Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Coraz mniej Polaków chodzi do kościoła. Opublikowano szczegółowe statystyki
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 14.01.2023 10:10

Coraz mniej Polaków chodzi do kościoła. Opublikowano szczegółowe statystyki

Ksiądz Rafał Główczyński
kisistvan77/pixabay

Opublikowano dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, które pozyskano na podstawie badania z września 2021 roku. Wynika z nich, że coraz mniej Polaków uczęszcza do kościoła, jednak odnotowywane są niewielkie wzrosty w liczbie udzielanych sakramentów takich jak chrzest, pierwsza komunia czy ślub. Wicedyrektor ISKK dopatruje się przyczyn tego stanu rzeczy m.in. w pandemii COVID-19.

Coraz mniej osób w kościołach

Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że na niedzielną mszę świętą regularnie uczęszcza 28,3% Polaków, zaś do komunii przystępuje 12,9%. Największy odsetek osób chodzących na niedzielne msze jest tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), a potem kolejno w rzeszowskiej (49,7%) i przemyskiej (46,9%). W diecezji tarnowskiej komunię przyjmuje najwięcej osób (21,9%), w białostockiej 19,2%, zaś w drohiczyńskiej - 18,4%.

Wicedyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, dr hab. Marcin Jewdokimow, przekazał, że jest to znaczny spadek w porównaniu do lat ubiegłych - np. w 2019 roku w mszach uczestniczyło 36,9% wiernych, zaś 16,7% przystępowało do komunii. Powodów takiego stanu rzeczy dopatruje się przede wszystkim w pandemii. - Na tych liczbach zaważyła sytuacja pandemiczna. Trzeba pamiętać, że w 2020 roku, ze względu na wprowadzone obostrzenia związane z pandemią COVID-19, dane nie były zbierane. W 2021 roku zebraliśmy dane, mimo że niektóre obostrzenia obowiązywały - tłumaczył.

Dr. Jewdokimow uczulił, że badanie odbyło się we wrześniu 2021 r., kiedy wierni mogli zajmować połowę miejsc w kościele i mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. Jak przekazał, w poprzednich latach spadki wskaźnika osób uczestniczących w niedzielnej mszy miały charakter stały. - Tym razem mamy do czynienia z tąpnięciem. W związku z tym uważam, że w przyszłym roku będziemy mieli jakieś odbicie, w statystykach będzie widoczny wzrost - prognozował wicedyrektor ISKK.

Niewielki wzrost liczby udzielanych sakramentów

Choć ogólna liczba praktykujących Polaków spadła, w 2021 roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego odnotował niewielki wzrost liczby udzielanych sakramentów. Chrztu udzielono 315 tys. osobom, co daje wynik o 1% większy niż w 2020 roku. Wzrosła też liczba osób przystępujących do pierwszej komunii - w 2021 roku wyniosła 331,7 tys. osób, co jest liczbą 11,3% większą niż w roku poprzednim.

Wzrost zanotowano też w statystykach dotyczących bierzmowania i udzielania sakramentu małżeństwa. Przysięgę w kościele zdecydowało się złożyć 103,9 tys. osób. - Wydaje się, że na ten wzrost również wpłynęła sytuacja pandemiczna. Można przypuszczać, że część wiernych, ze względu na obostrzenia, wstrzymywała się z pewnymi sakramentami i zdecydowała się na przystąpienie do nich dopiero po tym, jak sytuacja nieco się ustabilizowała - ocenił dr Jewdokimow.

O 3,3% spadł z kolei odsetek uczniów uczęszczających na religię. W roku szkolnym 2021/2022 we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczestniczyło w niej 82% uczniów, najwięcej w diecezjach przemyskiej (97%) i rzeszowskiej (96%), a najmniej w archidiecezjach: warszawskiej (66%) i wrocławskiej (66%).

- Długofalowo mamy do czynienia z procesami zmian społeczno-kulturowych, to pokazują badania socjologiczne. Z drugiej strony dochodzi do pewnej rekonfiguracji katolicyzmu i miejsca religii w przestrzeni publicznej. Zmieniają się potrzeby religijne ludzi i zmienia się sposób funkcjonowania instytucji religijnych - podsumował wicedyrektor ISKK.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!