Policja z Łap (woj. podlaskie) zatrzymała małżeństwo, które w jednym z kościołów dokonało zuchwałej kradzieży relikwiarza z relikwią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Za swój czyn odpowiedzą teraz przed sądem.
Niedawne słowa księdza z Grudziądza, który mówił o oddawaniu 1/10 swoich dochodów wspólnocie kościelnej odbiły się bardzo szerokim echem. Co ciekawe, w parafii pw. św. Marcina Biskupa w Gwieździnie (woj. pomorskie) są wierni, którzy regularnie przeznaczają część swoich zarobków kościołowi. W związku z faktem, że temat w ostatnim czasie zrobił się głośny, proboszcz dokładnie tłumaczy, na co przeznaczane są te ofiary. Wyjaśnia również pojęcie "dziesięciny".
Ksiądz Stanisław Szczęsny wydał specjalny apel o to, by wierni oddawali na kościół dziesiątą cześć swoich dochodów. Nagranie już zyskało popularność w sieci i jest szeroko komentowane. Duchowny tłumaczy w nim, że ”jednym z narzędzi do walki z bożkiem pieniądza jest dziesięcina”.
Wielu katolików regularnie uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach wciąż nie zdaje sobie sprawy, że lista grzechów, z jakich należy się spowiadać, jest całkiem długa. Kościół przypomina o grzechach nieoczywistych, o których często zapominamy przy spowiedzi.
Tragedia w kościele. Ksiądz Jan Adamczyk, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej (woj. podkarpackie), nagle zasłabł podczas mszy. Niestety, mimo udzielenia natychmiastowej pomocy, jego życia nie udało się uratować. Miał 71 lat.
Pani Anita przeżyła historię jak z filmu, jednak niekoniecznie z szczęśliwym zakończeniem. W dniu swojego ślubu stwierdziła, że więcej łączy ją z fotografem niż ze swoim mężem. Nagle pocałowała dawno niewidzianego mężczyznę. Wkrótce okazało się, że jej małżonek od razu dowiedział się o zdradzie.
Smutne wieści z Nowego Sącza. W niedzielę rano w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny wybuchł pożar. Na miejscu błyskawicznie znaleźli się strażacy, jednak ogień rozprzestrzeniał się o wiele szybciej. Mimo ich szybkiej reakcji, nie udało się uratować kościoła od strat.
Papież Franciszek zwrócił się do księży. Następca św. Piotra skarcił duszpasterzy wygłaszających kazania na mszach świętych. Głowa Kościoła zwróciła uwagę, że wierni “zasypiają” na liturgii i nie należy się temu dziwić.
Wojciech Modest Amaro, znany polski kucharz i były gwiazdor programu "Hell's Kitchen. Piekielna Kuchnia", przeszedł w ostatnich latach znaczącą transformację. W szczytowym okresie swojej kariery telewizyjnej i kulinarnej postanowił zrezygnować z show-biznesu, zamknąć swoje restauracje i oddać się życiu duchowemu. Teraz zaskoczył swoich fanów ponownie, tym razem "mocą uzdrawiania".
Dzieci duchownych coraz częściej postanawiają przełamać tabu i opowiedzieć o swoich, nierzadko traumatycznych, doświadczeniach. Pani Katarzyna jest córką księdza proboszcza z diecezji legnickiej, jej rodzice poznali się na pielgrzymce. ”My, dzieci księży, nie musimy być tajemnicą” – mówiła.
Anna Szcześniak pochodząca z Piotrkowa Trybunalskiego i ucząca matematyki w jednym z łódzkich liceów ślubowała dożywotnie dziewictwo w kościele jezuitów w Łodzi. Stając się tym samym kolejną w Polsce dziewicą konsekrowaną.
Skandaliczny czyn w jednym z kościołów na warszawskim Mokotowie. Policja zatrzymała mężczyznę, który miał zabierać pieniądze z umieszczonej w świątyni skarbonki. Złodziej wpadł, bo na gorącym uczynku przyłapała go siostra zakonna. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.
Po raz kolejny słowa papieża wywołały niemałe poruszenie. Franciszek podczas spotkania z grupą księży miał nagle stwierdzić, że ”plotki do domena kobiet”. Media zwróciły uwagę na fakt, że zaledwie kilka dni temu ojciec święty miał w obraźliwy sposób odnosić się do osób ze środowiska LGBT, za co przepraszał później jego rzecznik. Czy tym razem przeprosi osobiście?
”Kościół ponad prawem” - tak sytuację sprzed procesji Bożego Ciała w Szczecinie komentował radny Przemysław Słowik. Postawiony na obchody święta ołtarz zablokował przejście dla pieszych. Na miejsce została wezwana policja, a ksiądz wydawał się być zaskoczony całym zajściem.
Kościół katolicki zmaga się z prawdziwym kryzysem – nie tylko rośnie liczba dokonywanych apostazji, ale i znajduje się coraz mniej chętnych do przystąpienia do seminarium. Ksiądz Sebastian Kosecki stwierdza, że przyczyną kryzysu powołań mogą być krążące w sieci historię na temat przygotowania do bycia kapłanem. Ujawnił, jak naprawdę wygląda życie w seminarium.
W czwartek (30 maja) w całej Polsce odbywają się uroczystości związane z przypadającym na dziś świętem Bożego Ciała. Centralne obchody zorganizowane zostały, jak co roku, w Warszawie. Przewodniczył im kard. Kazimierz Nycz, który napominał wiernych, że “świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże”. - Dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów - mówił, nawiązując do ostatniej decyzji Rafała Trzaskowskiego.
Wierni Kościoła katolickiego obchodzą dziś święto Bożego Ciała. Wielu z nas z tej okazji wybiera się albo na procesję, albo też na nabożeństwo, ale są i tacy, którzy wolne planują spędzić w inny sposób. Warto więc wiedzieć, czy brak uczestnictwa we mszy św. niesie dla osób wierzących jakiekolwiek negatywne konsekwencje. Czy nie będąc tego dnia w kościele, popełniamy grzech?
Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Odpowiedź na wątpliwości dotyczące postu nie jest prosta. Nie wszyscy wierni będą mogli spożywać pokarmy mięsne. Ci, którzy dostali takie pozwolenie usłyszeli konkretny warunek.
"W obronie państwa prawa" - pod takim hasłem w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, uczelni założonej przez Tadeusza Rydzyka, odbyła się wczoraj konferencja naukowa. Toruński duchowny swoim przemówieniem otworzył całą imprezę. Rydzyk mówił m.in. o "podeptaniu prawa przez władzę".
Szokujące doniesienia z Florydy. W jednym z tamtejszych kościołów doszło do sprzeczki w czasie mszy. Ksiądz wdał się w kłótnie z jedną z parafianek, po czym doszło do absurdalnej sytuacji. Duchowny w pewnym momencie ugryzł kobietę w ramię. Sprawa trafiła już na policję, a diecezja broni wikariusza.
Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego zmagają się z ogromnym problemem – nie mogą godnie pochować swoich bliskich. Występują opóźnienia w kopaniu grobów, czasem zbyt płytkich lub za krótkich, a rodzinom zmarłego sugeruje się zmianę organizatora pochówku. Wszystko przez konflikt, jaki narasta między zakładem pogrzebowym, a proboszczem miejscowej parafii.
To już prawdziwy kryzys. Kościół katolicki w Polsce boryka się z poważnym problemem polegającym nie tylko na odpływie wiernych, ale i chętnych do poświęcenia swojego życia Bogu przyszłych księży. Liczba kandydatów na kapłanów spada od kilku lat, co doskonale widać w kościelnych statystykach. Najnowsze wyliczenia przekazała Katolicka Agencja Informacyjna.
Skandaliczną historią podzieliła się na łamach "Gazety Wyborczej" pani Grażyna, która razem z synem i małą wnuczką wybrała się na pielgrzymkę do Medjugorie. Koszt wyprawy wyniósł 850 zł plus 270 euro zbierane trakcie podróży w autokarach. Niestety bohaterka tej historii i towarzyszące jej dzieci nie dotarli na miejsce. - Powiedzieli nam, że autokar jedzie dalej, a my mamy sobie radzić - opisuje pani Grażyna.
Wiernych z Nowego Sącza w ostatnich dniach zaskoczył bardzo niecodzienny widok na profilu w mediach społecznościowych parafii Matki Bożej Niepokalanej Sanktuarium św. Rity. Na facebookowym koncie od kilku dni pojawiają się filmy dla dorosłych i treści erotyczne. Parafia padła ofiarą hakerów, co zostało już zgłoszone miejscowej policji.
Najnowsze dane dotyczące Kościoła mówią jasno – w Polsce spada liczba wiernych. Jak informuje CBOS, od początku pandemii odsetek osób deklarujących się jako wierzące w naszym kraju spadł poniżej 90 proc. - Jednocześnie rośnie – w ostatnim czasie wyraźnie – odsetek Polaków zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących - informuje CBOS.
Toruńska kuria w lakonicznym komunikacie poinformowała o śmierci lubianego księdza Dawida Szymaniaka. Duchowny miał 44 lata i regularnie uprawiał sport. W ubiegłym roku uczestniczył w Mistrzostwach Polski Księży w halowej piłce nożnej. Krótka informacja zasmuciła wielu wiernych.
W niedzielę (19 maja) w życie wchodzi nowy dokument Dykasterii Nauki Wiary. Rozpatruje on sześć możliwości różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Nowe normy dotyczą m.in. objawień, cudów maryjnych czy opętania przez demony. Watykan instruuje poprzez nie, w jaki sposób rozpoznawać poszczególne zjawiska, a także kto może brać udział w ich identyfikacji.
Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym katolicy obchodzić będą tzw. Boże Ciało. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy, dlatego wielu z nas myśli już o tym, by połączyć go z dłuższym urlopem. Z drugiej strony część wierzących waha się, czy tego dnia nie powinna przykładnie wybrać się na procesję lub mszę świętą. A co na to sam Kościół? Odpowiadamy.