Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy wyniki exit poll
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 09.06.2024 21:01

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Znamy wyniki exit poll

z ostatniej chwili
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego i otrzymała 38,2 proc. głosów — tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS. O godzinie 21 w niedzielę zakończyły się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Wyniki exit poll

Wybory do Parlamentu Europejskiego według sondażowych wyników wygrała Koalicja Obywatelska. Drugie miejsce zajął PiS, a trzecie Konfederacja. Dalej uplasowały się Trzecia Droga i Lewica. Szczegółowe wyniki exit poll prezentują się następująco:

Koalicja Obywatelska – 38,2 proc. (21 mandatów)

PiS – 33,9 proc. (19 mandatów)

Konfederacja – 11,9 proc. (6 mandatów)

Trzecia Droga – 8,2 proc. (4 mandaty)

Lewica – 6,6 proc. (3 mandaty)

Bezpartyjni - 0,8 proc. (0 mandatów)

Polexit - 0,3 proc. (0 mandatów)

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Pijany mężczyzna przewrócił urnę

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Co to jest exit poll?

Exit poll to pierwsze, sondażowe wyniki wyborów publikowane tuż po zamknięciu lokali wyborczych, a jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. 

Są one rezultatem sondaży przeprowadzanych przez instytuty lub firmy badawcze w losowo wybranych lokalach wyborczych. Ankieterzy pytają ludzi, którzy wychodzą z głosowania, na którą partię oddali swój głos. Margines błędu takiego badania wynosi zazwyczaj około dwóch procent. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Na czym polegają?

Obywatele 27 państw Unii w przeciągu czterech dni wybierali 720 europarlamentarzystów, którzy będą ich reprezentować w Brukseli przez pięć kolejnych lat. Nasz kraj znajduje się na piątym miejscu w UE pod względem ilości europarlamentarzystów — Polacy wybrali 53 swoich przedstawicieli. W niedzielę lokale wyborcze odwiedzali mieszkańcy 21 krajów, w tym Polski.