Goniec.pl
Minister komentuje ceny truskawek 2022 i "fałszowanie" kraju pochodzenia owoców

(zdj. ilustracyjne) ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Minister rolnictwa komentuje ceny truskawek 2022. Zapowiada też kontrole "fałszowanych" truskawek

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Cena truskawek oraz ich "podrabianie" trafiły na najwyższe szczeble rządowe. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział konkretne kroki. Tylko w zeszłym roku UOKiK w związku z fałszowaniem kraju pochodzenia truskawek nałożył łącznie 140 mln zł kar.

Piątkowe słowa ministra rolnictwa będą dla wielu amatorów truskawek pocieszające. Henryk Kowalczyk na antenie TVN24 przyznał, że nie jest wykluczona jego interwencja w związku z cenami truskawek 2022.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko truskawki są horrendalnie drogie. Niedawno w serwisie goniec.pl informowaliśmy o czereśniach kosztujących nawet... 260 złotych za kilo. Minister Mateusza Morawieckiego nie ukrywa, że w trudnej sytuacji znaleźli się nie tylko klienci, ale również rolnicy.

Minister rolnictwa wie o problemach z truskawkami

"Niedopuszczalne" - tak możliwe nadużycia ze strony sprzedających truskawki w całym kraju ocenił minister rolnictwa. W programie "Jeden na jeden" w TVN24 Henryk Kowalczyk ustosunkował się do wniosku Lewicy.

Partia apeluje o interwencję w związku z działaniami mającymi wprowadzić klientów kupujących w błąd i nie chodzi w tym przypadku o ceny truskawek 2022. Lewica wskazała bowiem, że część truskawek podpisanych jako "polskie" są tak naprawdę importowane zza granicy.

- Fałszowanie nazw produktu czy kraju pochodzenia jest niedopuszczalne - powiedział Henryk Kowalczyk. Co więcej, minister rolnictwa w programie na żywo oświadczył, że jest do dyspozycji osób mających wiadomości o nieuczciwym działaniu sprzedawców truskawek.

- Jeżeli są takie przypadki, i mamy takie podejrzenia, to oczywiście jestem do dyspozycji, by uruchomić Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która odpowiada za tego typu zachowania, i zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - wytłumaczył szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Resort rolnictwa zareaguje na kosmiczne ceny truskawek?

To jednak nie wszystkie słowa ministra na temat truskawek. Sezonowy owoc może stać się obecnie w resorcie rolnictwa jednym z głównych tematów. Chociaż wpływ na ceny truskawek 2022 może być trudny z racji innych kosztów ponoszonych przez producentów, to Henryk Kowalczyk w TVN24 złożył wiążącą deklarację.

Składanie wniosków wznowione, możesz starać się o pieniądze w ramach świadczenia postojowego

ZUS: od poniedziałku można składać wnioski o świadczenie postojowe. Można zyskać ponad 2000 zł

CZYTAJ DALEJ

- Zainterweniuję w sprawie truskawek - oświadczył minister rolnictwa w piątek rano. "Fałszowanie" kraju pochodzenia owoców oraz cena truskawek 2022 już niedługo może trafić pod lupę kolejnych instytucji państwowych.

- Najpierw sprawdzi to IHARS, a później zgłoszenie do UOKiK - zapowiedział Henryk Kowalczyk. Nieuczciwi sprzedawcy truskawek, którzy sprawiają, iż wpisując hasło "ceny truskawek 2022" trudno uwierzyć własnym oczom mają się czego bać?

W czasie piątkowej rozmowy w TVN24 Henryk Kowalczyk odniósł się również do sytuacji rolników, którzy nawet mimo rządowej pomocy mają problemy związane z kosztami zakupu niezbędnych nawozów.

Nie tylko ceny truskawek 2022

Nie jest tajemnicą, że ceny truskawek, jak i wspomnianych wcześniej czereśni są wyższe z racji rosnących kosztów produkcji. Rolnicy alarmują, że sytuacja staje się wręcz patowa. Henryk Kowalczyk ma świadomość tego problemu.

- Rozumiem zdenerwowanie i zniecierpliwienie, czas jest bardzo trudny, ceny są bardzo niestabilne, w tym ceny nawozów - powiedział. Czy ceny truskawek 2022 są niemożliwe do zbicia właśnie z powodu sytuacji w rolnictwie?

Minister rolnictwa wyznał, że nie jest zdziwiony rozgoryczeniem obecnym stanem rzeczy. - Rozumiem złość rolnika, który na przykład sprzedał zboże w zeszłym roku tuż po żniwach za niecały tysiąc złotych za tonę, teraz chciał kupić nawozy, a nawozy są cztery razy droższe - powiedział.

Dzień wcześniej wraz z Mateuszem Morawieckim we wsi Michalin wspominał o rządowej pomocy w kwestii nawozów, które razem z cenami truskawek 2022 poszybowały. - Na dopłaty do zakupionych nawozów przeznaczyliśmy historycznie rekordową wysokość środków finansowych, blisko 4 miliardy złotych - powiedział w czwartek Henryk Kowalczyk. Przypomniał jednocześnie, że wnioski o pomoc w zakupie nawozów składać można do końca maja.

PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Sprawdziliśmy, czym handluje o. Rydzyk. Magnes z lamą i dekoder to dopiero początek

O. Tadeusz Rydzyk znany jest z żyłki do biznesu. Sprawdziliśmy, czym zakonnik handluje w sklepie internetowym swojej fundacji Lux Veritatis. Przyznać trzeba, że w asortymencie nie brakuje prawdziwych "perełek".

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl, goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >