Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Covid-19

Covid-19

karetka
23.01.2024 18:58 Najgroźniejszy objaw COVID. "To sygnał, że trzeba stawić się do szpitala"

W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła dosyć niepokojący raport. Z danych WHO wynika, że liczba hospitalizacji wynikających z zachorowania na COVID znów wzrosła. Lekceważenie wirusa może być śmiertelnie niebezpieczne. Ekspert zdradza, jakie sygnały powinny wiązać się z decyzją o pilnej wizycie u lekarza.

Pfizer
22.11.2023 12:54 Pfizer pozywa Polskę. Firma żąda gigantycznej kwoty

Koncern farmaceutyczny Pfizer pozwał Polskę. Wszystko w związku z niewywiązaniem się z umowy dotyczącej szczepionek. Pierwsza rozprawa przewidziana jest na 6 grudnia.

covid
20.11.2023 21:30 COVID-19 znowu szaleje Polsce. Dane są niepokojące. "Nie mam żadnych środków zapobiegawczych"

Mimo iż temat wirusa COVID-19 w Polsce w ostatnim czasie nieco ucichł, to statystyki z ostatnich tygodni są powodem do niepokoju. - Zbliżamy się do dziennej liczby zakażeń COVID-19 sprzed dwóch lat - mówi w rozmowie z Radiem ZET doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

dziecko szczepionka
30.09.2023 22:17 NIK: 118 tys. osób dostało wadliwe szczepionki. GIF odpowiada na zarzuty

Polacy dostali szczepionki, które zagrażały ich życiu i zdrowiu? Najwyższa Izba Kontroli wskazała, że pacjenci otrzymali 118 tys. wadliwych szczepionek przeciwko COVID-19. Co ważne, z Europy miały docierać informacje o potencjalnym zagrożeniu. GIF odpowiada na zarzuty.

karetka pogotowia
05.07.2023 09:26 Polskie karetki bez lekarzy? "Hardcore za słabe pieniądze"

1 lipca w Polsce zakończył się stan zagrożenia epidemicznego. Ze względu na pandemię covid-19, krajowa służba zdrowia funkcjonowała niejednokrotnie w warunkach ekstremalnych. Jako przykład można podać, chociażby obsadę karetek pogotowia ratunkowego, gdzie problem ze skompletowaniem załogi był niejednokrotnie sporym wyzwaniem. Zagrożenie minęło, ale problem kadrowy pozostał. Co gorsze, pogłębia się.

ludzie ulica
19.06.2023 11:56 Od 1 lipca szykują się wielkie zmiany. Dokument jest już opublikowany

1 lipca w życie wejdą zmiany, które dotkną wszystkich Polaków. Decyzja już zapadła, a dokument opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Mowa o stanie zagrożenia epidemiologicznego. Niedługo stanie się on tylko wspomnieniem i zabierze ze sobą szereg regulacji.

senior
17.04.2023 18:20 Fatalne informacje dla wszystkich Polaków. O tyle krócej będziemy żyć przez COVID-19

Pandemia koronawirusa na dziesięciolecia odcisnęła swoje negatywne piętno na wielu obszarach życia. COVID-19 niemal każdemu z nas w minionych latach skutecznie uprzykrzył codzienne funkcjonowanie. Jak się okazuje, wirus pozostawił także poważny uszczerbek na zdrowiu wielu Polaków. Wnioski płynące z konferencji naukowej, na UKSW w Warszawie, są druzgocące. 

Sezon grypowy
29.12.2022 21:53 Tak źle nie było od dwóch dekad. "Mamy bezbronną populację"

Ostatnie dni przyniosły falę zachorowań na grypę i COVID-19. Kolejki w aptekach są gigantyczne, a szpitalne oddziały - szczególnie pediatryczne - pękają w szwach. Dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska alarmuje: tak źle nie było od 20 lat.

EN 01516743 0051
14.12.2022 21:12 Jest decyzja rządu ws. noszenia maseczek w aptekach i placówkach medycznych

Jak wynika z opublikowanego dziś (14.12) komunikatu, rząd przedłużył do 31 marca 2023 roku ograniczenia epidemiczne związane z obowiązkiem noszenia maseczek w szpitalach i aptekach.

EN 01546506 0053
08.12.2022 16:07 Adam Niedzielski przekazał ważne informacje. Rejestrować się można już od 12 grudnia

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał dziś (8.12) podczas konferencji prasowej szczegóły odnośnie do sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Za główny problem uważa grypę. COVID-19 miał odejść na drugi plan, ale "lawinowo" rośnie liczba nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz hospitalizacji.

EN 01480463 0028
07.12.2022 18:22 Rok 2021 najtragiczniejszy pod względem liczby zgonów w Polsce od zakończenia II wojny światowej

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2021 roku zmarło w Polsce 520 tys. osób, najwięcej od czasów II wojny światowej. Upływający właśnie rok będzie pod tym względem trzecim najtragiczniejszym.

protesty w chinach
29.11.2022 14:18 Protesty w Chinach przeciwko obostrzeniom Covid-19. Eksperci ocenili ich skuteczność

Protesty w Chinach zapoczątkował problematyczny pożar w mieście Urumczi, podczas którego dostęp do pomocy był utrudniony przez obostrzenia Covid-19. Coraz więcej Chińczyków ma dość polityki antycovidowej władz. Protestujący wychodzą na ulicę, a symbolem ich sprzeciwu jest pusta kartka formatu A4. Część międzynarodowych analityków wieszczy głębokie zmiany w kraju Xi Jinpinga, jednak eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych są nieco bardziej sceptyczni. Studzą nastroje, obrazując to logicznymi argumentami.

Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie restrykcji covidowych do końca marca przyszłego roku.
15.11.2022 08:42 Adam Niedzielski zdradził, do kiedy zostaną z nami obostrzenia. Padła jasna deklaracja

Adam Niedzielski zapowiedział przedłużenie restrykcji covidowych do końca marca przyszłego roku. Oznacza to, iż jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy idąc do apteki, szpitali czy placówek medycznych konieczne będzie zakrywanie nosa i ust. Minister zdrowia przekazał również, iż planowany szczyt zachorowań ma nastąpić na przełomie roku.

Adam Niedzielski zdradził czy powróci nauka zdalna i covidowe obostrzenia.
06.09.2022 15:13 Czy przed nami nauka zdalna i powrót obostrzeń? Adam Niedzielski zdradził szczegóły

W rozmowie z i.pl, Adam Niedzielski przekazał informacje dotyczące możliwego powrotu restrykcyjnych obostrzeń w związku z koronawirusem. Minister zdrowia zapewnił, iż rząd niczego takiego nie planuje, zaś skala uodpornienia na wirus jest coraz większa. Jak zaznaczył, ministerstwo przystępuje do szczepienia czwartą dawką preparatu.

szkoła
24.08.2022 14:44 Szkoły mogą zostać ponownie zamknięte z powodu pandemii? Wypowiedź wiceministra edukacji budzi pewne wątpliwości

Czy szkoły znowu mogą zostać zamknięte? Wątpliwości dotyczą nadchodzącej kolejnej fali zachorowań na koronawirusa. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń, a minister zdrowia Adam Niedzielski przewidywał, że listopad i grudzień będą bardzo trudne pod kątem zachorowalności na COVID-19. Wiceminister edukacji zabrał głos. Przypomnijmy, że w poprzednich 2020, 2021 i 2022 roku wielu uczniów wciąż było skazanych na naukę zdalną. Problemy wynikające z tego trybu widać do dzisiaj i wielu uczniów, rodziców i nauczycieli obawia się o to, co może ich czekać w nadchodzącym roku szkolnym.

Rafał Trzaskowski ma koronawirusa, uderzył przy okazji w rząd PiS Mateusza Morawieckiego
15.07.2022 22:16 Rafał Trzaskowski ma COVID-19. Prezydent Warszawy skorzystał z okazji i uderzył w PiS

Rafał Trzaskowski, który zdaniem "Wiadomości" TVP ściąga na Warszawę wszystkie plagi egipskie. Wyjątkowo najnowsze problemy dotyczą samego prezydenta stolicy. - Uważajcie na siebie i nie lekceważcie COVID-u - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski. Polityk wykorzystał ten moment, by uderzyć w rząd. Cios wyprowadzony w trakcie walki o zdrowie liczony jest podwójnie?Rafał Trzaskowski zakażony jest koronawirusem. Prezydent Warszawy dodał w piątek osobisty wpis na Twitterze. Ujawnił, że zmaga się z powtórnym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.Rafał Trzaskowski nie tylko zaapelował do wszystkich o to, by na siebie uważali i nie lekceważyli COVID-u, który w ostatnim czasie zszedł na drugi plan. Niedoszły następca Donalda Tuska wykorzystał swoje zakażenie do uderzenia w rząd Mateusza Morawieckiego.

Czarnek Przemysław
27.06.2022 13:44 Minister Czarnek zdradził jak będzie wyglądała nauka po wakacjach. "To nasz priorytet"

Według wstępnych prognoz resortu zdrowia, już w lipcu możemy spodziewać się wzrostu zakażeń koronawirusem. Co więcej, eksperci nie wykluczają, że jesienią będziemy musieli zmierzyć się z kolejną falą COVID-19. Jednak najwidoczniej szef MEiN Przemysław Czarnek powrotu pandemii w się "nie boi", i śmiało przedstawił swój plan funkcjonowania szkół po wakacjach.

przychodnia
03.06.2022 21:33 MZ: Część pacjentów musi powtórzyć szczepienie przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, z którego wynika, że część Polaków będzie musiała powtórzyć szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jak wygląda nowy schemat szczepień? Kto będzie musiał stawić się w przychodni?

covid-19-g6286a6a53 1280
30.05.2022 17:06 Czy czeka nas kolejna fala pandemii? Niepokojąca prognoza

Zniesienie restrykcji covidowych i ograniczenie raportowania nowych zakażeń i zgonów przez resort zdrowia dało nam poczucie, że koronawirus wreszcie odpuścił. Jednak zdaniem ekspertów możliwy jest czarny scenariusz, w którym kolejna fala pandemii powróci do nas już tej jesieni.

Respirator
10.02.2022 16:57 Warszawa. Niemowlę pod respiratorem na Niekłańskiej. Omikron uderza mocno w dzieci

Coraz więcej przypadków zakażenia koronawirusem wśród dzieci. Według informacji, do których dotarła "Gazeta Wyborcza", w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej zabrakło dla nich miejsc. Pod respiratorem była sześciolatka, której udało się wrócić do domu. Teraz o życie walczy niemowlę, któremu lekarze nie dają dużych szans na przeżycie.Władze szpitala dziecięcego złożyły wniosek do wojewody mazowieckiego o podwojenie liczby łóżek dla chorych dzieci na COVID-19. Jak informuje "Stołeczna", teraz jest ich już tam 20, zamiast wcześniejszych dziesięciu, i cztery respiratory. Tamtejsi lekarze zastanawiają się czy nie zorganizować kolejnych dziesięciu - ponieważ wszystkie łóżka, wraz z dodatkowymi, są już zajęte.Dzieci zarażone COVID-19 trafiają również do Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM przy ul. Żwirki i Wigury oraz do Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej. Tam również zaczyna brakować miejsc dla najmłodszych pacjentów.- Większość przypadków to dzieci zakażone koronawirusem, ale hospitalizowane z innych powodów, np. urazów powypadkowych, zakażenia dróg moczowych czy zapalenia ucha. Przy przyjęciu do szpitala wykonujemy test PCR i wyłapujemy dodatnie wyniki. Zakażone dzieci muszą trafić na oddział dla chorych na covid – opowiada w rozmowie ze "Stołeczną" lekarz Aneta Górska-Kot, ordynatorka oddziału pediatrycznego z Niekłańskiej.Jak dodaje, zdarzają się też ciężkie przypadki samego covidu. Omikron dotyka przede wszystkim najmłodsze dzieci.- Są łatwym łupem, bo rzadko kiedy są zaszczepione. Większość zachorowań jest łagodna, ale ponieważ skala zakażeń jest już tak duża, zdarzają się też bardzo poważne przypadki - dodaje lekarka. Jednym z takich przypadków była sześciolatka, której stan zdrowia wymagał podłączenia do respiratora.- Mieliśmy sześciolatkę na respiratorze, której udało się w końcu wrócić do domu. Teraz mamy niemowlę, któremu niestety nie dajemy dużych szans na przeżycie - opowiada w rozmowie ze "Stołeczną" lekarz Aneta Górska-Kot, ordynatorka oddziału pediatrycznego z Niekłańskiej.Jako powód dużego wzrostu zachorowań wśród najmłodszych, specjaliści wskazują brak promowania szczepień wśród dzieci przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.plOtwock. Ksiądz pedofil Grzegorz K. przeniesiony z domu dla księży emerytów. Był za blisko szkoły podstawowejWarszawa. Śmigłowiec LPR lądował na Wisłostradzie. Kobieta zasłabła za kierownicąMazowsze. Koszmar pod Radzyminem, Z bagna wyłowiono zwłoki mężczyznyJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl, "Gazeta Wyborcza".

PUNKT WYMAZ
08.02.2022 12:22 Warszawa. Szpital Południowy będzie testował całą dobę. To drugi taki punkt w Warszawie

Od poniedziałku, 7 lutego, w Szpitalu Południowym na Ursynowie działa całodobowy punkt pobrań wymazów. Test na obecność koronawirusa będzie można wykonać o każdej porze dnia i nocy. To drugie miejsce w Warszawie - po szpitalu na Solcu - które testuje całą dobę.Test na obecność SARSV-CoV-2 można od poniedziałku wykonać przez całą dobę w Szpitalu Południowym na Ursynowie oraz w szpitalu Solec. W tym drugim od poniedziałku do piątku całodobowo, a w weekendy od 8 do 20. Testy będą wykonywane metodą PCR na podstawie wystawionych przez NFZ skierowań. Wyniki będą dostępne do 24 godzin od momentu pobrania materiału do badań. Można będzie je sprawdzić na dedykowanych stronach szpitala lub na Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP).Według danych Ministerstwa Zdrowia, w ciągu ostatniej doby wykonano 138,5 tys. testów na koronawirusa. Obecnie zakażonych osób w Polsce jest 5 mln 224 tys. - Mamy 35 960 (w tym 3 974 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (4925), wielkopolskiego (3986), śląskiego (3465), dolnośląskiego (3045), kujawsko-pomorskiego (2737), łódzkiego (2595), pomorskiego (2471) - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.📊 W ciągu doby wykonano ponad 138,5 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/tzedOYTsPo— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 8, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.plWarszawa. Zderzenie trzech aut na Radzymińskiej. Uszkodzone zostały barierki, dwie osoby ranneWarszawa. Wypadek na Wisłostradzie z udziałem samochodu SOP-uSeria samobójstw w Złotych Tarasach. W galerii pojawiły się nowe zabezpieczeniaJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl

Lech Wałęsa przeszedł kolejny test na koronawirusa
02.02.2022 11:58 Nowe informacje o stanie zdrowia Lecha Wałęsy

Jak czuje się Lech Wałęsa, który niedawno przechodził COVID-19? Były prezydent ponownie poddał się testom na obecność koronawirusa w organizmie. Na Facebooku legendy "Solidarności" pojawiło się wymowne zdjęcie pokazujące, jaki jest stan zdrowia Lecha Wałęsy.Niemal dwa tygodnie temu Polskę obiegła porażająca relacja Lecha Wałęsy dotyczące tego, jak przechodzi zakażenie koronawirusem. - Nie mogę uwierzyć! [...] Jestem zainfekowany. A.ból głowy B.Nie mogę rozgrzać ciała. C. Odczuwam,odrywanie ciała od kości. Nie mogę nic poradzić, nie czuję własnego ciała. CO robić (pisownia oryginalna - dop. red.) - informował 21 stycznia na Facebooku.Doniesienia zza zamkniętych drzwi domu Lecha Wałęsy przyniósł wcześniej jego syn Jarosław. Były prezydent wygrał walkę z COVID-19, wiemy jak czuje się teraz.

Tylko 64 aptek w całej Polsce oferuje testowanie na koronawirusa
27.01.2022 12:39 Rząd zapowiadał darmowe testy w aptekach. Prawda zwala z nóg

Ogromny falstart rządu w kwestii testowania w aptece. Od czwartku Polki i Polacy mieli mieć możliwość łatwego przeprowadzenia badania w pobliskiej placówce. Adam Niedzielski poinformował jednak, że obecnie w programie działa... jedynie 64 aptek w całym kraju.Na początku tygodnia w Dzienniku Ustaw pojawiły się rozporządzenia Adama Niedzielskiego. Jedną z ważnych zmian zapowiedzianych przez rząd była łatwość w przeprowadzaniu testów na koronawriusa.Szumnie zapowiadana zmiana, która wraz ze skróceniem kwarantanny do siedmiu dni, była czołowym pomysłem rządu na walkę z pandemią okazała się niewypałem. Polacy mogą mieć problem w znalezieniu apteki w pobliżu, gdzie mogą udać się na test.

Minister Mariusz Błaszczak zakażony koronawirusem
27.01.2022 09:59 Minister Mariusz Błaszczak zakażony koronawirusem. "Dopadł również mnie"

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że jest zakażony koronawirusem. - Niestety, koronawirus dopadł również mnie - przekazał tuż po godzinie 9 rano szef Ministerstwa Obrony Narodowej.Kolejne zakażenie koronawirusem wśród czołowych polityków PiS. Mariusz Błaszczak poinformował, że otrzymał pozytywny wynik testu.

Ognisko koronawriusa w Klinice Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
25.01.2022 20:53 Ognisko koronawirusa w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

11 osób ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach jest zakażonych COVID-19. Pozytywny wynik otrzymali zarówno pacjenci, jak i personel. Wybuch ogniska koronawirusa czasowo wstrzymał przyjęcia.W Klinice Ginekologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii stwierdzono wybuch ogniska koronawirusa. Łącznie potwierdzono 11 zakażonych osób.Osiem z nich to pacjentki. Pozostałe trzy osoby, które otrzymały pozytywny wynik na obecność koronawirusa w organizmie to personel.

Szpital
24.01.2022 13:42 Miałam COVID. Byłam w 3 szpitalach, czekałam 10 godzin i usłyszałam: "Proszę kupić test z apteki"

Gdybym nie walczyła o to, by zrobić mi test, nikt by go nie wykonał, a ja mogłabym pojechać pociągiem z tłumem ludzi do rodziców i spędzić z nimi Święta. Zamiast zbadania obecności wirusa, skupiono się na odsyłaniu mnie do kolejnych szpitali, a następnie na mojej (zdrowej) waginie, którą badano przez 8 godzin. W ostateczności test musiałam sama kupić w aptece, a następnie walczyć o to, by potwierdzić jego wynik w punkcie pobrań i dostać oficjalną izolację. Całość zmagań i walki o dopisanie do osób zarażonych trwała 5 dni. W gorączce, dreszczach, przy potwornej słabości. Opisuję moją walkę o to, by dostać potwierdzenie zarażenia wirusem. Najpierw był ból. Potworny, przeszywający ból, który sprawił, że przez wiele godzin nie wychodziłam z parującej wanny. Zapalenie pęcherza trwało niecały tydzień. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale każda osoba z macicą, która je przeżyła, pewnie wie, o czym mówię. Ból, żółte tabletki, cierpienie. A potem przyszła gorączka, wymioty i kaszel. Jednocześnie nie przestawałam krwawić z okolic intymnych.

Pantera
24.01.2022 13:39 Warszawa. Nie żyje pantera śnieżna z warszawskiego ZOO. "Zmarła w wyniku powikłań infekcji COVID-19"

Tragiczne informacje przekazało warszawskie ZOO. Nie żyje pantera śnieżna "Ayana" Odeszła w czwartek, 20 stycznia - po długiej i wyczerpującej walce, jaką wspólnie z irbisem prowadzili lekarze i opiekunowie. Przyczyną śmierci Ayany była niewydolność krążeniowo - oddechowa w wyniku powikłań infekcji COVID-19. Jak informuje stołeczne ZOO, Ayana pod koniec listopada przeszła infekcję układu oddechowego. W ramach leczenia podjęto decyzję o testach na SARS-CoV-2, które wykazały że, miała kontakt z wirusem, ale nie wydalała go z organizmu (nie był obecny w nosie ani w ślinie – szybkie testy oraz badania PCR wyszły negatywnie). Po wyniku Ayany natychmiast przebadano również samca Jamira, który nie wykazywał żadnych objawów. Analizy wyszły dokładnie tak samo: zwierzę miało kontakt z wirusem, ale wirus nie był obecny w wydzielinie z nosa ani jamy ustnej.Ayana niestety poza infekcją układu oddechowego doświadczyła także powikłań i to z nimi lekarze i opiekunowie walczyli przez ostatnie tygodnie. Walczyli nie sami, bo pomagali im specjaliści z różnych dziedzin. - Dziesiątki badań, godziny spędzone na obserwacji niestety nie wystarczyły. Cały czas wszyscy mieli nadzieję na wyleczenie: kot był młody i silny, zjadał podawany małymi porcjami pokarm. Niestety, 17 stycznia doszło do zaostrzenia objawów oddechowych i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Pomimo immobilizacji (unieruchomienia pacjenta na czas badania poprzez podanie leków uspokajających i znieczulających) i próby stabilizacji stanu zdrowia irbisa, ostatecznie Ayana odeszła z powodu niewydolności oddechowej - informują przedstawiciele warszawskiego ogrodu zoologicznego.Trudno powiedzieć jak dokładnie przebiegł proces transmisji wirusa na warszawskie irbisy, ale z pewnością źródłem zakażenia był człowiek.

Mateusz Morawiecki spotka się z liderami opozycji, będą rozmawiać o pandemii koronawirusa
22.01.2022 17:21 Nieoficjalnie: we wtorek spotkanie premiera z Donaldem Tuskiem

Niespodziewany gest premiera Mateusza Morawieckiego. Nieoficjalne doniesienia wskazują, że szef rządu zaprosi liderów opozycji na specjalne rozmowy dotyczące pandemii koronawirusa. Wśród gości premiera znaleźć mają się między innymi Donald Tusk i Szymon Hołownia.Sytuacja Mateusza Morawieckiego, który w zeszły piątek otrzymał do rąk 13 rezygnacji ekspertów Rady Medycznej, staje się w kwestii pandemii patowa. Premier zdecydował się na nietypowe działania.Według nieoficjalnych informacji portalu interia.pl Mateusz Morawiecki planuje obecnie spotkanie z liderami opozycji. Tematem ma być nic innego jak właśnie koronawrius.