Goniec.pl
Rząd zbuduje zaporę na granicy z Białorusią

Jakub Kaminski/East News

Rząd podjął decyzję o umocnieniach na granicy z Białorusią

12 Października 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Oficjalnie poinformowano, że rząd podjął decyzję w kwestii budowy specjalnych zabezpieczeń na granicy polsko-białoruskiej. - Projekt, który trafi teraz do Sejmu zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - przekazał minister Mariusz Kamiński.

We wtorek Polacy dowiedzieli się, że rząd Mateusza Morawieckiego przychylił się do działań mających uszczelnić polską granicę. Poinformował o tym szef MSWiA.

granica-jest-nagranie

Nagranie z granicy ujawnia nieudolność ochrony granic

CZYTAJ DALEJ

- Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez MSWiA - przekazał we wtorek wieczorem Mariusz Kamiński.

Rząd zdecydował: a granicy powstanie specjalna zapora

Specjalne zabezpieczenia, w tym te wykrywające ruch, to kolejna próba zakończenia kryzysu migracyjnego przy granicy z Białorusią. To nie pierwsza budowla, jaką stawiać będzie rząd.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wcześniej polskie władze chcąc ograniczyć liczbę nielegalnych prób dostania się do Polski, stworzyły w pasie przygranicznym wysoki płot z drutem kolczastym. Straż graniczna prezentowała nawet zdjęcia zrobione przez lotniczy patrol, gdzie widać obóz uchodźców znajdujący się za siatką (więcej na ten temat przeczytasz >tutaj<).

Nie przekazano jeszcze informacji na temat kosztów budowy specjalnej zapory zapowiedzianej we wtorek wieczorem przez ministra Mariusza Kamińskiego. Szef MSWiA nie ukrywa jednak, że decyzja rządu o konieczności jej budowy była konieczna.

Potrzeba jest pilna

O tym, że polska granica potrzebuje kolejnej budowli ograniczającej nielegalną migrację, mówił już tydzień temu prezes PiS Jarosław Kaczyński (więcej na temat tego wydarzenia dowiesz się >tutaj<).

W podobnym tonie do wicepremiera ds. bezpieczeństwa wypowiada się Mariusz Kamiński. - Liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje - stwierdził minister w komentarzu dla PAP.

- W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - dodaje szef MSWiA.

Zwraca uwagę również na inne kraje, które zdecydowały się na to rozwiązanie. Polityk przekazał, że dowody wskazują, że specjalistyczna zapora została już sprawdzona w innych miejscach z problemami migracyjnymi i zdała test.

Projekt trafił do Sejmu

Teraz przyjętym przez rząd projektem ustawy zajmie się Sejm. - Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu - podkreślił minister Kamiński.

Kiedy rozpocznie się budowa? Już dzień po tym, jak projekt rządowej ustawy uzyska poparcie Sejmu, wejdzie ona w życie. Gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował się na taki zapis "ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej".

Formalnym inwestorem zapory z urządzeniami do detekcji ruchu zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. Otrzyma on jednak prawo do tego, by powołania specjalnego pełnomocnika nadzorującego projekt.

Które zwierzątko zauważyłeś jako pierwsze? Odpowiedź zdradza twój największy sekret

Slajd 1 z 12

Spójrz na obrazek i zapamiętaj, które zwierzątko zobaczyłeś jako pierwsze

Na kolejnych stronach znajdziesz wyjaśnienie swojego wyboru. Test został opracowany przez portal brigtside.me.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: onet.pl

Agata JaroszewskaAutor

Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej. Do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >