Goniec.pl
Pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 lipca zmiany w ramach nowego Polskiego Ładu. Publikujemy listę

21 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Od 1 lipca szykują się ogromne zmiany, które zamieszają w portfelach Polaków. Wśród największych modyfikacji przyjętych przez rząd jest obniżka podatku dochodowego z 17 do 12 proc., zmiany w zakresie odliczania składki zdrowotnej oraz zniesienie chwalonej do niedawna ulgi dla klasy średniej. Publikujemy listę zmian.

Niedawna rewolucja związana z Nowym Ładem od 1 lipca ponownie stanie się faktem. Wcześniejsze zmiany zostaną... zmienione. Przełomowa data zbliża się coraz bardziej. Wyjaśniamy, co się zmieni.

EN 01173232 0017

Magdalena Ogórek żyje w strachu. Dziennikarka otrzymuje pogróżki, doszło nawet do ataku

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z założeniami rządu zmiany mają być dla wszystkich korzystne. Dzięki temu przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, mogą zadziałać wstecz i objąć okres rozliczeniowy od początku roku.

Polski Ład: od 1 lipca zmiany, warto wiedzieć

Osoby, które na początku roku zastanawiały się nad tym, czy powinny skorzystać z ulgi dla klasy średniej, będą żałować czasu straconego na podejmowaniu decyzji. Od 1 lipca ulga ta praktycznie przestaje istnieć.

To jedynie wstęp do zmian mieszających w portfelach Polaków przygotowanych przez władzę. Wcześniej ulga ta pozwalała na wyrównanie strat na składce zdrowotnej. Od 1 lipca będzie jednak inaczej. Niemniej rząd postanowił zostawić otwartą furtkę dla części podatników. Ulga nie zniknie całkowicie. W związku, iż zmiany wprowadzane są w środku roku podatkowego, rządzący zdecydowali, że osoby uważające, że rozliczanie się z ulgą będzie dla nich korzystniejsze, mogą to zrobić.

Co jeszcze wynika z przyjętych przez Sejm 12 maja zmian Nowego Ładu? W projekcie "Niskie Podatki" skupiono się na tym, by kolejna modyfikacja została pozytywnie odebrana przez Polaków. W ich portfelach ma pojawić się więcej pieniędzy.

Podatek będzie niższy, pieniądze powinny zostać w twoim portfelu

- Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca i będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku. Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy - przekazało Ministerstwo Finansów, które niedawno zyskało nową szefową.

Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia, prognoza pogody na weekend pełna wichur, deszczu i chmur

Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia, prognoza pogody na weekend

CZYTAJ DALEJ

Resort wyjaśnia, że Polacy będą od 1 lipca płacić zdecydowanie mniejsze podatki. - Obniża ona PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali, a przedsiębiorcom na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej pozwala na rozliczenie części składek zdrowotnych w podatku dochodowym - czytamy w specjalnym komunikacie.

Co więcej, zdecydowano, iż wchodzące od połowy roku zmiany podatkowe nie będą przekształcać dotychczasowych rozwiązań, które były dla podatników korzystne. Wśród nich Ministerstwo Finansów wskazuje o obowiązujących od 1 stycznia: kwocie wolnej od podatku (30 tys. zł) oraz wyższym progu podatkowym (120 tys. zł).

Długa lista zmian od 1 lipca

Pewne jest, że księgowe opracowujące kwestie finansowe firm oraz osób prywatnych muszą przygotować się na konkretne korekty. Lista zmian, które zaczną obowiązywać już za 1,5 miesiąca jest imponująca.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co się zmieni. Wśród wyszczególnionych przez reosort Magdaleny Rzeczkowskiej zmian znalazły się:

  • preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z 1,5 kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł (samotni rodzice wychowujący dziecko z niepełnosprawnościami skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł),

  • ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT (formularze: PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38). Zeznania te będą składane w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia,

  • brak składki zdrowotnej od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich – do 6000 zł wynagrodzenia rocznie,

  • szereg preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej,

  • brak odpowiedzialności pracodawcy w przypadku nieprawidłowego pobrania zaliczek na PIT z uwagi na błędną informację przekazaną przez pracownika,

  • od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia,

  • ulga na zabytki wyłącznie na renowację, konserwację i remonty. Dojdzie też warunek formalny – z ulgi skorzystać będzie można po zatwierdzeniu remontu przez konserwatora zabytków,

  • fakultatywny wzór PIT-2, w którym zawierać się będą oświadczenia i wnioski mające wpływ na obliczenie zaliczki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, Ministerstwo Finansów

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

policjant kajdanki
Polska Policja

Wiadomości

Dolnośląskie: Przedstawiono zarzuty handlarzowi narkotykami. Miała mu pomagać 14-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Oszuści podszywają się pod bank PKO. Wydano ostrzeżenie, klienci narażeni na straty

Czytaj więcej >
Szewach Weiss

Wiadomości

Szewach Weiss nie żyje. Były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat

Czytaj więcej >
Spalony Autobus, MPK Łódź

Wiadomości

Łódź: 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar autobusu MPK

Czytaj więcej >
JRG PSP Zakopane

Wiadomości

Podhale: Ewakuacja pasażerów pociągu. Linia wysokiego napięcia spadła na trakcję kolejową

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ogromne zagrożenie na południu Polski. Wysoki poziom alertów, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >