Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > 18-latek stracił prawo jazdy jeszcze zanim zdążył je odebrać
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.05.2024 22:23

18-latek stracił prawo jazdy jeszcze zanim zdążył je odebrać

policja, radiowóz
Fot. (zdj. ilustracyjne) policja.pl

Policja z Małopolski poinformowała o niecodziennym zdarzeniu z udziałem 18-latka. Młody kierowca znalazł się na celowniku policjantów ze względu na swoje zachowanie. Podczas kontroli nie okazał dokumentu, a ekran telefonu. Wyznał, że prawa jazdy jeszcze nie odebrał, bo dopiero co zdał egzamin.

Zdał prawo jazdy, ale długo się nim nie pocieszył

18-letni kierowca z Małopolski nie pocieszył się zbyt długo prawem do kierowania pojazdami. Samochód, którym podróżował młody mężczyzna, został zatrzymany przez policjantów na drodze krajowej numer 28 w miejscowości Dobra.

Młody mieszkaniem z Mszany Dolnej popełnił fatalny błąd, który zapamięta do końca życia. Mimo dopiero co zdanego egzaminu na prawo jazdy, 18-latek nie zwracał uwagi na znaki drogowe. Policyjne kamery wszystko udokumentowały.

Była 8:12. Nagle na plaży w Rewalu stało się to

Młody kierowca stracił prawo jazdy jeszcze zanim je odebrał

Do zdarzenia doszło w sobotę (11.05) o godzinie 10:28. Policjanci kontrolowali prędkość kierowców, gdy nagle pojawił się Volkswagen kierowany przez 18-latka. Młody kierowca nic nie robił sobie z ograniczenia prędkości do 50 km/h. Samochód jechał z zawrotną prędkością 119 km/h.

ZOBACZ: Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Za kierownicą siedział 18-latni mieszkaniec gminy Mszana Dolna, który powiedział policjantom, że jeszcze nie zdążył odebrać blankietu prawa jazdy, ale posiada tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Mundurowi potwierdzili fakt, że 18-latek kilkanaście dni wcześniej uzyskał uprawnienia - przekazała Małopolska Policja.

Stracił prawo jazdy i dostał wydoi mandat, a to nie wszystko

18-latek stracił prawo jazdy jeszcze zanim odebrał dokument. W związku z tak drastycznym przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym kierowca stracił prawo do kierowania pojazdami na najbliższe 3 miesiące. Co więcej, policjanci ukarali młodego mężczyznę mandatem opiewającym na 2000 zł. Na koncie świeżo upieczonego kierowcy pojawiło się również 14 punktów karnych.

ZOBACZ: Quiz o przedmiotach z PRL. Trudny test, niemal nikt nie zdobywa 7 punktów

Czy 18-latek miał prawo kierować samochodem, chociaż nie miał prawa jazdy w formie dokumentu? Policjanci potwierdzają, że tak. Najnowsze przepisy jasno wskazują, iż osoby, które cały egzamin na prawo jazdy, ale nie posiadają jeszcze fizycznego dokumentu, mogą przez 30 dni posługiwać się wersją cyfrową.

Zrzut ekranu 2024-05-13 o 18.59.17.jpg
18-latek stracił prawo jazdy. Fot. Policja Limanowa
prawo-jazdy-mandat.jpg
18-latek ukaranym mandatem o wysokości 2000 zł. Fot. Policja Limanowa

Źródło: policja małopolska