyło nam się nieraz płacić banknotami, których stan po wieloletnim użytkowaniu pozostawiał wiele do życzenia. Sprzedawcy najczęściej nie robili trudności i przyjmowali taką gotówkę. Warto jednak wiedzieć, że nie mają takiego obowiązku. 

Zgodnie z art. 34 ust. 1  ustawy  o Narodowym Banku Polskim znaki pieniężne (banknoty i monety), nieodpowiadające wskutek zużycia lub uszkodzenia warunkom ustalonym przez Prezesa NBP, przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają wymianie. Oznacza to, że zniszczonym banknotem nie powinno się za nic płacić ani wydawać nim reszty - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jolanta Kwaśniewska nie kryła wzruszenia. To przed laty zrobił dla niej Lech Kaczyński Wyciekło, ile pieniędzy zarabia się w nowym TVP. Tyle dostaje rekordzista

Uszkodzone pieniądze, co możemy wówczas zrobić?

W sytuacji, gdy sprzedawca odmówi nam przyjęcia płatności pieniężnej  z uwagi na zniszczony banknot, nie pozostajemy bezradni. Według informacji udzielanych przez Narodowy Bank Polski, możemy je po prostu wymienić w banku. Co warte zaznaczenia, dokonać tego można w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Nie ma konieczności posiadania w nim konta. Potrzebne jednak jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. 

Jeśli zniszczenia są jednak zbyt duże, bank przygotowuje specjalny wniosek, na podstawie którego gotówka jest wysyłana do centrali Narodowego Banku Polskiego. Tam pieniądze są wymieniane na nowe. Specjalny formularz dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego - podaje Polsat News. 

Jak wygląda ich wymiana?

Bank niestety nie zawsze zwróci nam banknot o wartości jeden do jednego. Wszystko zależy bowiem od stopnia zniszczenia pieniądza. 

Pełny zwrot uzyskamy, jeżeli 75 procent powierzchni banknotu jest nieuszkodzone. W przypadku zniszczenia od 45 do 75 procent, otrzymamy połowę jego nominalnej wartości. 

Nie ma jednak szans na wymianę posiadacz banknotu, którego nominału nie można rozpoznać albo w jednym kawałku zachowało mniej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni. Moneta nie zostanie wymieniona, jeśli ona lub jej elementy (rdzeń i pierścień) posiadają ubytki pierwotnej powierzchni, np. są przedziurowane, obcięte, opiłowane, poryte, a także wtedy, gdy ich powierzchnia została zniekształcona poprzez pogięcie - zauważa Rzeczpospolita. 

Źródło: Rzeczpospolita/Polsat News