Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Będą zmiany w walce z COVID-19. Premier właśnie ujawnił
Maria Glinka
Maria Glinka 21.01.2022 12:28

Będą zmiany w walce z COVID-19. Premier właśnie ujawnił

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili zmiany w zasadach reżimu sanitarnego w związku z lawinowym przyrostem zakażeń. Kwarantanna ulegnie skróceniu, w każdej aptece będą dostępne darmowe testy, a zalecenie dotyczące pracy zdalnej zostanie rozszerzone o kolejne sektory.

Dodatkowo Morawiecki oznajmił, że powstanie nowa Rada ds. walki z COVID-19. Zmianę formuły ciała doradczego działającego przy premierze wymusiła rezygnacja 13 z 17 członków Rady Medycznej, o czym pisaliśmy tutaj.

Morawiecki: musimy zmierzyć się z nową sytuacją. Niedzielski: jutro być może 40 tys. zakażeń

W piątek tuż po godz. 12:00 minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili zestaw zmian, który zostanie wprowadzony w związku z prognozowanym, drastycznym przyrostem zachorowań na COVID-19.

- Piąta fala stała się faktem, ale ona się różni od poprzednich. Dzisiaj mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich wersji. Dlatego musimy zmierzyć się z nową sytuacją - rozpoczął premier. - Nie chcę spekulować, czy u nas będzie 50 czy 100 tys., widziałem też analizy sięgające 140 tys. Musimy się na to przygotować jak najlepiej - dodał.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dane uzupełnił minister zdrowia. - Jest ryzyko, że wynik z dzisiejszej doby przekroczy 40 tys. - ostrzegał. - Mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem zjawiska pandemicznego, na razie dotyczącego liczby infekcji - zwrócił uwagę. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że liczba hospitalizacji jest niższa przy wariancie Omikron, jednak szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że w innych państwach poziom wyszczepienia jest znacznie wyższy.

Poszerzenie bazy łóżkowej, masowe testowanie, krótsza kwarantanna

Premier zaprezentował pięć zmian. - Po pierwsze, będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe - poinformował Morawiecki. Obecnie tendencja jest spadkowa, ale eksperci, z którymi konsultował się rząd, prognozują, że za 7-10 dni pacjenci znów zaczną zgłaszać się do szpitali.

- Zwiększamy możliwości testowania - przekazał Morawiecki. Od 27 stycznia darmowe testy będą dostępne w każdej aptece. Już wczoraj zainteresowanie badaniami było ogromne - wykonano ponad 135 tys. testów. Rząd spodziewa się, że ta tendencja utrzyma się w najbliższym czasie.

Poza tym każdy, kto jest przetestowany pozytywnie i ma więcej niż 60 lat, będzie miał prawo do zbadania przez lekarza pierwszego kontaktu ciągu 48 godzin, również w domu. - Dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne - zaznaczył Morawiecki. Zdaniem ministra zdrowia intensyfikacja opieki przedszpitalnej to kluczowa zmiana w obliczu piątej fali pandemii.

Korzystając z doświadczeń innych krajów, rząd postanowił skrócić kwarantannę do 7 dni. Dzięki temu uda się uchronić gospodarkę przed masowymi absencjami w zakładach pracy.

Dodatkowo premier oznajmił, że zaleca administracji samorządowej przejście do pracy w trybie zdalnym. O podobne postępowanie zaapelował do przedsiębiorców. Już w środę minister zdrowia zarządził obligatoryjną pracę zdalną w administracji publicznej, o czym informowaliśmy tutaj.

Rekord zakażeń od początku pandemii

Piąta fala pandemii przyspiesza. Dzisiaj padł rekord - resort poinformował o 36 665 nowych zachorowaniach na COVID-19. Dotychczas najwyższy dobowy wzrost infekcji MZ zaraportowało 1 kwietnia 2021 r. (35 251 przypadków).

Niedzielski zdradził, że optymistyczne prognozy wskazują na szczyt zakażeń na poziomie 60 tys. Z kolei czarny scenariusz to 140 tys. zachorowań. Apogeum piątej fali może przypaść w połowie lub pod koniec lutego 2022 r.

Z oficjalnych danych wynika, że wariant Omikron stanowi obecnie około 30 proc. wszystkich infekcji. W ciągu najbliższych kilkunastu dni powinien całkowicie wyprzeć poprzedni wariant Delta.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: goniec.pl