Skandal w polskiej szkole, dali to dzieciom na przerwie obiadowej. Do akcji wkroczył sanepid
Afera w jednej ze szkół podstawowych w Krotoszynie. Dzieci podczas przerwy obiadowej otrzymały mus z dużym stężeniem kofeiny. W sprawie interweniował sanepid. Choć jednorazowy kontakt z substancją nie powinien spowodować długofalowych skutków dla zdrowia dzieci, należy zdać sobie sprawę, że młode osoby coraz częściej sięgają m.in. po napoje energetyczne, które zawierają duże stężenie kofeiny, a co gorsza — wielu szkodliwych i sztucznych substancji.
Dzieciom podano mus z dużym stężeniem kofeiny
Podczas przerwy w Szkole Podstawowej nr 8 w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) kilka dni temu dzieciom podano mus owocowy z dodatkiem bardzo dużego stężenia kofeiny. Jeszcze tego samego dnia na zdarzenie zareagował rodzic jednego z uczniów, kiedy zobaczył na opakowaniu napis informujący o kofeinie w dawce 37,5 mg/100 g, a na odwrocie informację, że produktu nie zaleca się podawać dzieciom i kobietom w ciąży.
Zauważył, że napoje energetyzujące dla dorosłych zawierają mniejsze stężenie kofeiny, bowiem 32 mg na 100 ml napoju. Krotoszyński sanepid postanowił zweryfikować informację i przeprowadził kontrolę.
– Intendentka szkolna wyjaśniła, że produkt kupiła po raz pierwszy. Przyznała, że nie zapoznała się z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu, ponieważ towar stał obok innych przeznaczonych dla dzieci – powiedziała rzecznik krotoszyńskiego sanepidu Joanna Kobus-Marczak.
– Nigdy wcześniej nie było skarg na tę szkołę – powiedziała z kolei rzeczniczka tej instytucji, Joanna Kobus-Marczak.
Policja z całej Polski szuka tej dwójki. Mieli dopuścić się oburzającego czynuDietetyczka ostrzega
Należy jednak pamiętać, że zadaniem osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci jest dokładne zapoznawanie się z opisami na opakowaniach kupowanych produktów.
– Nie można tego robić z automatu i przyzwyczajenia, bo zdarza się, że producent modyfikuje swoje produkty. To, co kiedyś było dobre dla dzieci, po jakimś czasie może się okazać nieodpowiednie – wyjaśniła cytowana przez PAP dietetyczka Anna Cichoń.
Jej zdaniem jednorazowe podanie produktu nie wyrządziło krzywdy dzieciom, po spożyciu mogły być jedynie pobudzone.
Dzieci coraz częściej są narażone na kontakt z kofeiną
Być może nie wszyscy rodzice i nauczyciele zdają sobie sprawę, że coraz młodsze dzieci sięgają po napoje energetyzujące, które mają duże stężenie kofeiny, a co gorsza — szkodliwych substancji i sztucznych składników.
Wzrost spożycia kofeiny przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .
Źródło: PAP