Nawrocki mocno odpowiada Mentzenowi. "Nie zgodzę się na likwidację"

Niedawno Sławomir Mentzen, lider jednej z partii, wywołał kontrowersje swoimi wypowiedziami na “Kanale Zero”. Jego zdanie spotkało się z natychmiastową reakcją Karola Nawrockiego, który stanowczo sprzeciwił się proponowanym przez niego rozwiązaniom. W odpowiedzi na tę propozycję, Nawrocki w mocnych słowach wyraził swoje zdanie, nie kryjąc oburzenia.
Kontrowersyjny postulat Sławomira Mentzena
W Polsce coraz więcej młodych ludzi zmaga się z wyzwaniami związanymi z edukacją wyższą. Niski poziom dostępności akademików, zmniejszająca się liczba stypendiów oraz konieczność jednoczesnej pracy i nauki stają się codziennością studentów. Problemem jest także rosnąca liczba osób, które muszą decydować się na studia zaoczne lub prywatne, które często wiążą się z dodatkowymi kosztami.
W takich warunkach nie jest trudno zauważyć, że sytuacja młodych ludzi, mimo licznych programów stypendialnych, jest daleka od idealnej. Z kolei raport Think Tanku "Polskie Szkolnictwo Wyższe a potrzeby rynku pracy" z 2015 roku wskazuje, że płatne studia, które mają poprawić sytuację finansową uczelni, mogą okazać się rozwiązaniem nieefektywnym ekonomicznie.
Zgodnie z wnioskami z raportu, płatność za edukację wyższą może prowadzić do marnotrawienia talentów, ponieważ nie wszyscy zdolni studenci będą w stanie pokryć koszt kształcenia, przez co kraj traci na potencjale intelektualnym.
Ponadto, jak zwraca uwagę Joanna Clifton-Sprigg, ekonomistka i wykładowczyni z University of Bath, marnotrawienie talentów jest zjawiskiem niekorzystnym nie tylko dla poszczególnych jednostek, ale i dla całego społeczeństwa.

Mentzen i jego propozycja
Sławomir Mentzen, lider jednej z polskich partii, w wywiadzie z Krzysztofem Stanowskim wyraził swoją kontrowersyjną opinię na temat edukacji wyższej. W ocenie Mentzena, "wyższy poziom edukacji" można by osiągnąć, gdyby studia stały się płatne.
“Wydaje mi się, że wyższy poziom edukacji byśmy osiągnęli, wtedy kiedy studia byłyby płatne” – stwierdził kandydat na prezydenta w trakcie transmisji na żywo na Kanale Zero.
Według niego, uczelnie mogłyby wtedy skoncentrować się na zapewnieniu lepszego kształcenia, a studenci, którzy inwestują w swoje wykształcenie, byliby bardziej zmotywowani do nauki. W odpowiedzi na pytanie Stanowskiego o to, czy płatne studia nie pogłębiłyby nierówności społecznych, Mentzen zapewnił, że nie chce "dofasolić" nikomu, dodając:
“Oni już teraz płacą czesne w różnego rodzaju prywatnych szkołach albo na studiach zaocznych”.
Dla Mentzena problematyczne nie jest więc samo wprowadzenie czesnego, ale sposób, w jaki obecnie funkcjonuje system edukacyjny. W jego "idealnym świecie", jak podkreślił, "studia są płatne".
Mimo, że Mentzen zaznaczył, iż popiera programy stypendialne dla wybitnych studentów, twierdząc, że "nie mam nic przeciwko temu... dla najwybitniejszych studentów", jego wizja może być dla wielu problematyczna.
ZOBACZ TAKŻE: Gwiazda "Nasz nowy dom" ujawniła związek. Ukochany porzucił dla niej swoją partnerkę
Karol Nawrocki stanowczo wyraża swój sprzeciw
Karol Nawrocki szybko odpowiedział na propozycję Sławomira Mentzena, wyrażając zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzenia płatnych studiów. Na Twitterze napisał:
“Nie zgodzę się na płatne studia. Prezydent RP powinien robić wszystko, żeby zmniejszać nierówności społeczne, a nie je pogłębiać. Dlatego nie zgodzę się na likwidację bezpłatnej edukacji”
Nawrocki podkreślił, że wprowadzenie opłat za studia mogłoby pogłębić istniejące już nierówności społeczne i stworzyć dodatkowe bariery dla młodych ludzi, którzy i tak często napotykają trudności w dostępie do edukacji wyższej. Prezydent RP zaznaczył, że "płatne studia byłyby dużym błędem" i dodał, że "młodym ludziom byłoby jeszcze trudniej zdobyć wykształcenie i sukces".
Nawrocki zauważył, że w krajach, gdzie edukacja wyższa jest płatna, dostęp do niej często zależy nie tylko od wiedzy i chęci nauki, ale również od statusu materialnego rodziny. Jak stwierdził:
“Wystarczy spojrzeć na kraje, gdzie wykształcenie wyższe jest płatne. Żeby dostać się do dobrej szkoły poza wiedzą i chęcią nauki, trzeba też pochodzić z bogatej rodziny”
"To nie jest dobry model dla Polski" – Zakończył Nawrocki, wyrażając swoje przekonanie, że bezpłatna edukacja jest fundamentem sprawiedliwości społecznej






































