Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Kolęda

Kolęda

kolęda
02.12.2023 13:33 Kolęda to żniwa dla ministrantów. Niektórzy gromadzą naprawdę imponujące kwoty

Co rok w okresie świąt księża ruszają do domów parafian. Tradycyjnie, podczas takich wizyt wierni, poza wspólną modlitwą, wręczają także duchownym koperty z datkami, mającymi trafić na wsparcie dla kościoła. Na tym jednak często nie kończą się nasze wydatki, bo niekiedy kapłanom towarzyszą ministranci. Im zazwyczaj ofiaruje się drobne, symboliczne sumy, ale są też przypadki, gdy w ich ręce trafia nawet kilkadziesiąt złotych. Ostatecznie, młodzi chłopcy kończą czas kolęd z grubymi portfelami. Kwoty te wprost nie mieszczą się w głowie.

krzyż kropidło
30.11.2023 13:40 Prawda na temat kolędy wyszła na jaw, były ksiądz zdradził kulisy. "Czekali na nas na dole"

Były ksiądz ujawnił kulisy kolędy. Duszpasterz, który założył rodzinę i nadal uczęszcza do kościoła i nie ukrywał, iż początkowo był podekscytowany wizją wizyt w domach parafian i poznawania ich codziennych problemów. Dość szybko się to zmieniło. Powodem były reakcje niektórych wiernych.

kolęda ksiądz
29.11.2023 09:23 Ksiądz powiedział wprost, ile włożyć do koperty na kolędzie. Wierni nie kryli zdumienia

Koniec listopada to czas, w którym jak bumerang powraca temat wizyt duszpasterskich i tzw. kopert dla księży. Wiele osób, które decydują się przyjąć kapłana, poważnie zastanawia się, ile pieniędzy ofiarować mu tak, aby nie zrujnować swojego budżetu, a jednocześnie sprostać oczekiwaniom obdarowanego. Podpowiedzią dla niektórych może być więc np. tiktokowe nagranie ks. Adriana Chojnickiego. Znany duchowny wyraził na nim coraz mniej popularną opinię, która zaskoczyła niejednego wiernego.

kolęda
28.11.2023 13:00 Ksiądz zdradził, jak nie dać się oszukać w czasie kolędy. Można stracić sporo pieniędzy

Już niebawem w okresie świątecznym duchowni ruszą na spotkania z wiernymi przy okazji wizyt duszpasterskich. Zdarzają się jednak historię, kiedy okres kolędowania wykorzystują oszuści, którzy przebrani za księży odwiedzają parafian. Jak rozpoznać fałszywego księdza?

ksiądz
25.11.2023 17:18 Oburzona wyszła z kościoła. Wszystko przez pomysł księdza ws. kolędy

Kolęda co roku wywołuje niemałe emocje, ale takiego zamieszania jeszcze chyba nie było. Tym razem to nie wygórowane wymagania księdza czy kwestie finansowe stały się powodem złości jednej z parafianek, ale zupełnie co innego. Kobieta poczuła się wysoce zbulwersowana faktem, że ksiądz zaplanował wizyty duszpasterskie jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Wierna uważa, że to wbrew panującej tradycji. To jednak niejedyne zastrzeżenia, jakie artykułuje.

kolęda
24.11.2023 16:22 Zaskakujący pomysł księdza przed kolędą. Wierni mają zrobić jedną rzecz

Temat wizyt duszpasterskich, czyli tzw. kolędy, od wielu tygodni budzi duże emocje. Wszystko dlatego, że w wielu parafiach księża decydują się na radykalne zmiany. Niektórzy duchowni deklarują, by wszyscy ci, którzy wyrażają chęć na przyjęcie księdza po kolędzie, zgłosili ten fakt w kancelarii. Ma to usprawnić proces wizyt. Na jeszcze inny pomysł wpadł duchowny z Bytomia. 

kolęda list
20.11.2023 11:28 Kolęda po nowemu. Znalazłeś w skrzynce taką kartkę? Wielu może się zdziwić

Tuż po Dniu Wszystkich Świętych w domach i parafiach ruszają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. To okres wyjątkowy, bo nierozerwalnie wiąże się z tradycją przyjęcia u siebie chodzącego w ramach tzw. kolędy księdza. Nie wszyscy wiedzą jednak, że od kilku lat wizyty te odbywają się na zupełnie nowych zasadach. Nie bądźmy więc zaskoczeni, jeśli w naszych skrzynkach pocztowych znajdziemy specjalne karteczki.

ksiądz
18.11.2023 14:20 Księża planują kolędy. W jednej parafii zapowiedzieli nawet, które mieszkania będą omijać

Księża w kościołach powoli przygotowują się już do kolędy i podają wstępne plany wizyt duszpasterskich. Niektórzy proboszczowie wprost z ołtarza przekazują szczegółowe wytyczne wiernym. Jedna z warszawskich parafii zapowiada nawet, które mieszkania będą omijane. Są też specjalne życzenia.

ksiądz kolęda
07.11.2023 18:53 Zaskakujące, o co ksiądz poprosił wiernych przed kolędą. Mają czas do końca listopada

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny, a co za tym idzie także i czas na wizyty duszpasterskie. W tym roku w parafii pw. Św. Brata Alberta w Koziegłowach pod Poznaniem będą one miały jednak wyjątkowy charakter. Tamtejszy proboszcz już szykuje się do planowania tzw. kolęd i w związku z tym zwrócił się do wiernych z ważną prośbą. Czas na podjęcie decyzji jest tylko do końca listopada.

Ile księża zebrali po kolędzie? Nawet sześciocyfrowe kwoty
18.02.2023 21:50 Ile księża zebrali po kolędzie? Nawet sześciocyfrowe kwoty

Wizyty duszpasterskie na przełomie roku to dobra okazja dla księży, by odwiedzić swoich wiernych oraz... podreperować parafialny budżet. A ten w ostatnich latach bywa różny, szczególnie w obliczu odpływu wiernych z polskich świątyń. Jak się jednak okazuje, niektóre parafie nie mają specjalnych powodów do narzekań. Podsumowania finansowe ostatniej kolędy zaskakują. 

ksiadz
13.02.2023 17:31 Ksiądz nie chciał odwiedzić 89-latka w trakcie kolędy. Z pomocą przyszedł arcybiskup

89-letni mężczyzna był gotowy na to, by przyjąć księdza po kolędzie. Po trwającym kilka godzin oczekiwaniu usłyszał, że do wizyty duszpasterskiej nie dojdzie, bo "w ten sposób się księdza po kolędzie nie zaprasza". Oburzony senior zadeklarował, że w takim razie żaden ksiądz nie postawi już nogi w jego mieszkaniu. Sytuacja uległa zmianie, gdy o zdarzeniu usłyszał łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Ks. Michał Woźnicki
01.02.2023 08:16 Kontrowersyjny ksiądz oburzony SMS-em od parafianki. "Czcigodne wierne, które konfabulują, wymyślają"

W zastraszającym tempie topnieje grupa osób, których suspendowany ksiądz Michał Woźnicki nie zdążył jeszcze obrazić. Po tym, jak kontrowersyjny duchowny niepochlebnie wypowiadał się na temat swoich krewnych, kościelnych dostojników i pewnej policjantki, przyszedł czas na jedną z wiernych. Kobieta ośmieliła się bowiem wysłać kapłanowi SMS-a z uprzejmą prośbą. Treść wiadomości mocno oburzyła jednak ks. Woźnickiego, dlatego też postanowił on zrugać ją publicznie podczas ostatniego kazania.

Marek BAZAK/East News
26.01.2023 14:33 Ksiądz zakończył tegoroczną kolędę. Zaskakujące co powiedział na temat kopert

Ksiądz Daniel Wachowiak podzielił się na portalu Twitter.com wynikami tegorocznej kolędy duszpasterskiej. Proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Piłce zrealizował obietnicę, którą złożył jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

kolezbrod
24.01.2023 16:26 Skandaliczne wymagania księdza podczas kolędy. Kobieta była oburzona

Kolęda w niektórych kręgach niewątpliwie cieszy się złą sławą. Wszystko za sprawą chciwych kapłanów, którzy przynoszą wstyd skromniejszym kolegom po fachu. Tak było także tym razem. Wymagania księdza były skandaliczne.

Ksiądz
22.01.2023 17:47 Babcia włożyła do koperty 50 zł. Reakcja księdza budzi zdumienie

Poruszającą historią z wizyty duszpasterskiej podzieliła się jedna z czytelniczek portalu gazeta.pl. Kobieta opowiedziała o kolędzie, jaką przyjęła jej babcia oraz włożonej do koperty sumy pieniędzy. Mimo że wierna pozostawała sceptyczna względem duchownego, to jego reakcja w momencie odebrania koperty pozytywnie ją zaskoczyła.

Podczas kolędy parafian odwiedził sam biskup. Reakcja wiernych mówi wszystko
21.01.2023 13:58 Podczas kolędy parafian odwiedził sam biskup. Reakcja wiernych mówi wszystko

Choć temat tzw. kolędy zazwyczaj poruszany jest przy okazji opisywania zaskakujących, a czasem nawet szokujących, w złym tego słowa znaczeniu, zachowań księży, okazuje się, że Kościół nie wszędzie stracił jeszcze ludzką twarz. Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk postanowił zrobić niemałą niespodziankę wiernym z jego parafii i osobiście odwiedził ich w mieszkaniach. Niemający pojęcia o niczym parafianie nie kryli swojej radości. - Chciałem choć przez chwilę być z ludźmi — tłumaczył swoją decyzję duchowny.

Kolęda. Ile zarabiają ministranci?
18.01.2023 19:37 Kolęda 2023. Ile na kolędzie zarabiają ministranci?

Kolęda 2023 trwa w najlepsze. Księża odwiedzają domy w całym kraju, a Polacy zastanawiają się, ile pieniędzy powinni włożyć do kopert. Okazuje się, że na zastrzyk gotówki mogą liczyć nie tylko kapłani, ale także ministranci. Ile dostaje młodzież?Kolęda 2023 w dobie inflacji spędza sen z powiek niejednemu Polakowi. W czasach, gdy ceny żywności są absurdalnie wysokie, nie każdego stać na hojny datek na rzecz parafii. Wiele osób postanawia zagryźć zęby, bo wstydzi się przyjąć księdza i nie wręczyć mu koperty. Niestety, nie brakuje duchownych, którzy jasno określają, ile wynosi "co łaska".

Ksiądz Rafał Główczyński
11.01.2023 17:32 Ksiądz odwiedził wiernych na kolędzie. W jednym z domów usłyszał przejmującą historię

Znany w mediach społecznościowych "Ksiądz z osiedla" podzielił się z wiernymi przejmującą opowieścią, którą usłyszał podczas tegorocznej kolędy. Choć duchowny dał się poznać jako niezwykle pogodny sługa Boży, to tym razem opowiedziana przez niego historia była niezwykle poważna, a przede wszystkim miała bardzo smutny wydźwięk.

Ksiądz z Mazowsza uważa, że danie na kolędzie 20 zł w kopercie jest "niestosowne"
11.01.2023 09:19 Ksiądz przedstawił wiernym żądania wobec kwot wręczanych podczas kolędy. "Niestosowne, aby ktoś dał 20 zł"

Proboszcz z Mazowsza zszokował parafian, gdy z ambony ogłosił kwotę, której danie w kopercie księdzu na kolędzie jest "niestosowne". Absurdalnych słów w kościele w miejscowości Lelis padło jeszcze więcej.

Ksiądz otworzył koperty z kolędy i pokazał ich zawartość, jedna wywołała mieszane uczucia
10.01.2023 09:48 Ksiądz otworzył koperty z kolędy i pokazał ich zawartość. Wielkie zaskoczenie

Ksiądz otworzył koperty z kolędy na oczach ludzi. Wskazał, że odpowiedź na pytanie "ile dać księdzu w kopertę" nie ma jednej odpowiedzi. Trzeba przyznać, że ksiądz Sebastian Picur podzielił się niecodziennym przemyśleniem.

Ksiądz zadał domownikom bulwersujące pytanie. "Nawet mój mąż uznał, że są pewne granice"
08.01.2023 12:38 W trakcie kolędy ksiądz zadał im jedno pytanie. "Nawet mój mąż uznał, że są pewne granice"

Opowieści dotyczące niebotycznych wymagań księży i innych rozczarowań idących w parze z odwiedzinami duszpasterzy święcą w ostatnim czasie triumfy. Jedną z bulwersujących historii postanowiła podzielić się z portalem gazeta.pl pani Adrianna, która napisała pełen goryczy list. Kobieta przyznała w nim, że zrażona postawą kapłanów od kilku lat w ogóle nie przyjmuje ich w swoim domu. Dlaczego? Lista powodów jest naprawdę długa.

Kolęda
06.01.2023 10:21 Ksiądz przyszedł po kolędzie, jego wizyty nigdy nie zapomni. "Wyciągnął dłoń i powiedział: 'Całuj!'"

Kolęda nie zawsze wygląda normalnie, o czym świadczą poniższe historie. Księża są świadkami niecodziennych zdarzeń, ale i osoby przyjmujące w domach duszpasterza uczestniczą w scenach, które wydają się komedią. - Ksiądz wszedł, wyciągnął w moją stronę dłoń i powiedział: "Całuj!" - wspomina Magda.

Wielkopolskie: 9-letni ministrant zaatakowany podczas kolędy. Agresywny mężczyzna chwycił go za szyję i przyduszał
04.01.2023 15:28 Wielkopolskie: 9-letni ministrant zaatakowany podczas kolędy. Agresywny mężczyzna chwycił go za szyję i przyduszał

Do niezwykle niepokojącej sytuacji doszło podczas odwiedzin duszpasterskich w Witkowie w powiecie gnieźnieńskim. Dorosły mężczyzna, do którego drzwi zapukał ksiądz, zaatakował towarzyszącego kapłanowi 9-letniego ministranta. Według relacji świadków, agresor używał wulgarnych słów, złapał chłopca za szyję, a także przydusił go ściany. To już kolejny bulwersujący incydent dotyczący ataków na chodzących po tzw. kolędzie.

Ksiądz zabrał głos ws. wręczania kopert podczas kolędy. Jego słowa mogą budzić zdumienie
30.12.2022 13:14 Ksiądz zabrał głos ws. wręczania kopert podczas kolędy. Jego słowa mogą budzić zdumienie

W okresie sprawowania przez księży wizyt duszpasterskich w domach wiernych nie milknie dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać tzw. kolęda, jakie są jej główne cele i co z kojarzonymi z nią datkami w kopertach. Kolejny głos w debacie zabrał salwatorianin ks. Rafał Główczyński, który zaprezentował swój własny pogląd na tę kwestię i dodatkowo zdradził, jaka jest najczęstsza kwota, którą parafianie ofiarują odwiedzającym ich kapłanom.

kolenda
28.12.2022 10:54 Nietypowe wymagania księdza dot. kolędy. Parafianin nie krył oburzenia

Tradycyjna kolęda, czyli wizyty duszpasterskie w domach wiernych, wzbudza coraz więcej kontrowersji i wcale nie chodzi tu tylko i wyłącznie o jej finansowy wymiar. Jeden z mężczyzn nie krył swojego oburzenia wymaganiami, jakie postawili przed przyjmującymi ich parafianami księża z Czudca na Podkarpaciu. - Nie wierzę, że księża z Czudca mają na celu braterską rozmowę z parafianami - skarżył się w liście wysłanym do redakcji "Gazety Wyborczej".

Opolski biskup mówił o konieczności powrotu do tradycyjnej formy wizyt duszpasterskich.
25.12.2022 12:21 Zastanawiasz się czy przyjąć kolędę? Biskup zabrał głos, szczerze zwrócił się do Polaków

Choć święta się jeszcze nie skończyły, część wiernych pomału przygotowuje się na przyjęcie wizyty duszpasterskiej w swoich domach. W specjalnie wydanym komunikacie, opolski biskup Andrzej Czaja mówił o potrzebie kultywowania wielowiekowej tradycji oraz powrotu do dawnych obyczajów i przestrzegł przed nieprzychylnym spojrzeniem sąsiadów.

jachirazbrod
23.12.2022 18:25 Klaudia Jachira pokazała co dzieje się w Sejmie przed świętami. "Na to idą 3 mld zł rocznie"

Klaudia Jachira opublikowała na swoim profilu na Instagramie ostry post nawołujący do zaprzestania finansowania Kościoła Katolickiego. Posłanka przytacza trzy miliardy złotych przekazywane co roku na instytucję religijną. Czarę goryczy przelało kolędowanie w Sejmie.

Usłyszeli, jak ugościć księdza podczas kolędy. Mieszkańcy Przegędzy stają w obronie proboszcza
22.12.2022 10:39 Usłyszeli, jak ugościć księdza podczas kolędy. Mieszkańcy Przegędzy stają w obronie proboszcza

Po tym jak w sieci rozgorzała dyskusja na temat osobliwych wymagań księdza z Przegędzy dotyczących ugoszczenia go podczas tzw. kolędy, głos zabrali sami mieszkańcy tej śląskiej wsi. Choć cała Polska oburzała się, piętnując zachowanie duchownego, okazuje się, że większość jego parafian ma na ten temat zupełnie inne zdanie. Ci stają w obronie księdza i mówią o sztucznie rozdmuchanej aferze. "To czysta nagonka", "Bronimy księdza" to tylko niektóre z głosów, jakie pojawiają się w dyskusji z Przegędzianami.