Goniec.pl
Pixabay/kisistvan77

Pixabay/kisistvan77

Kraków. Wierni otrzymali listy na kolędę. "To ukazuje skalę upadku"

6 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Parafia pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie rozesłała do wiernych list, w którym zwraca się z prośbą o informację zwrotną dotyczącą przyjęcia kolędy. W umotywowaniu pisma wierni mogli przeczytać o konieczności właściwego rozplanowania wizyt domowych. Według krakowskiego radnego, takie działanie świadczy o "upadku Kościoła".

Kraków. List do wiernych w sprawie kolędy

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to niezwykle ważny czas w kalendarzu liturgicznym. Niejedna parafia musi zmierzyć się z nawałem pracy, który czeka ją wraz z rozpoczynającym się adwentem.

Ksiądz

Ksiądz nie będzie miał wyjścia. Za te grzechy wierni nie dostaną rozgrzeszenia

CZYTAJ DALEJ

Co więcej, tuż po grudniowych świętach, wierni winni być przygotowani na przyjęcie kolędy, zaś sami duchowni muszą wszystkie domowe odwiedziny dokładnie rozplanować. O ile w małych miejscowościach i wsiach wydarzenie to może nie być aż tak wymagające pod względem logistycznym, o tyle w dużych miastach mapa kolędowania może sprawić niemały ból głowy. Zwłaszcza w dobie obecnych czasów, kiedy coraz mniej wiernych decyduje się na przyjęcie księdza wraz z ministrantami.

Dlatego też parafie, idąc z duchem czasu, decydują się na coraz nowocześniejsze środki przekazu oraz kontaktu z wiernymi. Parafia pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie wysłała bowiem do wiernych list, w którym informuje o zbliżającej się kolędzie i prosi o informację zwrotną drogą pisemną lub elektroniczną czy dana rodzina zdecydowała się przyjąć kolędę.

- Drodzy parafianie! Tegoroczna wizyta duszpasterska rozpocznie się po Świętach Bożego Narodzenia. [...] W celu odpowiedniego rozplanowania wizyt duszpasterskich zwracamy się z prośbą o przekazanie informacji do 20 XII w formie elektronicznej lub papierowej czy pragną Państwo takiej wizyty - napisano w oficjalnym piśmie parafii.

O zdarzeniu tym poinformował jeden z krakowskich radnych, który zrobiwszy zdjęcie rzeczonego listu zamieścił je w mediach społecznościowych.

- Wyciągnąłem dziś ze skrzynki pocztowej. Dawniej ksiądz pukał do drzwi i przyjmował go każdy. Teraz pyta wcześniej, czy chcemy. To pokazuje skalę upadku, przynajmniej w dużych miastach - skomentował całą sytuację radny.

Niezależnie jednak od słuszności stwierdzonego sądu, zbliżający się okres kolędowania wydaje się pod wieloma względami wyjątkowy. Za sprawą mediów społecznościowych do sieci trafiają coraz osobliwsze propozycje duchownych względem ich wymagań dotyczących wizyt duszpasterskich. Jeden z kapłanów odczytał nawet preferowane menu w trakcie przyjmowania kolędy. Jak się później tłumaczyła jego parafia, kapłan uczynił to wyłącznie z pobudek szlachetnych, ponieważ nie jest w stanie zjeść obiadu w każdym domu.

Wpadka Tadeusza Rydzyka

Chciał zaprosić na urodziny Radia Maryja. Wpadka Rydzyka, o co mu chodziło?

W sobotę 4 grudnia odbędą się 30. urodziny Radia Maryja. Tadeusz Rydzyk w trakcie nagrywania zaproszenia na uroczystość dla widzów i słuchaczy zaliczył sporą wpadkę. Trudno zrozumieć, o czym mówi toruński redemptorysta.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: o2.pl

Tagi:

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >