Chrzest, choć jest obrzędem religijnym i odbywa się zwykle w kościele, niejednokrotnie otoczony jest przesądami. Te związane są z wieloma kwestiami - nie tylko z wyborem chrzestnych, ale także z podarkami, wręczanymi dziecku. Wiele osób uważa, że nie wolno w prezencie dać niemowlęciu krzyżyka. Co się za tym kryje?
Zakończył się karnawał, a rozpoczął Wielki Post. W katolicyzmie okres ten jest niezwykle ważny, ponieważ zapowiada śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ksiądz Sebastian Picur został zapytany przez jedną z internautek, czy każdy w Środę Popielcową może posypać głowę popiołem. Odpowiedź nie jest oczywista.
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc - najważniejsze święto dla wiernych. Ci, chcąc jak najlepiej przygotować się do tego wydarzenia, tłumnie ruszają do spowiedzi, by wyznać przed księdzem swoje przewinienia. Okazuje się jednak, że nie wszystkie grzechy muszą być wyznawane przy konfesjonale w obecności duchownego. Które z nich można zatem pominąć?
Od kilku dni Stolica Apostolska informuje o stabilnym stanie papieża Franciszka. Jeśli jednak padły już takie stwierdzenia jak “krytyczny” i “kryzys”, można przypuszczać, że jest gorzej, niż podaje Watykan – alarmują eksperci. W 20. dniu hospitalizacji papież kontynuuje terapię tlenową, którą wznowiono w nocy z wtorku na środę. Ponadto włoski dziennik ujawnił, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami Bazyliki Św. Piotra. Trwa “konklawe bez konklawe”. Co to oznacza?
Papież Franciszek od 14 lutego przybywa w Poliklinice Gemelli w Rzymie, gdzie jest hospitalizowany. Watykan wydał właśnie nowe oświadczenie o tym, w jakim stanie znajduje się głowa Kościoła.
Włoski ksiądz, znany działacz na rzecz migrantów, był przez długie miesiące obiektem tajemniczej inwigilacji, której celem mogły być również rozmowy papieża Franciszka. Kto stoi za tymi nielegalnymi działaniami i dlaczego ktoś miałby podsłuchiwać najwyższe władze Kościoła? Sprawa, która wstrząsnęła całym światem, wciąż nie ma odpowiedzi na te pytania.
Jakiś czas temu pojawił się pomysł, by trwale zlikwidować Fundusz Kościelny, co wywołało oburzenie wśród przedstawicieli grup wyznaniowych. Teraz mowa jedynie o jego przekształceniu, by każdy mógł decydować, czy chce wspierać Kościół, ale i na to nie ma zgody. Prymas Polski abp Wojciech Polak, w rozmowie z PAP, stanowczo sprzeciwia się rozwiązaniu zaproponowanemu przez rząd. Co tym razem stoi na drodze do porozumienia?
Z Watykanu napływają bardzo niepokojące wieści dotyczące stanu zdrowia papieża Franciszka. Ojciec Święty miał dziś "dwa epizody ostrej niewydolności oddechowej". Stolica Apostolska przekazała szczegółowe informacje w lakonicznym komunikacie. Wierni na całym świecie drżą o zdrowie papieża.
Stan papieża Franciszka pozostaje stabilny od czasu pierwszego kryzysu oddechowego, choć lekarze podkreślają, że obraz kliniczny jest złożony. W najnowszej rozmowie na antenie TOK FM filozof i publicysta Ignacy Dudkiewicz wymownie ocenił sytuację w Watykanie, stwierdzając, że “z całą pewnością Watykan jest przestrzenią wielkiej polityki, konkurencji o władzę, a przygotowywania się do wyboru następcy już ruszyły”. Kto zostanie nowym papieżem? Nieoficjalnie: kardynałowie zamierzają wybrać kontynuatora wizji Franciszka.
Papież Franciszek cały czas przebywa w szpitalu, gdzie zmaga się z poważną chorobą. Watykan niemal codziennie informuje o stanie zdrowia Ojca Świętego. W ostatnich godzinach sam papież zwrócił się do wiernych. Padły wymowne słowa.
Są najnowsze informacje na temat stanu zdrowia papieża Franciszka. Ojciec Święty od ponad dwóch tygodni przebywa w szpitalu, gdzie walczy z obustronnym zapaleniem płuc. Watykan opublikował właśnie lakoniczny komunikat. Mówi o tym cały świat.
Papież Franciszek od 14 lutego przebywa w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie walczy z obustronnym zapaleniem płuc spowodowanym infekcją polimikrobiologiczną. Po kilku pozytywnych komunikatach Watykanu, w piątek nadszedł kolejny kryzys. Stan 88-letniego duchownego uległ pogorszeniu.
Papież Franciszek od początku lutego zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dwa tygodnie temu trafił ostatecznie do rzymskiej kliniki Gemelli, gdzie zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. Choć jego stan uległ nieznacznej poprawie, coraz częściej mówi się o rychłej abdykacji następcy Benedykta XVI.
Papież Franciszek od 14 lutego przebywa w rzymskiej klinice Gemelli, walcząc z obustronnym zapaleniem płuc wywołanym przez infekcję polimikrobiologiczną. Watykan właśnie przekazał nowy komunikat o jego zdrowiu.
Papież Franciszek spędził kolejny dzień w klinice Gemelli. Watykan właśnie opublikował komunikat na temat stanu jego zdrowia. "Rokowania pozostają ostrożne" — czytamy.
We wczorajszych komunikacie prasowym Watykanu czytaliśmy, że stan papieża Franciszka “jest krytyczny, ale stabilny”. Poza obustronnym zapaleniem płuc namiestnik Kościoła katolickiego ma dodatkową małopłytkowość i niewydolność nerek, która jednak “nie jest powodem do niepokoju”. Dzisiaj mija już 13. dzień hospitalizacji – dotąd papież nie był leczony tak długo. Jak się obecnie czuje?
Zaledwie kilka dni dzieli katolików od Środy Popielcowej, która jest istotnym dniem, rozpoczynającym Wielki Post i oczekiwanie na Wielkanoc. Kluczową kwestią dla nich jest przestrzeganie wówczas ścisłego postu, lecz nie wszyscy muszą się do niego stosować. Sprawdź, kto może go uniknąć i czego nie wolno wówczas spożywać.
Ksiądz, który ukończył 65 lat, może liczyć na emeryturę wypłacaną przez ZUS. Dekadę starsi kapłani mają prawo także do świadczenia z Funduszu Kościelnego. Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź otrzymuje niebagatelne 23 tys. zł brutto miesięcznie. Na jak wiele może jednak liczyć "szeregowy" duchowny?
Papież Franciszek spędził kolejny dzień w klinice Gemelli. Jego stan jest określany przez lekarzy jako krytyczny. Watykan właśnie podzielił się z wiernymi kolejnymi wieściami ze szpitala. Sytuacja jest poważna.
Papież Franciszek, choć wciąż hospitalizowany, powoli powraca do realizacji zadań zawodowych. W poniedziałek 24 lutego w wyjątkowy sposób upamiętnił Polkę, podpisując istotny dokument.
Stan papieża Franciszka pozostaje krytyczny – informują przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Tymczasem w mediach pojawił się głos ekspertki, która sugeruje, że Watykan nie ujawnia pełnej prawdy o przyczynach choroby. Jej zdaniem to powtórka z historii Jana Pawła II, którego rzeczywisty stan zdrowia przed śmiercią również owiany był tajemnicą.
Oczy całego świata skierowane są na Watykan, gdzie toczy się walka o życie papieża Franciszka. Od kilku tygodni zwierzchnik Kościoła katolickiego przebywa pod stałą opieką lekarzy, a od 12 dni jest hospitalizowany w związku z poważnymi trudnościami w oddychaniu. Mowa przede wszystkim o obustronnym zapaleniu płuc wywołanym przez połączenie różnych wirusów i bakterii. Teraz nadeszła kolejna dramatyczna wiadomość ze Stolicy Apostolskiej.
W rzymskiej klinice Gemelli, gdzie od dziesięciu dni przebywa chory na obustronne zapalenie płuc Franciszek, doszło do niepokojącego incydentu. 41-letni mężczyzna usiłował wedrzeć się do apartamentów papieża.
Wielu wiernych, chodzących do kościoła, niemal nie wyobraża sobie, by nie wrzucić pieniędzy na tzw. tacę. Uważają, że datek ten, który przeznaczany jest na różne cele, również te związane z utrzymaniem kościoła, jest wręcz niezbędny. Okazuje się jednak, że powoli zaczyna się odchodzić od ofiarowania pieniędzy do koszyczka na rzecz nowoczesności. Co można zatem znaleźć w niektórych świątyniach?
Papież Franciszek od prawie miesiąca toczy nierówną walkę z obustronnym zapaleniem płuc. W poniedziałek wieczorem Watykan wydał kolejny komunikat na temat jego zdrowia. "Stan kliniczny papieża Franciszka jest krytyczny" — czytamy.
Papież Franciszek, z racji piastowanej funkcji, jest nie tylko głową Kościoła katolickiego, ale także głową suwerennego państwa — pod względem formalnym monarchą absolutnym i elekcyjnym. Czy może zatem cieszyć się majątkiem godnym królów?
Niejednokrotnie zdarzało się, że znaczna część wiernych uważa, iż przyjęcie komunii świętej bez poprzedzającej ją spowiedzi, to świętokradztwo i kategorycznie należy unikać takiego zachowania. Czy faktycznie mają rację? Wszelkie wątpliwości postanowił rozwiać słoweński arcybiskup Stanisław Zore.
Papież Franciszek od dziesięciu dni jest hospitalizowany w związku z obustronnym zapaleniem płuc. Ostatnio media obiegła informacja, że 88-letni duchowny jest w stanie krytycznym. Teraz pojawiły się doniesienia, że niektórzy kardynałowie przygotowują się już do konklawe. Ich zdaniem "papież jest bliski śmierci".