Goniec.pl
Pixabay/Wokandapix

Pixabay/Wokandapix

Szkoły mogą zostać ponownie zamknięte z powodu pandemii? Wypowiedź wiceministra edukacji budzi pewne wątpliwości

24 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Czy szkoły znowu mogą zostać zamknięte? Wątpliwości dotyczą nadchodzącej kolejnej fali zachorowań na koronawirusa. Z dnia na dzień rośnie liczba zakażeń, a minister zdrowia Adam Niedzielski przewidywał, że listopad i grudzień będą bardzo trudne pod kątem zachorowalności na COVID-19. Wiceminister edukacji zabrał głos.

Przypomnijmy, że w poprzednich 2020, 2021 i 2022 roku wielu uczniów wciąż było skazanych na naukę zdalną. Problemy wynikające z tego trybu widać do dzisiaj i wielu uczniów, rodziców i nauczycieli obawia się o to, co może ich czekać w nadchodzącym roku szkolnym.

Donald Tusk skomentował haniebny wpis na swój temat. Lider PO znów popisał się ciętym językiem

Donald Tusk skomentował haniebny wpis na swój temat. Lider PO znów popisał się ciętym językiem

CZYTAJ DALEJ

Szkoły mogą zostać ponownie zamknięte? Wiceminister edukacji ma pewne wątpliwości

Program I Polskiego Radia rozmawiał z wiceministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim, niegdysiejszym szefem tego resortu. Zapytano go, czy MEiN szykuje się na ewentualne zamknięcie szkół ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.

- Nie zakładamy takiego wariantu. Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne. Byliśmy generalnie przeciwni zamykaniu szkół. To decyzje Ministerstwa Zdrowia i sytuacja epidemiczna zmuszały do tego typu decyzji. Mamy nadzieję, że one już nigdy nie będą musiały być stosowane - stwierdził Piontkowski.

W jego wypowiedzi można było jednak wyczuć niepewność. "Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne" oznaczało, że choć chwilowo nie myśli się o zamykaniu placówek edukacyjnych, to w razie zaostrzenia stanu epidemiologicznego może to znów okazać się niezbędne dla zdrowia i życia wielu osób.

Nauka zdalna w szkołach była eksperymentem, którego z pewnością nie można uznać za udany. Wielu uczniów do końca swojej edukacji nie tylko szkolnej będzie miało spore problemy z nadrobieniem materiału, którego nie udało się zrealizować im w tych specyficznych warunkach.

Winy nie można tu z pewnością zrzucać na nauczycieli, dla których ta sytuacja również była nowa, a którzy w większości robili co mogli, by lekcje zdalne odbywały się zgodnie z zapowiedziami. Wiadomo jednak, że co szkoła, to inny tryb, inne wymagania i inny zakres nauki, nawet mimo wspólnego programu.

Piontkowskiego zapytano również o zdawalność matury. W tym roku zdało ją jedyne 78 proc. licealistów, a ponadto średnia liczba punktów w wielu przedmiotach nie przekroczyła 50 proc.

- Covid odcisnął jednak swoje piętno. Kilkanaście miesięcy nauki zdalnej ma swoje konsekwencje. Widać to chociażby na poziomie rozszerzonym. Mam nadzieję, że uda im się to nadrobić w okresie studenckim - powiedział Piontkowski.

Uczelnie raczej nie będą pochylały się nad brakami. Wielu uczniów może mieć ogromne problemy w zdawaniu przedmiotów, które są im konieczne ukończenia studiów. Ten rok akademicki może okazać się prawdziwym torem przeszkód dla wielu pierwszorocznych, a zrzucanie odpowiedzialności przez ministra na uniwersytety jest jedynie zasłoną dymną i pożegnaniem się z problemem.

politycy

O tych słowach woleliby szybko zapomnieć. Ci politycy mają na koncie wpadki, o których mówili wszyscy

Opinia publiczna w całej Polsce żyje dziś niefortunnymi słowami Rafała Trzaskowskiego, jakich użył on w podcaście Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. Krajowa polityka zna jednak o wiele więcej przykładów, gdy z ust ważnych osób w państwie padały skandaliczne wypowiedzi. Przypominamy te najbardziej kontrowersyjne.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • "Wiadomości" TVP przeszły same siebie. Prezenterka ogłosiła, że podwyżki to "dobre informacje"

  • Będzie strajk w szkołach? ZNP chce rozmów z premierem i zapowiada radykalne działania

  • Atrakcyjna oferta Lidla dla uczniów. Sieć rozdaje artykuły szkolne za darmo

Źródło: Goniec.pl, Program I Polskiego Radia

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News, Xiao Yijiu/Xinhua News/East News

Wiadomości

Milionowe premie dla piłkarzy, a w tle wielka afera. Lewandowski pokłócił się z Michniewiczem

Czytaj więcej >

Wiadomości

10 województw z alertami, może być naprawdę niebezpiecznie. IMGW pilnie alarmuje

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński Zbigniew Ziobro

Wiadomości

Jarosław Kaczyński porzuci Zbigniewa Ziobrę? Wyborcy zabrali głos

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Biegli wydali opinię ws. katastrofy smoleńskiej. Antoni Macierewicz: "Jestem zszokowany"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pijany ksiądz runął na grób. Niebywałe sceny na pogrzebie, wszystko się nagrało

Czytaj więcej >
Iberion materiały własne

Wiadomości

Dwóch Polaków z Legionu Międzynarodowego zginęło w Ukrainie

Czytaj więcej >