Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Znamy wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż exit poll nie pozostawia złudzeń
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.10.2023 21:01

Znamy wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Sondaż exit poll nie pozostawia złudzeń

pilne
Goniec.pl

Znane są wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2023, czyli tzw. exit poll. O godzinie 21 rezultaty przeprowadzania ankiet pod lokalami wyborczymi, na które czekali wszyscy wyborcy oraz kandydaci, opublikowała sondażownia Ipsos. Wiemy już, jakie wyniki osiągnęły poszczególne komitety wyborcze. Zaskoczeń nie brakuje.

Wyniki wyborów 2023. Exit poll rozgrzał emocje

W niedzielę 15 października o godzinie 21 zakończone zostało głosowanie w tegorocznych wyborach parlamentarnych oraz ogólnokrajowym referendum. Wraz z zamknięciem ostatnich lokali wyborczych wstępne wyniki głosowania, tzw. exit poll, zaprezentował Ipsos.

Sondażownia przeprowadziła swoje badania przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi za pośrednictwem 1850 ankieterów. Zrealizowano je na zlecenie TVP, TVN i Polsatu. Dane są jak najbardziej aktualne, bo pochodzą z godz. 20.30. Jak prezentują się wyniki wyborów 2023?

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Wybory 2023. Znamy wyniki exit poll

Ipsos opublikował szacunkowe wyniki wyborów, zawierające informacje o poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych, podziale mandatów i frekwencji. Zgodnie z nimi, wybory parlamentarne 2023 zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,8 proc.

Na drugim miejscu znalazło się Koalicja Obywatelska z poparciem 31,6 proc., a na trzecim Trzecia Droga z wynikiem 13 proc. Tuż za podium uplasowała się Lewica (8,6 proc.). Do Sejmu najprawdopodobniej wejdzie też Konfederacja z wynikiem 6,2 proc.

Ipsos podał także, że frekwencja w wyborach parlamentarnych 2023 wyniosła w skali całego kraju 72,9 proc.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów 2023?

Po wynikach exit poll w niecierpliwości oczekiwać będziemy na tzw. wyniki late poll. Te powinny pojawić się w nocy z niedzieli na poniedziałek i być o wiele bliższe oficjalnym wynikom wyborów.

W ich przypadku błąd wynosi około jednego punktu procentowego, ale nie pokazują one - w przeciwieństwie do exit poll - uwarunkowań demograficznych poszczególnych osób głosujących na partie i kandydatów.

ZOBACZ: Wybory 2023. Tomasz Grodzki skomentował frekwencję. “Rekord wszechczasów”

Oficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza ma nadzieję ogłosić najpóźniej we wtorek przed południem. Jej przewodniczący Sylwester Marciniak zastrzegł jednak, że nie ma możliwości ustanowienia nowego rekordu, gdyż wraz z wyborami do parlamentu w tym roku odbyło się też ogólnokrajowe referendum.

Zapraszamy do śledzenia na żywo naszego studia wyborczego