Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Covid-19

Covid-19

Janina Szelewska
09.08.2024 15:01 Nie żyje Janina Szelewska. Była "najstarszą wolontariuszką WOŚP"

Smutne informacje obiegły media w ostatnich godzinach. W wieku 100 lat zmarła Janina Szelewska, wieloletnia wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie pandemii wspierała służbę zdrowia i medyków, pomagając m.in. w szyciu maseczek. Przykre informacje w mediach społecznościowych potwierdziła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

karetka
23.01.2024 18:58 Najgroźniejszy objaw COVID. "To sygnał, że trzeba stawić się do szpitala"

W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła dosyć niepokojący raport. Z danych WHO wynika, że liczba hospitalizacji wynikających z zachorowania na COVID znów wzrosła. Lekceważenie wirusa może być śmiertelnie niebezpieczne. Ekspert zdradza, jakie sygnały powinny wiązać się z decyzją o pilnej wizycie u lekarza.

Pfizer
22.11.2023 12:54 Pfizer pozywa Polskę. Firma żąda gigantycznej kwoty

Koncern farmaceutyczny Pfizer pozwał Polskę. Wszystko w związku z niewywiązaniem się z umowy dotyczącej szczepionek. Pierwsza rozprawa przewidziana jest na 6 grudnia.

covid
20.11.2023 21:30 COVID-19 znowu szaleje Polsce. Dane są niepokojące. "Nie mam żadnych środków zapobiegawczych"

Mimo iż temat wirusa COVID-19 w Polsce w ostatnim czasie nieco ucichł, to statystyki z ostatnich tygodni są powodem do niepokoju. - Zbliżamy się do dziennej liczby zakażeń COVID-19 sprzed dwóch lat - mówi w rozmowie z Radiem ZET doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

dziecko szczepionka
30.09.2023 22:17 NIK: 118 tys. osób dostało wadliwe szczepionki. GIF odpowiada na zarzuty

Polacy dostali szczepionki, które zagrażały ich życiu i zdrowiu? Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że pacjenci otrzymali 118 tys. wadliwych szczepionek przeciwko COVID-19. Co ważne, z Europy miały docierać informacje o potencjalnym zagrożeniu. GIF odpowiada na zarzuty.

karetka pogotowia
05.07.2023 09:26 Polskie karetki bez lekarzy? "Hardcore za słabe pieniądze"

1 lipca w Polsce zakończył się stan zagrożenia epidemicznego. Ze względu na pandemię covid-19, krajowa służba zdrowia funkcjonowała niejednokrotnie w warunkach ekstremalnych. Jako przykład można podać, chociażby obsadę karetek pogotowia ratunkowego, gdzie problem ze skompletowaniem załogi był niejednokrotnie sporym wyzwaniem. Zagrożenie minęło, ale problem kadrowy pozostał. Co gorsze, pogłębia się.

ludzie ulica
19.06.2023 11:56 Od 1 lipca szykują się wielkie zmiany. Dokument jest już opublikowany

1 lipca w życie wejdą zmiany, które dotkną wszystkich Polaków. Decyzja już zapadła, a dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Mowa o stanie zagrożenia epidemiologicznego. Niedługo stanie się on tylko wspomnieniem i zabierze ze sobą szereg regulacji.

senior
17.04.2023 18:20 Fatalne informacje dla wszystkich Polaków. O tyle krócej będziemy żyć przez COVID-19

Pandemia koronawirusa na dziesięciolecia odcisnęła swoje negatywne piętno na wielu obszarach życia. COVID-19 niemal każdemu z nas w minionych latach skutecznie uprzykrzył codzienne funkcjonowanie. Jak się okazuje, wirus pozostawił także poważny uszczerbek na zdrowiu wielu Polaków. Wnioski płynące z konferencji naukowej, na UKSW w Warszawie, są druzgocące. 

Sezon grypowy
29.12.2022 21:53 Tak źle nie było od dwóch dekad. "Mamy bezbronną populację"

Ostatnie dni przyniosły falę zachorowań na grypę i COVID-19. Kolejki w aptekach są gigantyczne, a szpitalne oddziały - szczególnie pediatryczne - pękają w szwach. Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska alarmuje: tak źle nie było od 20 lat.

EN 01516743 0051
14.12.2022 21:12 Jest decyzja rządu ws. noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych

Jak wynika z opublikowanego dziś (14.12) komunikatu, rząd przedłużył do 31 marca 2023 roku ograniczenia epidemiczne związane z obowiązkiem noszenia maseczek w szpitalach i aptekach.

EN 01546506 0053
08.12.2022 16:07 Adam Niedzielski przekazał ważne informacje. Rejestrować się można już od 12 grudnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał dziś (8.12) podczas konferencji prasowej szczegóły odnośnie do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Za główny problem uważa grypę. COVID-19 miał odejść na drugi plan, ale "lawinowo" rośnie liczba nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz hospitalizacji.

EN 01480463 0028
07.12.2022 18:22 Rok 2021 najtragiczniejszy pod względem liczby zgonów w Polsce od zakończenia II wojny światowej

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku zmarło w Polsce 520 tys. osób, najwięcej od czasów II wojny światowej. Upływający właśnie rok będzie pod tym względem trzecim najtragiczniejszym.

protesty w chinach
29.11.2022 14:18 Protesty w Chinach przeciwko obostrzeniom Covid-19. Eksperci ocenili ich skuteczność

Protesty w Chinach zapoczątkował problematyczny pożar w mieście Urumczi, podczas którego dostęp do pomocy był utrudniony przez obostrzenia Covid-19. Coraz więcej Chińczyków ma dość polityki antycovidowej władz. Protestujący wychodzą na ulicę, a symbolem ich sprzeciwu jest pusta kartka formatu A4. Część międzynarodowych analityków wieszczy głębokie zmiany w kraju Xi Jinpinga, jednak eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych są nieco bardziej sceptyczni. Studzą nastroje, obrazując to logicznymi argumentami.

Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie restrykcji covidowych do końca marca przyszłego roku.
15.11.2022 08:42 Adam Niedzielski zdradził, do kiedy zostaną z nami obostrzenia. Padła jasna deklaracja

Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie restrykcji covidowych do końca marca przyszłego roku. Oznacza to, iż jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy idąc do apteki, szpitali czy placówek medycznych konieczne będzie zakrywanie nosa i ust. Minister zdrowia przekazał również, iż planowany szczyt zachorowań ma nastąpić na przełomie roku.

Adam Niedzielski zdradził czy powróci nauka zdalna i covidowe obostrzenia.
06.09.2022 15:13 Czy przed nami nauka zdalna i powrót obostrzeń? Adam Niedzielski zdradził szczegóły

W rozmowie z i.pl, Adam Niedzielski przekazał informacje dotyczące możliwego powrotu restrykcyjnych obostrzeń w związku z koronawirusem. Minister zdrowia zapewnił, iż rząd niczego takiego nie planuje, zaś skala uodpornienia na wirus jest coraz większa. Jak zaznaczył, ministerstwo przystępuje do szczepienia czwartą dawką preparatu.

szkoła
24.08.2022 14:44 Szkoły mogą zostać ponownie zamknięte z powodu pandemii? Wypowiedź wiceministra edukacji budzi pewne wątpliwości

Czy szkoły znowu mogą zostać zamknięte? Wątpliwości dotyczą nadchodzącej kolejnej fali zachorowań na koronawirusa. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń, a minister zdrowia Adam Niedzielski przewidywał, że listopad i grudzień będą bardzo trudne pod kątem zachorowalności na COVID-19. Wiceminister edukacji zabrał głos. Przypomnijmy, że w poprzednich 2020, 2021 i 2022 roku wielu uczniów wciąż było skazanych na naukę zdalną. Problemy wynikające z tego trybu widać do dzisiaj i wielu uczniów, rodziców i nauczycieli obawia się o to, co może ich czekać w nadchodzącym roku szkolnym.

Rafał Trzaskowski ma koronawirusa, uderzył przy okazji w rząd PiS Mateusza Morawieckiego
15.07.2022 22:16 Rafał Trzaskowski ma COVID-19. Prezydent Warszawy skorzystał z okazji i uderzył w PiS

Rafał Trzaskowski, który zdaniem "Wiadomości" TVP ściąga na Warszawę wszystkie plagi egipskie. Wyjątkowo najnowsze problemy dotyczą samego prezydenta stolicy. - Uważajcie na siebie i nie lekceważcie COVID-u - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski. Polityk wykorzystał ten moment, by uderzyć w rząd. Cios wyprowadzony w trakcie walki o zdrowie liczony jest podwójnie?Rafał Trzaskowski zakażony jest koronawirusem. Prezydent Warszawy dodał w piątek osobisty wpis na Twitterze. Ujawnił, że zmaga się z powtórnym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.Rafał Trzaskowski nie tylko zaapelował do wszystkich o to, by na siebie uważali i nie lekceważyli COVID-u, który w ostatnim czasie zszedł na drugi plan. Niedoszły następca Donalda Tuska wykorzystał swoje zakażenie do uderzenia w rząd Mateusza Morawieckiego.

Czarnek Przemysław
27.06.2022 13:44 Minister Czarnek zdradził jak będzie wyglądała nauka po wakacjach. "To nasz priorytet"

Według wstępnych prognoz resortu zdrowia, już w lipcu możemy spodziewać się wzrostu zakażeń koronawirusem. Co więcej, eksperci nie wykluczają, że jesienią będziemy musieli zmierzyć się z kolejną falą COVID-19. Jednak najwidoczniej szef MEiN Przemysław Czarnek powrotu pandemii w się "nie boi", i śmiało przedstawił swój plan funkcjonowania szkół po wakacjach.

przychodnia
03.06.2022 21:33 MZ: Część pacjentów musi powtórzyć szczepienie przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, z którego wynika, że część Polaków będzie musiała powtórzyć szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jak wygląda nowy schemat szczepień? Kto będzie musiał stawić się w przychodni?

covid-19-g6286a6a53 1280
30.05.2022 17:06 Czy czeka nas kolejna fala pandemii? Niepokojąca prognoza

Zniesienie restrykcji covidowych i ograniczenie raportowania nowych zakażeń i zgonów przez resort zdrowia dało nam poczucie, że koronawirus wreszcie odpuścił. Jednak zdaniem ekspertów możliwy jest czarny scenariusz, w którym kolejna fala pandemii powróci do nas już tej jesieni.

publicystyka (2)
19.03.2022 08:56 Śpiewak: Cywilizacja śmierci w państwie na niby

W Polsce wedle badań naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego zmarło w trakcie 18 miesięcy pandemii 150 tysięcy osób więcej niż we wcześniejszym analogicznym okresie. To więcej niż liczy mieszkańców Zielona Góra. Większość z tych zmarłych ludzi to osoby, które nie otrzymały odpowiedniej opieki medycznej na czas. Innymi słowy, to zgony, których można było uniknąć, gdyby w Polsce ochrona zdrowia wyglądała trochę mniej tragicznie. Gdybyśmy nie mieli najmniej lekarzy i pielęgniarek w całej Unii Europejskiej. Gdybyśmy nie wydawali na zdrowie najmniej w całej wspólnocie. Pomysł podwyższenia składki zdrowotnej spotkał się natychmiast ze zmasowanym atakiem opozycji i liberalnych mediów. Redaktor naczelny Onetu zastanawiał się, dlaczego bogaci mają płacić więcej jeśli nie są lepiej traktowani: "Czyli lepiej zarabiający, którzy i tak w dużo mniejszym stopniu korzystają w Polsce z publicznej ochrony zdrowia, mają zapłacić dużo, dużo więcej za tę ochronę zdrowia, choć w publicznych szpitalu i przychodni wszyscy są traktowani tak samo bez względu na dochody?”. Mówimy o naczelnym największego portalu w kraju. Sam rząd jest totalnie nieprzygotowany na czwartą falę, która niemal na pewno nas czeka na jesieni. Władza nie prowadzi żadnego dialogu ze światem lekarskim, nie ma dyskusji o reformie systemu ochrony zdrowia z opozycją. Jest kłótnia o Tuska i Czarnka. Po śmierci dziesiątek tysięcy naszych obywateli nie odbyła się kraju żadna państwowa żałoba. Nie było uroczystości publicznych, nie było programów w telewizji, nie było okazałych mszy. 150 tysięcy osób wyparowało i nic. Zupełnie jak w jakimś pogańskim koczowniczym plemieniu, które nie posiada pamięci i nie posiada też przyszłości.Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób umiera z powodu chorób wywołanych smogiem, kilka tysięcy ginie na drogach, a 150 tysięcy zmarło w ciągu ostatnich 18 miesięcy z powodu pandemii. Po tych ofiarach nie ma żadnej żałoby. Ich śmierć zdaje się obchodzić jedynie najbliższych. W Polsce ochrona życia kończy się po porodzie.Podobnie sprawa wygląda ze smogiem. Wiemy, że potężna trująca chmura wisząca nad Polską przez wiele jesiennych i zimowych miesięcy powoduje kilkadziesiąt tysięcy przedterminowych zgonów. Dotyczy to oczywiście w pierwszej kolejności ludzi chorych i starszych. W tej kwestii jesteśmy, tak jak w kwestii zabójstw na drogach i ponadnormatywnych ofiar pandemii, w europejskiej czołówce. Nie mówimy tu nawet o paleniu węglem. W Polsce od lat w piecach płonie wszystko. Cała tablica Mendelejewa. Nikt tego nie ściga i nikt za to nie karze. Zimą musi być smog i koniec. To naturalna kolej rzeczy, wobec której państwo rozkłada bezradnie ręce.Ochrona życia zaczyna interesować polityków i dziennikarzy, dopiero gdy dotyczy kobiet w ciąży. Nie powinno nas to dziwić. Ochrona życia to tylko pusty frazes, który ma torować drogę do władzy silniejszych nad słabszymi. Ostatnio w wywiadzie Jarosław Kaczyński przyznał, że przecież jak kogoś stać to zrobi aborcję za granicą. Zakaz aborcji jest więc kolejną formą kontroli nad słabszymi - kobiet ogólnie a szczególnie biednych kobiet. Zabici i ranni na drogach i ofiary smogu też są słabsze. Nie mają dzisiaj głosu. Jeśli chcemy zmienić nasze państwo na lepsze, wyrwać je z sekciarskiej wojny politycznej, zbudować z czegoś trwalszego niż karton, to musimy zacząć wreszcie słuchać słabszych i ofiar. Zastąpić darwinizm społeczny, społeczną empatią i odpowiedzialnością. Prawo silniejszego prowadzi tylko w jedno miejsce. Na cmentarz. Znany celebryta podróżnik Przemysław Kossakowski wrzucił na swoje media społecznościowe zdjęcia z uśmiechniętymi policjantami. Celebryta trzymał w ręku mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Napisał w poście, że nie może obiecać poprawy, bo chłopak jest bardzo zajęty i bardzo wszędzie się spieszy.Kossakowski chwalił się mandatem i puszczał oko do tysięcy podobnych do niego: przepisy są po to, żeby je łamać. Robi to w kraju, który od dekad nie może poradzić sobie z fatalnymi statystykami dotyczącymi ofiar na drogach. Polska pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych państw w Europie. Mimo poprawy jakości infrastruktury drogowej liczba ofiar spada bardzo powoli. To, co mnie zszokowało w tym zdjęciu - obok chwalenia się sprowadzaniem na drogę zagrożenia dla życia i zdrowia - to obecność na nim dwóch uśmiechniętych policjantów. Szczerzyli się do zdjęcia i byli dumni, jakby właśnie uratowali staruszkę z płonącego domu. Oni też uważają, że zachowania zagrażające życiu innych są społecznie akceptowalne. Społecznie akceptowalna są też setki ofiar, złamanych biografii, morze łez, które wylewają rodziny. To dziesiątki jeśli nie setki tysięcy osób rocznie, ale ich głosu nikt nie słyszy. Ofiary same są w Polsce winne. Staruszka została przejechana na środku przejścia dla pieszych? Pewnie przebiegała przez zebrę i nie uważała! To brzmi jak żart, ale takich wyroków w polskich sądach jest mnóstwo. Samorządowcy na wieść o zmianach przepisów ruszyli do malowania napisów ostrzegających pieszych przed patrzeniem w telefon. Próżno szukać podobnych akcji w stosunku do kierowców. Sędziowie, policja i prokuratura tolerują zabójców drogowych, bo taka panuje w Polsce kultura. Kultura śmierci. Przeżyją tylko najsilniejsi. Pełen darwinizm społeczny, który widać w Polsce na każdym kroku. Przemoc na drogach jest jednym z najbardziej widowiskowych elementów tej kultury, bo widać ją na każdym kroku i najłatwiej w teorii z nią walczyć. Zależność między wysokością kar i jej nieuchronnością a liczbą wypadków jest ogromna. Kilka lat temu posłowie wystąpili przeciwko fotoradarom i utrudnili ich funkcjonowanie. Z dnia na dzień z dróg w Polsce zniknęło 400 fotoradarów. Od razu statystyki wypadków w tych miejscach poszły do góry. W niektórych nawet o 40 procent. Inicjatywa była pomysłem SLD, ale zagłosowali za nią reprezentanci wszystkich partii. Do tej pory stawki mandatów są żenująco niskie i wynoszą tyle ile w latach dziewięćdziesiątych. Sprawcy wypadków mogą liczyć przed sądami na ulgowe traktowanie. Nie tylko ci znani, ale tych szczególnie pamiętamy. Cimoszewiczowi, Najsztubowi, Durczokowi za niebezpieczne piractwo drogowe nie spadł włos z głowy.

publicystyka (1)
19.03.2022 08:52 Śpiewak: Pandemia – katastrofa, która nie zmieniła (prawie) niczego

Pandemia zanegowała kilka prawd objawionych. Pierwsza głosiła, że globalizacja zawsze jest super. Wolny przepływ ludzi i towarów to podstawa dobrobytu przekonywali nas ekonomiści i politycy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze do końca lutego 2020 roku, głosiła, że ograniczenie poruszania się ludzi jest niewskazane. Zachód bardzo długo nie reagował zawieszeniem połączeń lotniczych z Chin. Dzięki temu wirus błyskawicznie się rozniósł na cały świat. Inaczej zareagowały państwa azjatyckie takie jak Wietnam i Korea Południowa, które od razu zamknęły granice i między innymi dzięki temu mają dzisiaj bardzo niskie statystyki zarażeń i zgonów. Okazało się też, że kraje zachodu nie mają nawet zdolności produkować podstawowych sprzętów potrzebnych do walki z pandemią. Ogromna część przemysłu kluczowego dla bezpieczeństwa kraju została zlikwidowana, albo przeniesiona do Azji. Polska musiała nawet importować z Chin gigantyczne ilości maseczek. Rząd zapowiadał, że otworzy fabrykę takich maseczek, ale te zapowiedzi nigdy się nie zrealizowały. To samo dotyczyło przemysłu farmaceutycznego. Po 1989 roku polskie fabryki leków zostały w dużej mierze sprywatyzowane i zlikwidowane. Okazało się, że przez globalizację państwa straciły możliwość prowadzenia skutecznej polityki ochrony bezpieczeństwa i życia własnych obywateli. Import towarów z Chin zamiast się zwiększyć znacznie się zmniejszył. Ekonomiści mówią, że trzeba czasu, żeby zmienić i skrócić łańcuchy dostaw, ale czy rzeczywiście tak się stanie i zwycięży nie prosty rachunek ekonomiczny, ale publiczne dobro - czas pokaże. Druga zanegowana prawda objawiona głosiła, że budżet domowy to to samo co budżet państwa. Powtarzana przez neoliberałów mantra, że zwiększenie zadłużenia przez rządy doprowadzi do wzrostu oprocentowania kredytów i bankructwa, okazała się fikcją. Dzisiaj oprocentowanie obligacji jest często ujemne. Państwa europejskie zaciągnęły ogromne długi, żebyś ty nie musiał ich zaciągać. Rządy zareagowały na kryzys i lockdown wypłaceniem ogromnych pieniędzy przedsiębiorcom pod warunkiem utrzymania zatrudnienia. Dzięki temu bezrobocie w UE nie wzrosło dramatycznie, tak jak miało to miejsce po kryzysie finansowym w 2008 roku. Wtedy królowała filozofia zaciskania pasa i ograniczania wydatków publicznych. Taką politykę narzuciły przede wszystkim Niemcy i zapłaciło za to południe Europy. Włochy, Grecja, czy Hiszpania wciąż nie mogą sobie do dzisiaj poradzić z ogromnym bezrobociem wśród młodych.Rok temu, gdy wybuchła pandemia Covid wydawało się, że będzie to impuls do zmiany obecnego modelu rozwoju światowej gospodarki i ułożenia społecznych relacji na nowo. Pandemia przyniosła jednak wzrost nierówności społecznych, zapaść systemu ochrony zdrowia i nie zatrzymała dalszego niszczenia środowiska naturalnego. Politycy klaskali medykom, wychwalaliśmy niezbędne zawody, ale ich sytuacja nie uległa poprawie. Czy ogromny kryzys niczego nas nie nauczył? Interwencja rządu w gospodarkę w czasach kryzysu to jedna z głównych podstaw keynsistowskiej polityki ekonomicznej. Nieskrępowany niczym kapitalizm ze swojej natury prowadzi do kryzysów i przesileń. Te prowadzą do bezrobocia, nierówności społecznych, napięć i konfliktów. Panuje zgoda, że krach na Wall Street w 1929 roku wywołany całkowitą deregulacją systemu bankowego w USA i brak odpowiedniej reakcji państw na kryzys doprowadził do zwycięstwa totalitarnych ideologii. W świecie nie liczy się bowiem sam suchy wzrost gospodarczy, ale poczucie bezpieczeństwa. Ludzie są w stanie poświęcić wolność, gdy w oczy zagląda im głód. Dlatego państwa - jeśli chcą uniknąć wojen i rewolucji - muszą zapewnić swoim obywatelom poczucie bezpieczeństwa. Stąd też postulat budowy państwa opiekuńczego - zapewnienia ludziom dostępu do mieszkań, leczenia, transportu, emerytur. To wszystko było finansowane poprzez wysoką progresję podatkową i wysokie opodatkowanie bogatych. Tymczasem na zachodzie największe pieniądze trafiły nie do kieszeni pracowników, ale najbogatszych. W USA majątek miliarderów urósł o astronomiczną kwotę tryliona dolarów. Nierówności społeczne są na najwyższym poziomie od dekad. Również w Polsce nierówności się zwiększają. W 2020 roku było o 300 tysięcy mniej pracujących młodych w porównaniu do roku 2019. Kilkadziesiąt tysięcy osób zostało wypchniętych na samozatrudnienie. Z zapowiedzi Polskiego Nowego Ładu o wprowadzeniu progresji podatkowej, już po kilku tygodniach niewiele zostało. Ponad sto tysięcy ludzi zmarło z powodu pandemii - część na Covid, część na skutek braku dostępu do usług medycznych. W zeszłym tygodniu strajkowały pielęgniarki, żądając podwyżek. Dzisiaj pielęgniarki zarabiają mniej, niż wynosi średnia krajowa. Rząd nie podjął z nimi dyskusji. Pandemia Covid podważyła kilka dogmatów neoliberalnej gospodarki, ale nie wzruszyła jej fundamentów. Rosną nierówności społeczne, bogaci są bogatsi niż byli przed pandemią a biedni biedniejsi. Proces niszczenia środowiska naturalnego po chwili oddechu znowu przyspiesza. Pokazuje to, że zmiana systemu gospodarczego na bardziej zrównoważony i przyjaźniejszy społeczeństwom nie przyjdzie z góry od polityków. Będziemy musieli ją wywalczyć sami. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku walki z globalnym ociepleniem. Odbudowa gospodarki po pandemii miała odbywać się w duchu zielonych technologii i odchodzenia od paliw kopalnych. Analiza fundacji Tearfund policzyła, ile pieniędzy najbogatsze kraje świata zrzeszone w grupie G7 wydały na wspieranie korporacji paliwowych. Okazało się, że w czasie pandemii przekazały im 189 miliardów dolarów wsparcia. Tymczasem na czyste źródła energii poszło jedynie 147 miliardów dolarów. W tym roku wzrost emisji dwutlenku do atmosfery ma być rekordowy.

dom artysty
18.02.2022 20:01 Ognisko koronawirusa w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie

Na początku lutego br. w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie pojawiły się przypadku zakażenia koronawirusem wśród personelu ośrodka oraz jego mieszkańców. Władze placówki podjęły radykalne kroki, by opanować sytuację. "Super Express" przekazał najnowsze informacje w tej sprawie.- Trzy tygodnie temu dwie osoby z personelu miały wynik dodatni oraz jeden mieszkaniec - miała przekazać osoba ze Skolimowa w rozmowie z "Super Expresem".

Respirator
10.02.2022 16:57 Warszawa. Niemowlę pod respiratorem na Niekłańskiej. Omikron uderza mocno w dzieci

Coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem wśród dzieci. Według informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej zabrakło dla nich miejsc. Pod respiratorem była sześciolatka, której udało się wrócić do domu. Teraz o życie walczy niemowlę, któremu lekarze nie dają dużych szans na przeżycie.Władze szpitala dziecięcego złożyły wniosek do wojewody mazowieckiego o podwojenie liczby łóżek dla chorych dzieci na COVID-19. Jak informuje "Stołeczna", teraz jest ich już tam 20, zamiast wcześniejszych dziesięciu, i cztery respiratory. Tamtejsi lekarze zastanawiają się czy nie zorganizować kolejnych dziesięciu - ponieważ wszystkie łóżka, wraz z dodatkowymi, są już zajęte.Dzieci zarażone COVID-19 trafiają również do Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM przy ul. Żwirki i Wigury oraz do Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej. Tam również zaczyna brakować miejsc dla najmłodszych pacjentów.- Większość przypadków to dzieci zakażone koronawirusem, ale hospitalizowane z innych powodów, np. urazów powypadkowych, zakażenia dróg moczowych czy zapalenia ucha. Przy przyjęciu do szpitala wykonujemy test PCR i wyłapujemy dodatnie wyniki. Zakażone dzieci muszą trafić na oddział dla chorych na covid – opowiada w rozmowie ze "Stołeczną" lekarz Aneta Górska-Kot, ordynatorka oddziału pediatrycznego z Niekłańskiej.Jak dodaje, zdarzają się też ciężkie przypadki samego covidu. Omikron dotyka przede wszystkim najmłodsze dzieci.- Są łatwym łupem, bo rzadko kiedy są zaszczepione. Większość zachorowań jest łagodna, ale ponieważ skala zakażeń jest już tak duża, zdarzają się też bardzo poważne przypadki - dodaje lekarka. Jednym z takich przypadków była sześciolatka, której stan zdrowia wymagał podłączenia do respiratora.- Mieliśmy sześciolatkę na respiratorze, której udało się w końcu wrócić do domu. Teraz mamy niemowlę, któremu niestety nie dajemy dużych szans na przeżycie - opowiada w rozmowie ze "Stołeczną" lekarz Aneta Górska-Kot, ordynatorka oddziału pediatrycznego z Niekłańskiej.Jako powód dużego wzrostu zachorowań wśród najmłodszych, specjaliści wskazują brak promowania szczepień wśród dzieci przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.plOtwock. Ksiądz pedofil Grzegorz K. przeniesiony z domu dla księży emerytów. Był za blisko szkoły podstawowejWarszawa. Śmigłowiec LPR lądował na Wisłostradzie. Kobieta zasłabła za kierownicąMazowsze. Koszmar pod Radzyminem, Z bagna wyłowiono zwłoki mężczyznyJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl, "Gazeta Wyborcza".

PUNKT WYMAZ
08.02.2022 12:22 Warszawa. Szpital Południowy będzie testował całą dobę. To drugi taki punkt w Warszawie

Od poniedziałku, 7 lutego, w Szpitalu Południowym na Ursynowie działa całodobowy punkt pobrań wymazów. Test na obecność koronawirusa będzie można wykonać o każdej porze dnia i nocy. To drugie miejsce w Warszawie - po szpitalu na Solcu - które testuje całą dobę.Test na obecność SARSV-CoV-2 można od poniedziałku wykonać przez całą dobę w Szpitalu Południowym na Ursynowie oraz w szpitalu Solec. W tym drugim od poniedziałku do piątku całodobowo, a w weekendy od 8 do 20. Testy będą wykonywane metodą PCR na podstawie wystawionych przez NFZ skierowań. Wyniki będą dostępne do 24 godzin od momentu pobrania materiału do badań. Można będzie je sprawdzić na dedykowanych stronach szpitala lub na Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP).Według danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano 138,5 tys. testów na koronawirusa. Obecnie zakażonych osób w Polsce jest 5 mln 224 tys. - Mamy 35 960 (w tym 3 974 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (4925), wielkopolskiego (3986), śląskiego (3465), dolnośląskiego (3045), kujawsko-pomorskiego (2737), łódzkiego (2595), pomorskiego (2471) - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.📊 W ciągu doby wykonano ponad 138,5 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/tzedOYTsPo— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 8, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.plWarszawa. Zderzenie trzech aut na Radzymińskiej. Uszkodzone zostały barierki, dwie osoby ranneWarszawa. Wypadek na Wisłostradzie z udziałem samochodu SOP-uSeria samobójstw w Złotych Tarasach. W galerii pojawiły się nowe zabezpieczeniaJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl

Lech Wałęsa przeszedł kolejny test na koronawirusa
02.02.2022 11:58 Nowe informacje o stanie zdrowia Lecha Wałęsy

Jak czuje się Lech Wałęsa, który niedawno przechodził COVID-19? Były prezydent ponownie poddał się testom na obecność koronawirusa w organizmie. Na Facebooku legendy "Solidarności" pojawiło się wymowne zdjęcie pokazujące, jaki jest stan zdrowia Lecha Wałęsy.Niemal dwa tygodnie temu Polskę obiegła porażająca relacja Lecha Wałęsy dotyczące tego, jak przechodzi zakażenie koronawirusem. - Nie mogę uwierzyć! [...] Jestem zainfekowany. A.ból głowy B.Nie mogę rozgrzać ciała. C. Odczuwam,odrywanie ciała od kości. Nie mogę nic poradzić, nie czuję własnego ciała. CO robić (pisownia oryginalna - dop. red.) - informował 21 stycznia na Facebooku.Doniesienia zza zamkniętych drzwi domu Lecha Wałęsy przyniósł wcześniej jego syn Jarosław. Były prezydent wygrał walkę z COVID-19, wiemy jak czuje się teraz.

EN 01347404 0010
27.01.2022 22:09 Syn Lecha Wałęsy o stanie zdrowia ojca. Były prezydent przechodzi zakażenie COVID-19

W ubiegłym tygodniu Lech Wałęsa poinformował, że zmaga się z zakażeniem COVID-19. Legendarny przywódca "Solidarności" i były prezydent Polski przyznał wówczas, że czuje się bardzo źle. Najnowsze informacje o stanie polskiego noblisty przekazał w rozmowie z "Super Expressem" syn, Jarosław.Lech Wałęsa wspomniał, że nie uchronił się przed infekcją koronawirusem pomimo przyjęcia trzech dawek szczepionki przeciwko COVID-19. W mediach społecznościowych były prezydent Polski opisał, jak się czuje i jakie ma objawy.- Nie mogę uwierzyć. [...] Jestem zainfekowany. Ból głowy. Nie mogę rozgrzać ciała. Odczuwam odrywanie ciała od kości. Nie mogę poradzić sobie z własnym ciałem - napisał w swoim poście na Facebooku Lech Wałęsa.

Tylko 64 aptek w całej Polsce oferuje testowanie na koronawirusa
27.01.2022 12:39 Rząd zapowiadał darmowe testy w aptekach. Prawda zwala z nóg

Ogromny falstart rządu w kwestii testowania w aptece. Od czwartku Polki i Polacy mieli mieć możliwość łatwego przeprowadzenia badania w pobliskiej placówce. Adam Niedzielski poinformował jednak, że obecnie w programie działa... jedynie 64 aptek w całym kraju.Na początku tygodnia w Dzienniku Ustaw pojawiły się rozporządzenia Adama Niedzielskiego. Jedną z ważnych zmian zapowiedzianych przez rząd była łatwość w przeprowadzaniu testów na koronawriusa.Szumnie zapowiadana zmiana, która wraz ze skróceniem kwarantanny do siedmiu dni, była czołowym pomysłem rządu na walkę z pandemią okazała się niewypałem. Polacy mogą mieć problem w znalezieniu apteki w pobliżu, gdzie mogą udać się na test.