Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ile włożyć do koperty na chrzest? Trzeba wziąć pod uwagę kluczową kwestię
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 03.04.2024 17:13

Ile włożyć do koperty na chrzest? Trzeba wziąć pod uwagę kluczową kwestię

chrzest
Fot. Pixabay.com/fotograv

Ile pieniędzy włożyć do koperty na chrzciny w 2024 roku? Czy istnieje kwota, którą wypada przeznaczyć na tę okoliczność? W związku z inflacją wielu osobom wydaje się, że sumy, jakie przeznaczali na uroczystości rodzinne kilka lat temu, są zdecydowanie za niskie. Przy podjęciu tej trudnej decyzji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. 

Chrzest w 2024 roku. Ile dać do koperty?

Niedługo po dostaniu zaproszenia na chrzest dziecka u wielu osób pojawia się dylemat – ile pieniędzy wypada dać na prezent? Temat podarków, wręczanych z okazji chrztu dziecka, od lat jest burzliwym tematem na internetowych grupach. 

Opinie w sprawie tego, ile pieniędzy wypada wydać na tę okoliczność, są podzielone. Niektórzy w ogóle nie uznają dawania pieniędzy, inni uważają, że to obowiązek niektórych z gości.

Pracowała w kurii. Ujawniła, co robili księża

Prezent na chrzciny w 2024 roku

Goście najczęściej decydują się na przekazanie rodzicom dziecka koperty z pieniędzmi. Przyjęło się, że ten sposób jest praktyczniejszy. To jednak nie kończy problemów zaproszonych osób. Pojawia się pytanie, ile pieniędzy przeznaczyć na tę okoliczność, zwłaszcza biorąc pod uwagę inflację.

W rzeczywistości goście nie powinni przejmować się ”cennikiem”, bo taki zwyczajnie nie obowiązuje. Przeznaczenie większej lub mniejszej ilości pieniędzy to wyłączna wola osoby zaproszonej. 

Warto jednak mieć na uwadze, żeby nie wprawić rodziców dziecka w zakłopotanie w związku ze zbyt dużą kwotą – ci mogą chcieć się odwdzięczyć. Jak zauważa portal mamatoja.pl, goście najczęściej decydują się na kwotę w przedziale 300-500 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Chcą wyprawić córce komunię. Nie zapłacą raty kredytu

Chrzciny w 2024 roku. Ile pieniędzy powinien dać chrzestny dziecka?

W odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy zamierzają przekazać na chrzest dziecka, członkowie najbliższej rodziny najczęściej deklarują kwotę 500 zł. Zdarzają się także rodzice chrzestni, którzy na tą okazję przeznaczają większą sumę, nawet w przedziale 500-1000 zł

Co w przypadku pozostałych gości? Ci najczęściej dają na chrzest ok. 200-300 zł. Częstą opinią w tym przypadku jest to, że wypada dać tyle, ile mniej więcej wynosi koszt poczęstunku

Płacenie za ”talerzyk” nie jest jednak żelazną zasadą. Jeśli któregoś z gości, należących do bliskiej rodziny, nie stać na podarowanie kwoty ok. 300 zł, nie będzie wstydem podarowanie dziecku prezentu za mniejszą sumę.

 

Źródło: mamotoja.pl