Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 01.12.2022 13:02

Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii
Marek BAZAK/East News , Twitter/tomasz_wojtal

Do sieci trafił filmik z jednej z parafii na Śląsku, na którym ksiądz prezentuje wiernym cały katalog wymagań dotyczący ugoszczenia go podczas wizyty duszpasterskiej. Nagranie natychmiast stało się hitem sieci i wywołało silne poruszenie, a nawet oburzenie. Niestety, bohater wideo nie chciał skomentować swojego zachowania, zrobiła to jednak katowicka kuria.

Śląskie: Wideo z księdzem wywołało oburzenie

Film ukazujący fragment mszy św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Przegędzy (woj. śląskie) w dosłownie chwilę zdobył ogromną popularność wśród internautów. Ci wyrazili powszechne poirytowanie i zdumienie postawa księdza, który zażyczył sobie m.in. by w domu przyjmującym kolędę przygotować dla niego tzw. zimną płytę, z której będzie mógł wybrać sobie coś do zjedzenia.

Oprócz tego duchowny prosił, by 10 minut przed wizytą przyjechać po niego, a następnie odwieźć go z powrotem, a także wymieniał rodzaje ciast, jakie może spożywać, będąc na diecie i instruował, jaką parzyć mu herbatę.

Rzecznik kurii katowickiej zabiera głos

Gdy tylko nagranie zyskało popularność, dziennikarze chcieli skontaktować się z jego bohaterem, ten, niestety, konsekwentnie milczy. Głos za to postanowiła zabrać katowicka kuria, pod której jurysdykcją jest parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.

- Na pewno nie jest to mój sposób komunikowania się z wiernymi. Chodząc po kolędzie, osobiście nie miałem potrzeby ustalania szczegółów dotyczących posiłków. Podobne treści można było przekazać w inny sposób, także w kontekście uniknięcia niezręcznej sytuacji zbyt częstych poczęstunków i konieczności odmawiania, która mogłaby być odczytana z kolei jako brak wychowania ze strony księdza - napisał na Twitterze ks. Tomasz Wojtal, rzecznik Archidiecezji Katowickiej.

Jak nadmienił, nie podejrzewa, aby duchowny miał jakkolwiek złe intencje i wytłumaczył, że zapewne nie przewidział on, iż jego słowa zostaną odebrane w taki dwuznaczny sposób.

- Medialny rozgłos' i zamieszanie w sieci są przestrogą i wezwaniem do roztropności i przewidywania skutków wypowiadanych słów - dodał na koniec.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl