Goniec.pl

AFP PHOTO / POOL / SERGEI CHIRIKOV

Putin myślał, że jest niezastąpiony, ale się mylił. Kolejny kraj chce uniezależnić się od rosyjskich surowców

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Kolejny kraj przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia od rosyjskich surowców energetycznych. Reuters powołuje się na słowa prezydenta Litwy i wskazuje, że już niedługo do Niemiec i USA dołączy właśnie kraj rządzony przez Gitanasa Nauseda. To ogromny cios dla Władimira Putina.

Sankcje wobec Rosji i rosyjskich oligarchów to jedynie początek? Litwa, jako kolejny kraj korzystający obecnie z surowców energetycznych pochodzących z Rosji, przygotowuje się do odcięcia od "łaski" i pieniędzy Władimira Putina.

Wcześniej o podobnej decyzji poinformował nie tylko Joe Biden , ale również wicekanclerz Niemiec Robert Habeck. - Każdego dnia, a właściwie w każdej godzinie, żegnamy się po trochu z rosyjskim importem - mówił niemiecki polityk.

Zanim Litwa potwierdziła, że jest w stanie rezygnować z surowców Władimira Putina, przygotowywała się do tego momentu w długim procesie. Nie zabrakło w nim udziału Polski.

Litwa chce uniezależnić się od rosyjskich surowców energetycznych

Prezydent Gitanas Nauseda w poniedziałek spotkał się z premierem Holandii Markiem Rutte. Podczas konferencji zorganizowanej po rozmowie polityków, która odbyła się w Wilnie padły słowa, które dla Władimira Putina będą kolejnym dotkliwym ciosem.

- Przeszliśmy już większość drogi do uniezależniania się od Rosji. Zastąpiliśmy gaz rurociągowy skroplonym gazem ziemnym (LNG) i jesteśmy gotowi do korzystania z ropy naftowej z innych krajów. Wkrótce zakończymy synchronizację energetyczną - powiedział prezydent Litwy.

Gitanas Nauseda postanowił wyliczyć powody, dla których Litwa może pozwolić sobie na rezygnacje z surowców pochodzących z państwa rządzonego przez Władimira Putina, który oficjalnie został już uznany za zbrodniarza wojennego .

- Połączenie gazowe z Polską, podmorskie połączenie energetyczne ze Szwecją, synchronizacja systemu energetycznego z Europą kontynentalną - to wszystko pokazuje, że Litwa przygotowuje się do życia całkowicie bez rosyjskich zasobów energetycznych - wyliczał prezydent Litwy w czasie poniedziałkowej konferencji w Wilnie.

Rosja traci klientów, kluczowa jest rozbudowa europejskiego systemu

Na decyzję o możliwości zerwania z rosyjskimi surowcami energetycznymi wpływa trwająca na Litwie rozbudowany Litgrid, systemu przesyłowego energii elektrycznej. Nadrzędnym celem tego systemu to synchronizacja sieci państw bałtyckich z Europą kontynentalną. Co ważne, w Litgrid znajduje się LitPol Link. Jest to system transmisyjny, który łączy litewskie oraz polskie sieci energetyczne.

Już w listopadzie 2021 roku Dainius Kreivys, minister energii Litwy, wskazywał, że wszystko idzie zgodnie z planem. - Postępy przygotowań są szybkie, pewnie zmierzamy do planowanego w 2025 r. terminu synchronizacji sieci - deklarował wówczas Dainius Kreivys.

Minister energii Litwy - jeszcze zanim prezydent mógł ogłosić rychłe uniezależnienie się od Rosji i jeszcze zanim świat poznał okrucieństwo i bezwzględność Władimira Putina - wskazywał w zeszłym roku, że rozbudowana systemu Litgrid jest "najważniejszym projektem z obszaru bezpieczeństwa narodowego, który pozwoli zarządzać systemami energetycznymi, razem z wiarygodnymi partnerami".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Wiadomości

Papież Franciszek spełnił obietnicę. Rusza misja pokojowa w Ukrainie
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >