Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kontrolerzy zapukają do drzwi wielu Polaków. Znamy pierwszy termin
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 18.01.2023 18:06

Kontrolerzy zapukają do drzwi wielu Polaków. Znamy pierwszy termin

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
Iberion

Wraz z nowym rokiem wzrosły opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. W świetle prawa, każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy, jest zobowiązany do regularnego płacenia abonamentu. Ruszają kontrole w całej Polsce, a sprawdzający zapukają do drzwi już w najbliższych dniach.

Kontrolerzy zapukają do drzwi wielu Polaków

Abonament muszą płacić wszyscy, którzy posiadają zarejestrowany radioodbiornik lub telewizor. Użytkownicy, którzy do 25 stycznia 2023 roku uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. To właśnie po tej dacie, wielu Polaków może się spodziewać wizyty osób, które będą chciały sprawdzić, czy dane domostwo posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy, a także czy w związku z tym są dokonywane stosowne płatności.

W świetle polskiego prawa każdy odbiornik telewizyjny i radiowy powinien być zarejestrowany. Kontrolerzy w pierwszej kolejności będą chcieli sprawdzić osoby, które zarejestrowały telewizor lub radioodbiornik, ale przestały płacić abonament oraz osoby, które nigdy nie zarejestrowały urządzeń RTV.

Co grozi za nieuiszczanie opłaty abonamentowej? Jeżeli kontroler wykaże braki w płatnościach, posiadaczowi odbiornika grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej, co w 2023 roku jest kwotą równą 819 zł. Osoby, które zarejestrowały odbiornik, ale przestały płacić abonament, muszą opłacić zaległy rachunek wraz z odsetkami. Od momentu otrzymania wezwania należność musi być opłacona w terminie 7 dni.

Kto może przeprowadzić kontrolę?

Kto może dokonać tego typu kontroli? Przede wszystkim są to pracownicy Poczty Polskiej S.A., a konkretnie Centrum Obsługi Finansowej. Taka osoba musi nam okazać specjalne upoważnienie i legitymację służbową, możemy też poprosić o pokazanie dowodu osobistego. Jako osoba kontrolowana jesteśmy zobowiązani do umożliwienia przeprowadzenie kontroli.

Prawnicy wskazują jednak, że nie ma przepisów wskazujących, że wpuszczenie kontrolera jest naszym obowiązkiem. Za odmowę kontroli nie grozi żadna kara, ponieważ ta może zostać przeprowadzona tylko za naszą zgodą. Możliwe jest jednak, że kontroler pojawi się z decyzją sądu lub prokuratora i wtedy przeszukanie mieszkania może być przeprowadzane bez zgody właściciela.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. 

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!