Goniec.pl
Rząd chce wypłacić czternastkę pod koniec wakacji, w projekcie wprowadzono autopoprawki

materiały własne Iberion

Czternasta emerytura. Kiedy seniorzy dostaną pieniądze? Znamy terminy

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Dobra wiadomość dla emerytów - posłowie już niedługo zajmą się kwestią dodatkowych pieniędzy w ramach emerytury. - Chcemy, żeby projekt w sprawie czternastej emerytury był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Seniorzy otrzymają pieniądze w ramach czternastej emerytury już pod koniec wakacji. Rząd oficjalnie ujawnił, kiedy spodziewać można się dodatkowego przelewu z ZUS i KRUS.

East News - zdj. ilustracyjne, Screen Twitter/Daria Klimza

Śląsk: śmigłowiec gasił pożar, wpadł do zbiornika wodnego. Maszyna jest prawie całkowicie zatopiona

CZYTAJ DALEJ

To jednak właśnie te instytucje wymusiły przesunięcie daty przelania czternastej emerytury na konta seniorów. - Przesunięcie terminu wynika z konieczności dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS do przeprowadzenia wypłat - wytłumaczył Stanisław Szwed.

Co z czternastą emeryturą? Znamy termin wypłaty pieniędzy

Posłowie już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli 25 i 26 maja, mają zająć się formalną kwestią przyznania części seniorów dodatkowego świadczenia. Już za kilka miesięcy wielu emerytów otrzyma pieniądze. W przypadku czternastki są jednak jasne warunki.

Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym. Jest to nic innego, jak czternasta emerytura. Kiedy należy spodziewać się przelewu?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej ujawnił powody zmiany daty wypłaty czternastej emerytury. - Osoby, które zawsze otrzymywały świadczenie na końcu, teraz otrzymają je na początku - podkreślił Stanisław Szwed.

Rząd zdecydował się na wprowadzenie autopoprawki, która zmodyfikowała termin wypłaty pieniędzy w ramach tzw. czternastki. Pierwotna wersja zakładała bowiem, że będzie ona wypłacana jednocześnie z emeryturą w sierpniu. Ma to odbywać się bez konieczności wizyty w urzędzie i dostarczania niezbędnych dokumentów.

Pieniądze

Od 1 lipca zmiany w ramach nowego Polskiego Ładu. Publikujemy listę

CZYTAJ DALEJ

Po wprowadzeniu poprawki wiadomo już, że w przypadku pozytywnego zaopiniowania projektu przez Sejm, pieniądze w ramach czternastej emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

Zmieniony termin i zastrzeżenie, że nie wszyscy dostaną czternastkę

Przesunięcie terminu wypłaty czternastki z pierwszej płatności na ostatnią świadczenia emerytalnego to nie jedyna ważna informacja dla emerytów i rencistów. Nie wszyscy bowiem otrzymają dodatkowe pieniądze.

W odróżnieniu od tzw. trzynastki, czternasta emerytura nie należy się każdemu. Jest uzależniona od tego, jakie pieniądze miesięcznie trafiają do portfeli seniorów. Przesunięcie terminu wypłaty to dobra wiadomość dla osób, które jeszcze emerytami nie zostały, ale staną się nimi w najbliższych tygodniach.

Wszyscy, którzy do 24 sierpnia 2022 r. uzyskają prawo do pobierania emerytury, będą wliczani do puli seniorów, którzy przysługuje czternastka. Niemniej nadal kluczowe jest kryterium dochodowe.

Czternastkę dostaną emeryci i renciści ze świadczeniem nieprzekraczającym 2,9 tys. zł. Po przekroczeniu tego progu należna kwota proporcjonalnie jest zmniejszana. Rząd zastrzegł, że w przypadku, gdy dodatkowe pieniądze w ramach czternastki będą mniejsze niż 50 zł, to dodatkowe świadczenie nie zostanie wypłacone.

PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Sprawdziliśmy, czym handluje o. Rydzyk. Magnes z lamą i dekoder to dopiero początek

O. Tadeusz Rydzyk znany jest z żyłki do biznesu. Sprawdziliśmy, czym zakonnik handluje w sklepie internetowym swojej fundacji Lux Veritatis. Przyznać trzeba, że w asortymencie nie brakuje prawdziwych "perełek".

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • TVN24: Były rzecznik MON prowadził samochód pod wpływem alkoholu

  • Sekrety rodziny Putina. Młodsza córka prezydenta Rosji i tancerz Igor Zełenski mają 5-letnią córkę

  • Adam Glapiński na Forum w Davos. Zdradził, co dalej ze stopami procentowymi

Źródło: PAP

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >