Goniec.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 07.07.2021. 34. posiedzenie Sejmu IX kadencji.

Piotr Molecki/East News

Wyciekły rządowe szacunki waloryzacji 2023. Czeka nas rekordowy wzrost emerytur?

18 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

"Fakt" dotarł do rządowych danych przekazanych związkom zawodowym i pracodawcom, gdzie ujawniono, jakiej podwyżki spodziewać mogą się emeryci. Kwoty robią wrażenie, mowa nawet o blisko 400 złotych miesięcznie więcej.

Rząd chciał to ukryć, ale "Fakt" dotarł do prognoz, które będą podstawą do przyszłorocznego budżetu. Dzięki tym danym dziennikarze mogli oszacować, na jaką waloryzację swoich emerytur mogą liczyć seniorzy.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

Ustalenia dziennika robią wrażenie, gdyż emeryci mogą liczyć na podwyżkę miesięcznego świadczenia wynoszącą nawet 9,6 proc.

Rządowe prognozy dotyczące waloryzacji emerytur ujawnione

W kwietniu inflacja w Polsce po raz kolejny przekroczyła barierę. Tak drogo nie było od 24 lat i grupą, która podwyżki odczuwa wyjątkowo mocno, są emeryci. Wszystko wskazuje jednak na to, że przyszłoroczna waloryzacja pobije kolejny rekord.

"Fakt" dotarł do przekazanych związkom zawodowo dym oraz pracodawcom dane służące do budowania budżetu na 2023 r. Świadczenia emerytalne mają wzrosnąć o blisko 10 proc.

Podwyżka ta oraz obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc. przynosi ze sobą konkretne pieniądze. Minimalna emerytura wzrosłaby aż o 117 złotych miesięcznie: z 1217,98 zł do 1334,90 zł.

Strzelanina w Wielkopolsce: jedna osoba nie żyje, dwóch policjantów zostało rannych

Strzelanina w Wielkopolsce. Napastnik nie żyje, a dwóch policjantów zostało rannych

CZYTAJ DALEJ

Emerycie, tyle zyskasz dzięki przyszłej waloryzacji

Wyliczenia redakcji "Fakt" mogą być dla wielu emerytów pocieszeniem. Już za kilka miesięcy na ich konto trafi zdecydowanie więcej pieniędzy. Miesięcznie na konto osoby otrzymującej 1600 złotych emerytury brutto, czyli 1456 zł netto, po waloryzacji w 2023 r. - zgodnie z założeniami rządu - wpływać będzie aż o 139,78 zł więcej (1595,78 zł netto miesięcznie).

Znaczy to, iż po waloryzacji następującej w marcu, do końca roku osoba z emeryturą 1600 zł brutto sprzed podwyżek zyska w skali roku aż 1397,80 zł. Im większa emerytura, tym większe pieniądze w ramach waloryzacji świadczenia.

Senior otrzymujący 2100 zł brutto przed planowanymi podwyżkami w 2023 r. zyska 183,45 zł (1834,50 zł w okresie od marca do grudnia 2023 r.). W przypadku emeryta pobierającego 2700 zł brutto miesięcznie (2423 zł netto) miesięczna podwyżka na rękę wyniesie 214,79 zł.

W najlepszej sytuacji znajdują się emeryci pobierający wysokie świadczenia. W przypadku osoby otrzymującej od państwa 4000 zł brutto emerytury (3385 zł na rękę) planowana waloryzacja w 2023 r. przyniesie ze sobą podwyżkę o 378,36 zł miesięcznie. Znaczy to, że od marca będzie otrzymywać emeryturę wynoszącą aż 3763,36 zł.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: fakt.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >