Zacznie się już w kwietniu. Kontrolerzy sprawdzą, czy posiadamy świadectwo energetyczne
W kwietniu 2023 roku spodziewać się można wizyty kontrolerów, którzy sprawdzą, czy Polacy posiadają świadectwo energetyczne. Obowiązek posiadania dokumentu wynika z nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej budynków. Ile kosztować będzie uzyskanie wymaganego certyfikatu?
Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument wyznaczający wielkość zapotrzebowania na energię konieczną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Dotyczy to energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej, a w przypadku budynków niemieszkalnych także oświetlenia.
- Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Mówi o jednym regionie Polski, padły złowieszcze słowa
Świadectwo dostępne będzie w dwóch formach
Obowiązek posiadania takiego dokumentu związany jest z nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej budynków, która wejdzie w życie 28 kwietnia 2023 roku. Od tego dnia należy spodziewać się rozpoczęcia kontroli, która dotyczyć będzie m.in. sprawdzenia stanu technicznego systemu ogrzewania.
Świadectwo zawierające numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpis osobisty osoby uprawnionej otrzymać można w formie papierowej. Dostępne jest również w wersji elektronicznej, opatrzonej numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.
Ile kosztuje i jak długo będzie obowiązywał certyfikat?
Dostarczenie świadectwa odnotowane zostanie w akcie notarialnym. W sytuacji braku przekazania dokumentu notariusz pouczy zobowiązanego o karze grzywny za brak wywiązania się z tego obowiązku.
Certyfikat kosztować będzie około 150-200 zł w przypadku mieszkania. Mniej więcej 300-500 zł zapłacą mieszkający w domu jednorodzinnym.
Dokument obowiązywać będzie przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.) będą ważne przez okres, na jaki zostały sporządzone. Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, w przypadku przeprowadzenia robót budowlano-instalacyjnych, skutkujących zmianą charakterystyki energetycznej budynku lub jego części (np. wymiany okien).
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.
Źródło: o2.pl