Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Kulisy spotkania klubu PiS na Nowogrodzkiej ujrzały światło dzienne. Wiadomo, co ogłosił Kaczyński
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 16.05.2022 15:27

Kulisy spotkania klubu PiS na Nowogrodzkiej ujrzały światło dzienne. Wiadomo, co ogłosił Kaczyński

PiS
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość szykuje prawdziwą rewolucję. Prominentni działacze partii już w czerwcu ruszą w objazd po Polsce, aby rozmawiać z obywatelami. Jarosław Kaczyński osobiście nadzorował będzie także zmiany w organizacji ugrupowania. Wszystko z myślą o nadchodzących wyborach do parlamentu, które zbliżają się wielkimi krokami.

W zeszłym tygodniu na Nowogrodzkiej odbyło się długo utrzymywane w tajemnicy posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Podczas narady prezes partii ogłosić miał wiele poważnych planów, które zagwarantować mają sukces w kolejnych wyborach parlamentarnych.

Te z kolei możliwe są w każdej chwili, bo, jak wiadomo, tarcia w Zjednoczonej Prawicy nie ustają, a Jarosław Kaczyński bez jakiejkolwiek ufności spogląda na każdy krok Zbigniewa Ziobry.

Kaczyński zapowiada nieformalny start kampanii

Ostatnie spotkanie na Nowogrodzkiej miało być kolejną szansą na dogadanie się z Solidarną Polską. Jarosław Kaczyński chciał być pewien, że Ziobryści zagłosują za forsowaną przez niego kandydaturą Adama Glapińskiego na drugą kadencję szefa NBP. To ostatecznie się udało, ale w kuluarach mówi się, że prezes PiS zapłacił za to zgodą na powołanie neo-KRS bis.

Oprócz tego, podczas narady lider Zjednoczonej Prawicy ogłosił poważne zmiany. Zdecydował się m.in. na osobiste poświęcenie i razem z Mateuszem Morawieckim zamierza ruszyć z "ofensywą" w Polskę. To jawna kontra do tego, co od tygodni praktykuje Donald Tusk i klasyczne rozpoczęcie kampanii wyborczej przez PiS.

Jak donosi PAP, Kaczyński akcentował również konieczność mobilizacji i zapowiedział, że od czerwca rozpoczną się spotkania z wyborcami, organizowane w każdym z powiatów.

- Mogę potwierdzić w tej chwili, że szykujemy się do właśnie albo konwencji, albo drugiego posiedzenia, kolejnej kadencji kongresu. I to będzie początkowo właśnie taki duży objazd kraju i powrót do tego, co przyniosło PiS-owi kolejne zwycięstwa wyborcze, czyli spotkań w powiatach, gminach, spotkań z ludźmi, z Polakami - stwierdził Krzysztof Sobolewski w rozmowie z Beatą Michniewicz w "Salonie politycznym Trójki".

Zmiany w organizacji PiS

Radykalne zmiany czekają także organizację Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformował poniedziałkowy "Wprost", partia ma zostać podzielona na 100 okręgów. To stary pomysł, ale do tej pory nie udało mu się przebić, gdyż skutecznie blokowali go tzw. "regionalni baronowie".

- Teraz ponad baronami są już ludzie Krzysztofa Sobolewskiego, których ustanowiła Nowogrodzka. To właśnie oni wyruszyli w teren, rozmawiali z działaczami, przeprowadzili ankiety i wyszło im, że aktywność partii jest w zapaści - powiedział "Wprostowi" jeden z polityków PiS.

Członkowie ugrupowania mieli przyjąć tę wiadomość w miarę spokojnie, choć nie zabrakło pewnych niezręczności i uwag ze strony samego Jarosława Kaczyńskiego. - Po słowach Kaczyńskiego jedna osoba zaczęła klaskać i szybko przestała. Najpierw zapadła cisza, a potem ludzie zaczęli się śmiać, zaś prezes skomentował to następującymi słowami: Ktoś się odważył czy przestraszył? - relacjonował jeden z działaczy.

Zjednoczona Prawica nie jest gotowa na wybory

Prawicowe media, twardo stojące za Prawem i Sprawiedliwością, już wieszczą, że jeśli dojdzie do przedterminowych wyborów i ewentualnej utraty władzy, będzie to wyłączną winą Zbigniewa Ziobry.

Najnowsze sondaże nie są łaskawe dla partii Kaczyńskiego, bo sukcesywnie traci on poparcie, które pikowało tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. Według niektórych badań, możliwe nawet, że do władzy w końcu doszłaby opozycja, gdyby tylko utworzyła jedną wspólną listę. Na szczęście dla ZP, Hołownia i Kosiniak-Kamysz odrzucają taką możliwość.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Gazeta.pl, Wprost, Goniec.pl