Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Wrocławskie kościoły proszą rodziców o pomoc. Chodzi o religię
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.02.2024 16:36

Wrocławskie kościoły proszą rodziców o pomoc. Chodzi o religię

kościół
Unsplash @brojomnick

W kościołach archidiecezji wrocławskiej podjęto stanowczą decyzję. Księża mają w najbliższym czasie odczytać ogłoszenia ze specjalnym apelem do rodziców. Kuria zwraca się do nich o pomoc w kwestii religii w szkołach.

Kuria wystosowała specjalne ogłoszenie do wrocławskich parafii

Lekcje religii w szkołach oraz podjęta kilka dni temu decyzja o tym, że przedmiot nie będzie wliczał się do średniej ocen uczniów, wywołuje w niektórych kręgach spore kontrowersje. W związku z tym, we wszystkich kościołach w archidiecezji wrocławskiej duchowni mają odczytać przygotowane przez kurię ogłoszenia z apelem do rodziców. Mowa o "występowaniu do ministerstwa w obronie lekcji religii". Zdaniem kurii, decyzja ministerstwa może przyczynić się do stopniowego całkowitego wycofania przedmiotu ze szkół.

To on zastąpi Andrzeja Dudę? "Prawdopodobnie wygra te wybory"

Wrocławska kuria reaguje na zmiany dot. lekcji religii

Polecenie z kurii trafiło do wrocławskich parafii w piątek. Księża mają je również opublikować na stronach internetowych swoich parafii i innych mediach parafialnych.

Pojawiające się w ostatnim czasie doniesienia medialne dotyczące planowanych zmian w edukacji napawają niepokojem środowiska związane z edukacją religijną w Polsce - czytamy w dokumencie.

ZOBACZ: Podsłuchiwali Polaków w kościołach? Niepokojące doniesienia

Zdaniem kurii zapowiedzi dotyczące niewliczania oceny z religii do średniej, a także umieszczanie tego przedmiotu na pierwszych lub ostatnich lekcjach i redukcja liczby godzin do jednej w tygodniu "wprowadzają niepokój dotyczący przyszłości nauczania religii w Polsce".

W związku z tym zwracamy się z prośbą do wszystkich o modlitwę i świadectwo ukazujące dobro, jakie dokonuje się poprzez lekcje religii - apeluje kuria.

Archidiecezja wrocławska z apelem do rodziców

Wrocławscy biskupi "zwracają się szczególnie do rodziców, aby występowali do ministerstwa w obronie lekcji religii, przypominając o ich konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami".

ZOBACZ: Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych: “Pogarda wobec życia”

Minister edukacji ma podpisać rozporządzenie, w którym znajdzie się m.in. wspomniany zapis o niewliczaniu oceny z religii do średniej wiosną, a zmiany mają wejść w życie od 1 września.

W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać, nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen - tłumaczy ministerstwo.

 

Źródło: tuwroclaw.com