Natalia Siwiec została zapytana, czy doświadczyła w swoim życiu bliskości Jezusa. To pytanie wystarczyło, by celebrytka rozpostarła przed internautami swoją intrygującą wiedzę z zakresu filozofii i religii. Podzieliła się także krytyczną uwagą na temat Kościoła Katolickiego. Co dokładnie miała do powiedzenia?
Zadziwiające wydarzenie w Meksyku. Złodziej próbujący okraść kościół potknął się w ciemnościach, po czym nadział się na miecz trzymany przez figurę Michała Archanioła. Mężczyzna odniósł obrażenia, które uniemożliwiły mu ucieczkę.
Płaczące dziecko w kościele to problem nie tylko dla innych wiernych, ale również rodziców. Mama i tata głośnego syna lub córki mogą poczuć na sobie wzrok zniecierpliwionych sąsiadów z ławki, jeśli hałas nie ustanie. Ksiądz Piotr Jarosiewicz tłumaczy, jak należy się zachować w takiej sytuacji.
Ksiądz wypowiedział się na temat kobiet, a jego szowinistyczna opinia wywołała oburzenie. - Jakieś tam Baby Jagi w podartych dżinsach - grzmiał duchowny. Duszpasterz uważający się, że wszechwiedzącego zaliczył sporą wpadkę. Swoją opinię opatrzył bowiem kadrem z niskobudżetowej produkcji o... prostytutce.
Ksiądz z Krakowa zaskoczył wiernych w trakcie kolędy. Duchowny miał przyjąć "darowiznę" od dewelopera, a następnie namawiać parafian do wsparcia budowy nowego osiedla. Zachowanie kapłana wywołało ogromne kontrowersje.
Kościół w Polsce szuka pieniędzy. Archidiecezja Warmińska wpadła na pomysł, by zaangażować się w inwestycję, która daleka jest od codziennej działalności duchownych. W Rybakach nad jeziorem Łańskim powstanie kompleks hotelowy, a jego budowa wzbudza ogromne kontrowersje.
Mariaż tronu i ołtarza trwa od wielu lat. Fundusz kościelny, nieruchomości zakupowane przez księży za bezcen, rzeka pieniędzy na działalność Tadeusza Rydzyka. Nic więc dziwnego, że duchowni popierają Prawo i Sprawiedliwość i modlą się o sukces w wyborach parlamentarnych. Jako przykład może pomóc przemówienie ks. Tadeusza Farysia z Oleśnicy, który nie krył fascynacji PiS-em oraz osobą Jarosława Kaczyńskiego. Nagranie z emocjonalnego przemówienia trzeba zobaczyć.
Policja w kościele w Janowie Podlaskim. Wierni obecni na wieczornej mszy zmarli na widok policyjnych odblasków. Funkcjonariusze stanęli przy drzwiach świątyni. Mieli jeden konkretny cel i dotyczył on bezpieczeństwa.
Skandal podczas mszy świętej odbywającej się w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła na warszawskim Ursynowie. Trzech mężczyzn w trakcie nabożeństwa głośno krzyczało i przeklinało. Wyprowadzenie ze świątyni na nic się zdało, bo agresorzy zaczęli dobijać się do wnętrza. Interweniowała policja, która zatrzymała całą trójkę.
Proboszcz parafii w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) przyznał w rozmowie z portalem szczecinek.naszemiasto.pl, że podczas kolędy był świadkiem nieprzyjemnej sytuacji. Chodziło o ministranta. "Niech krzyczy na mnie, a nie wyżywa się na dziecku" - mówił duchowny.
Opublikowano dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, które pozyskano na podstawie badania z września 2021 roku. Wynika z nich, że coraz mniej Polaków uczęszcza do kościoła, jednak odnotowywane są niewielkie wzrosty w liczbie udzielanych sakramentów takich jak chrzest, pierwsza komunia czy ślub. Wicedyrektor ISKK dopatruje się przyczyn tego stanu rzeczy m.in. w pandemii COVID-19.
Tadeusz Rydzyk wspomniał na antenie Radia Maryja zmarłego ks. kard. George'a Pella, który spędził ponad rok w więzieniu skazany za czyny pedofilskie, a następnie został oczyszczony z zarzutów i zwolniony. Toruński redemptorysta nazwał go "białym męczennikiem" i "wielką postacią".
Policja, straż pożarna, poszukiwania i wyważanie drzwi. To nie opis filmu sensacyjnego tylko autentyczne wydarzenia z plebanii w Rokicinach Podhalańskich (pow. nowotarski) z czwartkowego poranka. Zaniepokojeni nieobecnością któregokolwiek z duchownych na porannej mszy, wierni podjęli tam akcję poszukiwawczą swoich księży. Potrzebna była interwencja służb, a całe zdarzenie zakończyło się dość nieoczekiwanie.
Chrzest przybrał niecodzienny przebieg, a nagranie trafiło do sieci. Po tym, jak ksiądz nazwał zapominalskiego ojca dziecka "tłukiem" zawrzało. Duchowny zabrał głos, jest zaskoczony wydźwiękiem. Wskazuje, że parę stojącą przed ołtarzem dobrze znał. - Przecież nikogo nie chciałem obrazić i nie obraziłem - powiedział o. Damian.
Jak co roku, wraz z okresem wizyt duszpasterskich, w domach Polaków powraca temat finansów polskiego kościoła. W ostatnich dniach sieć obiegły historie księży wymagających horrendalnych kwot, które powinny znajdować się w kopertach zbieranych po kolędzie. Zdaniem INNPoland, taki stan rzeczy ma miejsce przede wszystkim ze względu na coraz gorszą sytuację finansową polskich parafii.
Parafia pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Pakości (woj. kujawsko-pomorskie) nie ma niczego do ukrycia przed swoimi wiernymi. Jej proboszcz za pośrednictwem Internetu publikuje księgę rachunkową z przychodami oraz rozchodami, dając wgląd do kościelnej kasy.
Do sieci trafił zeszłoroczny filmik z chrzcin, na którym ksiądz skarcił zdenerwowanego tym doniosłym wydarzeniem ojca dziecka. Kiedy młody tata nie pamiętał, co odpowiedzieć na pytanie: "O co prosicie Kościół Boży dla Zosi?", duchowny nazwał go "tłukiem", co podzieliło internautów.
Do zdarzenia doszło w Skarżysku-Kamiennej. Podczas nabożeństwa w lokalnej parafii niedaleko ołtarza pojawił się banner reklamowy LOTTO. Jak się okazało, organizujący loterie Totalizator Sportowy był sponsorem koncertu kolęd, który odbył się na mszy. W sprawie interweniowała kuria, zaś proboszcz parafii wystosował pismo z przeprosinami.
Ksiądz Michał Woźnicki znowu szokuje. W internecie pojawiło się nagranie jego kolejnej skandalicznej tyrady wygłoszonej w kościele. Duchowny mówił o zachowaniu wiernych, a jednej kobiecie kazał "odszczekać" swoje słowa, w których ta stwierdziła, że więcej nie przyjdzie na mszę.
Mniej lub bardziej amatorskie występy artystów to jedna z charakterystycznych cech Rynku Głównego w Krakowie. Hałas generowany przez muzyków doskwiera jednak księżom i wiernym, którzy modlą się w okolicznych kościołach. Powstała więc petycja, w której nawołują do ograniczania wydawania pozwoleń na takie występy.
Wizyty duszpasterskie w parafialnych domostwach, czyli tzw. kolęda to coroczna okazja dla duchownych, by zamienić kilka słów ze społecznością wiernych. Jak się okazuje, noworoczne wizyty księży u swoich parafian to także niespodziewane wydarzenia, które na długo zostają w pamięci zarówno domownika, jak i kapłana.
Kolęda nie zawsze wygląda normalnie, o czym świadczą poniższe historie. Księża są świadkami niecodziennych zdarzeń, ale i osoby przyjmujące w domach duszpasterza uczestniczą w scenach, które wydają się komedią. - Ksiądz wszedł, wyciągnął w moją stronę dłoń i powiedział: "Całuj!" - wspomina Magda.
Mężczyzna ukradł z jednego z kościołów w Chojnicach księgę liturgiczną i próbował ją sprzedać przed okolicznym sklepem. Nietrzeźwy 39-latek został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Był już wcześniej notowany, m.in. za kradzieże sklepowe.
Rozpoczął się okres wizyt duszpasterskich. Jak co roku powraca pytanie, ile wypada dać do koperty. Z pomocą przyszedł proboszcz z Narwi (woj. podlaskie), któremu zamarzył się najwidoczniej dubel rządowego programu Rodzina 500+, takiej bowiem kwoty oczekuje od parafian.
W dniu pogrzebu (5.01) papieża-seniora Benedykta XVI w kościołach w całej Polsce odprawione zostaną msze św. w intencji zmarłego. Biskupi poszczególnych diecezji poprosili także o modlitwę różańcową oraz bicie dzwonów o 9:30 w momencie rozpoczęcia ceremonii w Watykanie.
Wysokie ceny energii i gazu zmuszają najbiedniejsze polskie parafie do szukania pomocy. Odpowiadając na potrzebę, Archidiecezja Gnieźnieńska założyła fundusz ratunkowy. Już blisko 10% proboszczów złożyło wniosek, spodziewa się jednak, że będzie ich znacznie więcej.
Piątek to dla katolików dzień postny. Przedostatni dzień roku byłby spod znaku zakazu jedzenia mięsa i ogólnego umiaru, gdyby nie decyzja odnośnie do dyspensy. Wierni będą mogli na całego świętować koniec roku w archidiecezjach: gnieźnieńskiej, katowickiej, wrocławskiej i warszawskiej.
Popularnemu w mediach społecznościowych księdzu Danielowi Wachowiakowi nie spodobał się pomysł zabierania dzieci do kościoła na odbywające się tam liturgie. Proboszcz Parafii pw. NMP Wniebowziętej w Piłce odniósł się krytycznie na swoim Twitterze do słów innego duchownego, biskupa Mariana Buczka, który kilka dni temu zachęcał, aby na msze św. zabierać już małe dzieci, mimo tego, że biegają i krzyczą w kościele.