Goniec.pl
Składanie wniosków wznowione, możesz starać się o pieniądze w ramach świadczenia postojowego

ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

ZUS: od poniedziałku można składać wnioski o świadczenie postojowe. Można zyskać ponad 2000 zł

17 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Decyzja rządu dotycząca zniesienia stanu pandemii pociągnęła za sobą szereg zmian, o jednej z nich przypomina ZUS. - W ciągu 3 miesięcy od tego dnia przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć wnioski o świadczenie postojowe - czytamy w komunikacie Zakładu. Sprawdź, czy należą ci się dodatkowe pieniądze.

Od poniedziałku 16 maja w Polsce nie ma już stanu epidemii. Adam Niedzielski oraz Mateusz Morawiecki zdecydowali bowiem, że sytuacja została opanowana na tyle, iż możliwe jest obniżenie alarmu do poziomu "stanu zagrożenia epidemicznego". Większość Polaków nie wie, że dzięki temu może zyskać dodatkowe pieniądze.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

ZUS postanowił przypomnieć, że w związku z tym w poniedziałek rozpoczęło się liczenie okresu, w którego czasie składać można specjalne wnioski. Uprawnieni do otrzymania zastrzyku gotówki mogą bowiem starać się o przyznanie świadczenia postojowego.

Już się zaczęło, ZUS przypomina: można składać wnioski o świadczenie postojowe

- Świadczenie postojowe wynosi 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę - podaje rząd na specjalnej stronie informacyjno-usługowej dla przedsiębiorcy. Jednorazowe świadczenie postojowe wynosi zatem 2080 zł.

Jak czytamy w komunikacie na temat finansowej pomocy ze strony państwa świadczenie postojowe, o którym przypomina ZUS, wynieść może jednak również 1300 zł. Mniejsze pieniądze trafią na konto w przypadku rozliczania podatków w formie karty podatkowej i jesteś osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT.

Decyzja o zniesienia stanu epidemii ponownie pozwoliła na to, by wnioski o finansowe wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej regulującej świadczenie postojowe trafiały do ZUS.

- Wnioski o świadczenie postojowe można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, także za pośrednictwem strony gov.pl - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

W czerwcu zmiany w limitach dorabiania do emerytury. ZUS może zawiesić twoje świadczenie

CZYTAJ DALEJ

Wyznaczono termin końcowy przyjmowania dokumentów. Należy również pamiętać o ważnej regulacji, która zupełnie blokuje możliwość na pozytywne rozpatrzenie wniosku o świadczenie postojowe.

Sprawdź, ile razy dostałeś pieniądze

Liczba wypłat w ramach świadczenia postojowego nie jest nielimitowana. ZUS podkreśla, że tylko spełnianie niezbędnych warunków pozwoli na to, by pieniądze pojawiły się na koncie podatnika.

- Świadczenie możesz otrzymać maksymalnie trzy razy - czytamy na rządowej stronie. ZUS wskazuje natomiast, iż o ile w poniedziałek 16 maja rozpoczął się okres przyjmowania dokumentów, to datą końcową możliwości starania się o pieniądze w ramach pomocy ze strony państwa jest 23 lipca 2022 r.

Jest również późniejszy termin. - Do 16 sierpnia 2022 r. można złożyć do ZUS wnioski o świadczenie postojowe na podstawie ustawy: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6 - podał ZUS.

W specjalnej tabeli przygotowanej przez ZUS wyszczególniono 17 różnych świadczeń postojowych. Są one zależne od poprzednich wniosków oraz sytuacji i zajmowanego stanowiska.

ZUS pomaga zrozumieć mechanizm przyznawania świadczenia postojowego

ZUS pomaga zrozumieć mechanizm przyznawania świadczenia postojowego

Źródło: zus

Różnią się nie tylko druki, jakie należy dostarczyć do właściwego organu. Upoważnieni do otrzymania świadczenia postojowego mogą otrzymać różne kwoty pomocy, a szczegółowe warunki każdego z 17 rodzajów świadczenia znaleźć możesz >POD TYM LINKIEM<

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy otrzymają dodatkowe pieniądze? Podano konkretny termin

Czytaj więcej >

Pieniądze

14. emerytura. Rząd planuje kluczowe zmiany, emeryci mają dostać więcej

Czytaj więcej >

Pieniądze

Zmiany w PIT obejmą miliony Polaków. Znika jednak ulga, z której wielu korzystało

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura już w drodze. Seniorze, sprawdź stan swojego konta

Czytaj więcej >

Pieniądze

Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty

Czytaj więcej >
Sobotnia promocja w Biedronce, klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 złotych

Pieniądze

Sobotnia akcja w Biedronce. Klienci otrzymają vouchery nawet na blisko 300 zł, jest warunek

Czytaj więcej >