Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że księża podobnie jak przeciętni Polacy odprowadzają składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w konsekwencji nabierają prawa do emerytury. Duchowni mogą też liczyć na szereg dodatkowych świadczeń, co podwyższa ich miesięczny dochód. Ile zatem pieniędzy dostają po przejściu w “stan spoczynku”? Będziecie zaskoczeni.
Już w najbliższą niedzielę 26 stycznia odbędzie się kolejny już, tym razem 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przygotowania do imprezy są już na ostatniej prostej. Niemal jak co roku przy okazji finału WOŚP pojawiają się liczne kontrowersje. Tym razem wiele osób oburzyła kontrowersyjna decyzja jednego z arcybiskupów. Tak się tłumaczy.
Polska kampania wyborcza nabiera tempa, a temat relacji między Kościołem, a polityką powraca. Fundusze przekazywane ojcu Tadeuszowi Rydzykowi, ingerencja w przestrzeń wiary i polityczne gry wokół religii budzą coraz większe emocje. Warto zadać pytanie: na ile Kościół powinien być częścią gry politycznej? Wszystkie powyższe kwestie zostały poruszone podczas najnowszego wspólnego programu Radosława Grucy i Wojciecha Mulika.Radosław Gruca, źródło: Youtube/Goniec
Resort edukacji przekazał w piątek, że od 1 września 2025 r. religia i etyka w szkole będą się odbywać w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Z decyzją ministerstwa zdecydowanie nie zgadza się Prezydium Konferencji Episkopatu Polski, które opublikowało w tej sprawie specjalny komunikat.
Podczas kolędy w jednej z polskich miejscowości doszło do poważnego incydentu. Ksiądz odwiedzający wiernych miał zostać zaatakowany. Parafia wydała w tej sprawie pilne oświadczenie.
Parafianie w jednym z polskich miast wciąż nie mogą uwierzyć w to, co kapłan zrobił podczas kolędy. Jeden z nich wyznał, że duchowny miał wymuszać datki, jednak w zupełnie innej formie, niż przywykli do tego wierni. Jednocześnie w parafii miała odbywać się “kolęda bez kopert". Sprawę skomentował już proboszcz, jego słowa mogą zaskoczyć.
Krakowscy radni zdecydowali - abp Marek Jędraszewski stracił zaszczytną funkcję. Odwołania metropolity domagali się przedstawiciele Nowej Lewicy, argumentując to wypowiedziami oraz działaniami Jędraszewskiego. Od teraz jego miejsce zajmie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
W polskim show-biznesie nie brakuje gwiazd, które z dumą obnoszą się ze swoją religijnością. Coraz częściej jednak słyszymy o gwiazdach, które decydują się na akt apostazji - formalnego wystąpienia z Kościoła katolickiego. Do tego grona może wkrótce dołączyć Ewa Skibińska, znana widzom z ról w takich serialach jak "Na dobre i na złe" czy "Pierwsza miłość". Portal Shownews.pl skontaktował się z księdzem, który wyjaśnił, co może dla niej oznaczać skorzystanie z apostazji.
Dyskusja na temat religii w szkołach toczy się w przestrzeni publicznej od długiego czasu. Niedawno odbyło się w tej sprawie spotkanie przedstawicieli rządu i Episkopatu, jednak strony nie doszły do porozumienia. Teraz wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer ogłosiła przełomowe zmiany. "Ustąpiliśmy w pewnych kwestiach Kościołowi" - podkreśliła.
Wizyty duszpasterskie to szczególny moment dla każdego katolika. W większości przypadków duchowny odwiedzając parafian przychodzi nie tylko poświęcić ich dom, ale też wesprzeć dobrym słowem. Okazuje się jednak, że takie spotkania często mogą przynieść więcej krzywdy niż pożytku. Świetnym tego przykładem jest jedna z czytelniczek Onetu, która została potraktowana przez księdza w szokujący sposób.
Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami, którzy wykrzykiwali na Jasnej Górze skandaliczne hasła, wywołało prawdziwą burzę w przestrzeni publicznej. Kandydat na prezydenta popierany przez PiS wreszcie postanowił odnieść się do całej sytuacji. Jego słowa szokują.
Katastrofa opisana w Biblii mogła wydarzyć się w rzeczywistości. Naukowcy dotarli do przełomowych informacji na temat starotestamentowego miasta Sodoma. Czy jego mieszkańcy faktycznie zginęli w "deszczu siarki i ognia"?
Podczas niedzielnej mszy w polskiej miejscowości doszło do niewiarygodnej tragedii. Jeden z wiernych wziął udział w nabożeństwie, jednak z kościoła nie wyszedł już o własnych siłach. Służby przekazały porażające wieści dotyczące tego dramatycznego zdarzenia.
Styczeń to tradycyjnie okres wizyt duszpasterskich. Duchowni odwiedzają wówczas domy wiernych, a ci najczęściej odwdzięczają im się "kopertą", w której chowają różne sumy pieniędzy. Wiele osób zastanawia się, jaka suma powinna się w niej znaleźć.
W Kościele katolickim w Polsce po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się okres kolędy, czyli wizyt duszpasterskich w domach wiernych. Ta wieloletnia tradycja, choć wciąż praktykowana, ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby parafian i księży. Okazuje się, że często duchowni są świadkami dosyć nietypowych sytuacji.
Antoni Krauze za niektóre produkcje – jak o nim mówiono – przypłacał zdrowiem, a nawet życiem. Gdy jednak reżyser zgodził się sam porozmawiać z mediami, odtąd trudno było mu zarzucić, że robi to bez celu. Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy doświadczył śmierci klinicznej. “Okropny miałem żal do Pana Boga” - mówił.
Tragiczne doniesienia napłynęły w sylwestrową noc z województwa lubelskiego. 31 grudnia zmarł ksiądz Dariusz Tuszyński. Duchowny początkowo marzył o zawodach takich jak celnik czy policjant, a później zapragnął zostać budowniczym. Ostatecznie wstąpił na drogę kapłaństwa, teraz parafianie opłakują jego nagłą śmierć.
Zachowanie księdza z jednej z parafii na Dolnym Śląsku wywołało niemałe kontrowersje. Duchowny miał odmówić pogrzebu starszej kobiety, bo rodzina zmarłej przyniosła mu za mało pieniędzy. Teraz się tłumaczy.
W Nowy Rok w każdym kościele w Polsce odczytany zostanie list Konferencji Episkopatu Polski o dyskryminujących zmianach w lekcjach religii w szkołach. Biskupi jasno apelują do rodziców o zaangażowanie się w obronę wartości. - Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian - zapowiada Episkopat. Rodzice i dzieci usłyszą jednoznaczny apel
Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Goraju opublikowała na swoim profilu w mediach społecznościowych nagranie, które wiele osób może zaskoczyć. Widać na nim, jak ksiądz chroni się parasolem przed wiernymi, a ci ciskają w niego owsem. - Biedulek, ale się bronił - komentują internauci. Powód takiego zachowania parafian jest znany od lat.
Tragiczne informacje przekazała w drugi dzień świąt Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny w Chomranicach w Małopolsce. Ksiądz proboszcz nie pojawił się na porannej mszy świętej. Wierni zaniepokojeni jego nieobecnością zadzwonili pod numer alarmowy. Wkrótce służby dokonały tragicznego odkrycia.
Marek Jędraszewski, w liście odczytywanym w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, zwrócił się do obecnie rządzących. Jednocześnie przestrzegał rodziców, aby wykazali się czujnością w wychowywaniu swoich dzieci w "katolickim duchu". Szczególnie niepokojący jest dla niego jeden fakt związany z nauczeniem najmłodszych.
Tuż po świętach do wielu Polskich domów zawita ksiądz z wizytą duszpasterską. Zazwyczaj takie wydarzenia mają dość luźny charakter, jednak są parafie, gdzie kolęda musi odbywać się według ściśle określonych wytycznych. Te dotyczą m.in. tematów, jakie można poruszać.
Nieodłącznym elementem okresu świątecznego w Kościele są również wizyty duszpasterskie. Mimo iż kolęda z roku na rok jest nieco rzadszą praktyką w wielu domach, to księdza wciąż odwiedzają wiernych, błogosławią im na nowy rok, a przy okazji często przyjmują również pieniężną ofiarę na rzecz parafii. Okazuje się jednak, że taka praktyka nie obowiązuje wszędzie. Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie zaskoczyła wiernych komunikatem w mediach społecznościowych.
W okresie okołoświątecznym – bo zarówno przed, jak i długo po Bożym Narodzeniu – kapłani wyruszają do wiernych z wizytą duszpasterską. Lara Gessler nieoczekiwanie przyznała, że przyjmie księdza po kolędzie. Choć nie zdecydowała się ochrzcić dzieci, nie zamyka się całkowicie na przedstawicieli Kościoła. Stawia jednak konkretne, niezbywalne warunki.
Już niebawem mogą nastąpić przełomowe zmiany w Kościele Katolickim. Do Sejmu wpłynęła bowiem petycja ws. spowiedzi tylko dla osób pełnoletnich. Teraz dokumentem ma zająć się specjalna komisja, która zdecyduje o dalszych losach.
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i związane z nimi wizyty duszpasterskie, tzw. kolędy. Wówczas księża udają się do domostw, by wspólnie modlić się z domownikami i poświęcić ich budynki, a w zamian za to mieszkańcy często oferują kapłanom koperty z pieniędzmi. Na co przeznaczone są darowane kwoty? Ksiądz, który z ogromnym zaangażowaniem działa w social mediach, postanowił wyjawić tę tajemnicę i dokładnie wyjaśnił, na co idą otrzymane od wiernych datki.
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między Episkopatem a rządem. Kolejne spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie przyniosło zamierzonych skutków, a wręcz poskutkowało zapowiedzią o podjęciu kroków prawnych. Co dalej z nauczaniem religii w szkołach?