Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Hołownia zapowiada kontrolę u Rydzyka. Fundacja redemptorysty komentuje
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 16.03.2024 11:56

Hołownia zapowiada kontrolę u Rydzyka. Fundacja redemptorysty komentuje

Tadeusz Rydzyk
Fot. Jakub Kaminski/East News

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w piątek 15 marca, że zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania publicznego Kościołów i związków wyznaniowych. "To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK" - oznajmił w mediach społecznościowych. Jest komentarz fundacji Lux Veritatis, założonej przez toruńskiego redemptorystę.

Hołownia zapowiada kontrolę u Rydzyka

"To jest taki trick, że do Rydzyka zapuka NIK" - takimi słowami marszałek Sejmu Szymon Hołownia zatytułował nagranie, które udostępnił w swoich mediach społecznościowych w piątek 15 marca. Hołownia poinformował w nim, że zlecił Najwyższej Izbie Kontroli "dokonanie przekrojowego przeglądu przepływów finansowych pomiędzy państwem i związkami wyznaniowymi, w szczególności Kościołem katolickim".

Czy wiecie, że w ciągu ostatnich ośmiu lat rządów Prawa i Sprawiedliwości instytucje związane z ojcem Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z Państwa i różnych jego agend ponad 400 mln zł. To jest kwota, za którą można zbudować 40 nowych przedszkoli - mówi w nagraniu Hołownia. 

Zbigniew Ziobro opublikował zdjęcie ze szpitala. "Codziennie prosiłem Boga"

Hołownia zapowiada kontrole. Fundacja Rydzyka komentuje

Marszałek Sejmu dodał, że "jako obywatel i jako katolik ma prawo, i wszyscy my mamy prawo wiedzieć, na co przeznaczane są i czemu służą publiczne pieniądze".

ZOBACZ: Nieznana historia z życia ojca Rydzyka. Został brutalnie pobity

A po tych latach sojuszu "tronu" z "ołtarzem", które pozostawiły w wielu z nas poczucie bardzo głębokiego niesmaku, czas, chyba żeby wreszcie Kościół i państwo wróciły na swoje miejsca - podsumował swoją zapowiedź w nagraniu.

Fundacja Rydzyka nie obawia się kontroli

Jak na zapowiedź marszałka Sejmu zareagowała fundacja Rydzyka? Z Lux Veritatis skontaktowała się redakcja portalu o2.pl, która próbowała uzyskać komentarz w tej sprawie. Jak poinformowano, przedstawiciel fundacji nie był zbyt rozmowny i udzielił "lakonicznych, acz treściwych odpowiedzi". Zapewnił, że Lux Veritatis nie obawia się zapowiadanych kontroli. Ponadto fundacja Rydzyka jest otwarta na ewentualną współpracę z NIK.

Marszałek Sejmu jest organem uprawnionym do inicjowania kontroli. Ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli z 23 grudnia 1994 roku stanowi, że Izba może podjąć kontrole na zlecenie Sejmu lub jego organów, na wniosek Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz z własnej inicjatywy - przekazano w odpowiedzi portalowi o2.pl


Źródło: Goniec/o2.pl