Czekasz na księdza po kolędzie? Możesz się naprawdę zdziwić. Diecezje na Mazowszu podjęły decyzję
Osoby starsze, które nie korzystają z internetu a czekają w tym roku na tradycyjną wizytę księdza mogą się poważnie zdziwić. Tegoroczna kolęda będzie wyglądać na Mazowszu podobnie jak w roku ubiegłym. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tradycyjnych wizyt. Ze względu na trwające pandemie, spotkania przybiorą różną formę. Na spotkania w domu trzeba będzie się zapisać.
W Warszawie, tak jak w roku ubiegłym, decyzję o tym czy księża będą chodzić po domach będzie mogła podjąć samodzielnie parafia, a za przebieg kolęd mają być odpowiedzialni proboszczowie. Archidiecezja Warszawska jednak zaleca, by umawiać takie wizyty wcześniej.
- Parafianie chętni do przyjęcia wizyty duszpasterskiej po prostu zgłaszają się i księża wtedy w takim odpowiednim momencie i czasie organizują taką wizytę duszpasterską. A druga forma to przeprowadzenie wspólnych nabożeństw w ramach sąsiedztwa, w ramach klatki, bloku, wspólna msza święta. I w ten sposób również można dokonać spotkania kolędowego - powiedział na antenie "Radia dla Ciebie" ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej.
O podobnych zaleceniach informuje Archidiecezja Warszawsko-Praska. Dla tych, którzy jednak obawiają się przed zakażeniem koronawirusem - będą organizowane wspólne msze kolędowe.
Wizyta duszpasterska w Radomiu
Podobnie jak w Warszawie, w Radomiu o przebiegu wizyty duszpasterskiej decyduje indywidualnie proboszcz każdej parafii. Tak samo jak w roku ubiegłym. Jednak, by móc gościć duszpasterza w naszym domu - trzeba będzie samodzielnie wyjść z inicjatywą.
- W niektórych parafiach księża proboszczowie zapraszali swoich wiernych do kościołów na wspólna modlitwę, na specjalne nabożeństwa, msze święte. Jeżeli chodzi o zaproszenie księdza do domu, to rodziny wychodziły z taką inicjatywą - powiedział na antenie "Radia dla Ciebie" ks. Damian Fołtyn, rzecznik Kurii Diecezji Radomskiej.
Kolęda w Płocku i Siedlcach
W diecezji płockiej gospodarze parafii będą mieli do wyboru kilka możliwości spotkania z wiernymi podczas tegorocznej kolędy. Będą również mieli szansę na tradycyjne spotkanie z księdzem w domu, jednak ten przywilej będzie należał wyłącznie do rodzin, które wypełnią odpowiedni formularz.
- Może to być list kolędowy lub inna forma. Na przykład mieszkańcy danej ulicy spotykają się przy kapliczce czy figurze z kapłanem. Jest modlitwa, jest spotkanie. Natomiast później kapłan przeszedł by daną ulicą i pokropiłby wodą święconą, pobłogosławił drzwi domów - tłumaczy Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka płockiej kurii diecezjalnej.
Większą dowolność zostawia wiernym i proboszczom Diecezja Siedlecka. To od nich będzie zależeć czy w tym roku dojdzie do tradycyjnych spotkań. Wszystko jednak w granicach "zdrowego rozsądku".
- Sytuacja jest podobna do tej z ubiegłego roku. Wszystko jest zależne od księży proboszczów i wiernych, którzy będą albo chcieli przyjąć albo nie. Tu jest bardzo duża dowolność - tłumaczy ks. Jacek Świątek, rzecznik kurii.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Zderzenie dwóch autokarów na S17 pod Otwockiem. Jednym podróżowały dzieci
Warszawa. Czołowe zderzenie z tramwajem. Mężczyzna był pijany
Rafał Trzaskowski żegna powstańców zmarłych w Boże Narodzenie. "Będziemy o Was pamiętać"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: goniec.pl, "Radio dla Ciebie - RDC"