Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Tadeusz Rydzyk ubił kolejny interes. Dostał willę i ziemię
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 28.02.2024 09:16

Tadeusz Rydzyk ubił kolejny interes. Dostał willę i ziemię

Tadeusz Rydzyk
PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Ojciec Tadeusz Rydzyk nie próżnuje. Obrotny zakonnik nie zamierza płakać z powodu pozbawienia go rządowych dotacji i wziął się za ubijanie interesów z władzami Torunia. Jak informuje “Super Express”, kapłan stał się w ostatnim czasie posiadaczem zabytkowej willi i kawałka ziemi, należących do miasta. Toruński magistrat zapewnia jednak, że to on zyskał na transakcji.

O. Tadeusz Rydzyk dostał zabytkową willę

Ojciec Tadeusz Rydzyk znany jest nie tylko ze swojej medialnej działalności i słynnych “dzieł”, ale także tego, że ma niebywały zmysł do przeróżnych interesów. Redemptorysta z Torunia, jak żaden inny kapłan, potrafił czerpać korzyść finansową ze sprzyjania rządowi PiS, który odwdzięczał się za to sowitymi przelewami. Jak ustaliła dziennikarka WP Bianka Mikołajewska, w latach 2016-2023 państwowe instytucje i spółki wyłożyły na rzecz zakonnika ponad 380 mln zł.

Po tym, jak nastąpiła zmiana władzy, wiele osób wieszczyło, że dla o. Rydzyka przyszły chude lata. Ostatnio np. minister Adam Bodnar cofnął decyzję o transferze pieniędzy w ramach tzw. Funduszu Sprawiedliwości, a minister Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przyznania dotacji na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Okazuje się jednak, że duchowny znalazł już inne miejsce, w którym mógł ubić kolejny interes i tak też się stało. “Super Express” potwierdził, że Fundacja Lux Veritatis dogadała się z władzami Torunia, dzięki czemu dostała od miasta zabytkową willę i kawałek ziemi. Jeszcze kilka lat temu budynek zamieszkiwany miał być przez zwykłych torunian. O. Rydzyk nie zwlekał i już zarządził remont budowli.

Klienci Biedronki zaskoczeni. Znaleźli to pod paletą z olejem

Włodarze Torunia potwierdzają doniesienia ws. willi Rydzyka

Willa, sąsiadująca z kompleksem o. Rydzyka przy ul. Droga Starotoruńska, to tylko dodatek, choć niebagatelny, do i tak pokaźnego majątku zakonu toruńskich redemptorystów. Włodarze Torunia zapewniają jednak, że transakcja odbyła się z korzyścią dla miasta. W zamian magistrat otrzymał od zakonników trzy działki.

Gmina dokonała zamiany trzech działek (nr 123/2, 124/5 i 124/6 z obr. 22) na 5 lokali mieszkalnych redemptorystów przy ul. Ogrodowej 19 w Toruniu. Numeracja działek zdezaktualizowała się z uwagi na wtórne podziały - przekazała rzeczniczka prasowa prezydenta Torunia Malwina Jeżewska.

Kolejne interesy o. Tadeusza Rydzyka z władzami Torunia

Rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego zapewnia opinię publiczną, że Toruń na zamianie zarobił. Jak podała, w oparciu o transakcję miasto uzyskało majątek o wartości 934 tys. zł, przekazując jednocześnie majątek warty 892 tys. zł.

ZOBACZ: Kobieta zadzwoniła po pomoc do Rydzyka. Niebywałe, co miała usłyszeć

“SE” przypomina także, że to nie pierwszy raz, kiedy o. Tadeusz Rydzyk robi interesy z toruńskimi władzami. W 2016 r. redemptorysta doczekał się remontu drogi w pobliżu jego inwestycji, za który zapłaciło właśnie miasto.

Na odnowienie szosy (która nie była wcale w złym stanie) torunianie zapłacili 1 719 974,22 zł. Miasto twierdziło wtedy, że “inwestycja nie ma nic wspólnego z o. Rydzykiem”- zauważają dziennikarze.

Źródło: SE