Ruszają kontrole, które dla wielu osób mogą skończyć się poważnymi konsekwencjami, a nawet surową karą i mandatem. Spółdzielnie mieszkaniowe w związku ze stale rosnącymi kosztami ogrzewania mieszkań sprawdzają, czy lokatorzy stosują się przepisów, a ekspert wyjaśnia, czy takie działania mają podstawę prawną.
W Polsce odbywają się obecnie masowe kontrole. Urzędnicy pukają do drzwi i sprawdzają, czy obywatele przestrzegają określonych przepisów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości można dostać nawet 5 tys. złotych kary.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze na celownik umowy o dzieło i zlecenia. Jak się okazuje, inspektorzy od pewnego czasu dysponują nowymi, nowoczesnymi narzędziami, które znacznie ułatwiają im zidentyfikowanie nieprawidłowości. Główny inspektor kontroli ZUS zwrócił uwagę na najczęstsze uchybienia pracodawców i pracowników.
Wielu Polaków już niebawem może spodziewać się wizyt kontrolerów. Wszystko przez zmiany, jakie wprowadzane są w funkcjonowaniu popularnego programu dopłat. Przewidziano, co grozi beneficjentom w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.
Od pewnego czasu w polskich ogrodach popularne staje się jedno ekologiczne rozwiązanie. Wszystko ze względu na ulgi, które oferuje coraz więcej gmin w Polsce. Okazuje się jednak, że do korzystających ze zniżek wkrótce mogą zawitać kontrole. Zdradzamy, jakie wymogi trzeba spełnić oraz na co uważać, aby nadal cieszyć się niższymi opłatami.
W ramach nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla mieszkań, oraz domów. Wiadomo, jaką karę można otrzymać za brak dokumentu.
Właściciele domów powinni mieć się na baczności. Wielu z tych, którzy posiadają ogród, zbiera deszczówkę, która w skali roku pozwala zaoszczędzić niemałą sumę na rachunkach za wodę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ta praktyka podlega pewnym przepisom. Jak przypominają urzędnicy, za zlekceważenie jednej zasady grożą surowe kary.
Ważna informacja ze strony rządu. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o sprawdzaniu posiadania koniecznego świadectwa podczas cyklicznych kontroli ogrzewania. Za brak tego dokumentu grożą surowe kary. Warto zaznaczyć, że sprawa nie dotyczy jednak każdego gospodarstwa domowego.
Kontrole, które odbywają się obecnie w całej Polsce, nie omijają Rodzinnych Ogródków Działkowych. Urzędnicy mogą zjawić się pod drzwiami ponad 10 milionów Polaków. W przypadku wykrycia nieprawidłowości kara może być bardzo dotkliwa. Przewidziane są wysokie mandaty, a nawet utrata prawa do działki.
Ważna informacja dla posiadaczy działek – już niedługo może się u nich zjawić kontroler. W wielu gminach ruszyło masowe sprawdzanie m.in. przydomowych ogródków. Urzędnicy skontrolują jedno, a w razie niespełnienia wymogów mogą nałożyć dotkliwą karę. Kiedy należy spodziewać się ich wizyty i jak się na nią przygotować?
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada nowe kontrole w budynkach mieszkalnych. Wszystko po tragicznym pożarze w Poznaniu, w wyniku którego zginęło dwóch strażaków. Urzędnicy zapowiadają, że we współpracy z samorządami i strażnikami miejskimi zamierzają sprawdzić polskie piwnice. Oto, na co należy uważać.
Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek zapowiedział, że rząd zamierza przeprowadzać wyrywkowe kontrole tego, co trzymamy w naszych piwnicach. To pokłosie tragicznych wydarzeń z Poznania i pożaru, w którym życie straciło dwóch młodych strażaków.
W całym kraju strażnicy miejscy zwiększają kontrole. Sprawdzą, czy właściciele nieruchomości dokonali jednego wpisu. Za jego brak mogą grozić surowe kary. Mandaty mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych.
Oszustwa na jakości sprzedawanej żywności stały się niestety chlebem powszednim dla części z sieci handlowych. Największe zagrożenie czai się w przypadku produktów odzwierzęcych: od pompowanego wodą mięsa po ukrywanie zepsutych kawałków tymi świeżymi. Oto, na co trzeba uważać podczas codziennych zakupów.
W ostatnim czasie dosyć głośno o wzmożonych kontrolach, jakie pracownicy ZUS zamierzają przeprowadzać w związku z osobami przebywającymi na L4. "Gazeta Pomorska" opisuje historię pewnej kobiety z Torunia, która po takiej kontroli straciła swój zasiłek chorobowy. Sąd zdecydował jednak, że ZUS nie miał w tej sprawie racji.
Wielu Polaków czeka w tym roku wizyta kontrolerów Poczty Polskiej. Spółka chce zwiększyć ich ilość, zatrudniając kolejne osoby, które mają sprawdzić, czy uiszczamy opłaty abonamentowe. Dzięki opublikowanym w sieci ogłoszeniom widać, kiedy dokładnie Polacy mogą spodziewać się kontroli.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje obywateli przebywających na zwolnieniach lekarskich. - To są dwa rodzaje kontroli - wyjaśnia w rozmowie z Gońcem rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski i mówi o szczegółach.
Firma Tauron rusza z kolejnymi kontrolami. Sprawdzane będą prosumenckie instalacje fotowoltaiczne, a także magazyny energii. W planach jest ponad 1600 inspekcji mikroinstalacji. Spółka przekazała szczegóły.
Policja zapowiada wzmożenie kontroli na drogach, funkcjonariusze w całej Polsce zwrócą szczególną uwagę na jedną rzecz. Chodzi o nawet 100 zł mandatu i 5 punktów karnych. Kierowcy odpowiedzą także za każdą osobę w ich samochodzie, która nie zastosowała się do przepisów.
Stowarzyszenie Otwarte Klatki zleciło przebadanie laboratoryjne mięsa drobiowego sprzedawanego w jednym z popularnych dyskontów. Wyniki są bardzo niepokojące. W 40 proc. zbadanych próbek wykryto superbakterie, czyli takie, które są oporne na działanie wielu antybiotyków. Sieć jednak zapewnia, że ich produkty są bezpieczne.
Obowiązek opłacania abonamentu RTV od lat wzbudza w części społeczeństwa duże kontrowersje. Wiele osób uprawia swoisty bojkot tej płatności. To jednak nie jest dobra decyzja. Przekonał się o tym m.in. mieszkaniec Pomorza, z którego urząd skarbowy ściągną aż 187 tys. zł.
ZUS nakazał oddanie zasiłku chorobowego mężczyźnie, którego w czasie kontroli nie było w domu. Niektóre osoby wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że będąc na zwolnieniu, w ich domach mogą zjawić się kontrolerzy. W ubiegłym roku przeprowadzono aż 461,2 tys. kontroli zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.
Wraz z rozpoczętym sezonem na owoce ruszają kontrole straży miejskiej oraz urzędników IJHARS, PIORiN i GIS. Kontrolerzy wybiorą się nie tylko na bazary, ale także do dużych marketów, gdzie sprzedawane są tego typu produkty. Sprawdzone zostaną zarówno jakość i pochodzenie oferowanego towaru, jak i legalność obrotu.
W Polsce ruszyły masowe kontrole. Wszystko za sprawą zmian prawnych, dotyczących świadectwa energetycznego. Od kwietnia 2023 roku wymagane jest jego posiadanie, jednak są pewne wyjątki. Wprowadzone zostały także kontrole systemów grzewczych, których należy się spodziewać co 2, 3, 4 lub 5 lat. Do kogo mogą zapukać kontrolerzy?
Już w środę (29.05) rozpoczną się wzmożone kontrole. Policjanci zapowiedzieli wielką akcję na polskich drogach. Spowodowane jest to rozpoczynającym się długim weekendem z racji wypadającego 30 maja Bożego Ciała. Funkcjonariusze będą zatrzymywać samochody i sprawdzać konkretne rzeczy. Kluczowe jest bezpieczeństwo na drodze.
Wczesne lato to wspaniały czas, gdy na targach i w sklepach pojawiają się sezonowe warzywa i owoce. Polacy chętnie sięgają po dary natury, nie zważając często nawet na ich wysokie ceny. Te potrafią niekiedy zdziwić, podobnie jak fakt spotkania na bazarze czy w innym punkcie handlowym strażników miejskich. Mają oni jednak bardzo ważne zadanie. Nieuczciwym handlowcom grożą wysokie mandaty.
Policja z Małopolski poinformowała o niecodziennym zdarzeniu z udziałem 18-latka. Młody kierowca znalazł się na celowniku policjantów ze względu na swoje zachowanie. Podczas kontroli nie okazał dokumentu, a ekran telefonu. Wyznał, że prawa jazdy jeszcze nie odebrał, bo dopiero co zdał egzamin.
Ruszyły masowe kontrole na polskich drogach. Do 6 maja należy spodziewać się wzmożonej ilości patroli drogowych oraz policjantów. Natomiast 1 i 3 maja na polskich drogach obowiązuje specjalny zakaz. Długi weekend majowy co roku przynosi ze sobą tragiczny bilans śmiertelnych wypadków. Jak będzie w majówkę 2024?