Goniec.pl
Matthew

TikTok/shanematthew87

Brytyjski snajper z legionu cudzoziemskiego o wojsku Putina: niekompetentne i słabe taktycznie

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Od kiedy Wołodymyr Zełenski ogłosił rozpoczęcie naboru do legionu cudzoziemskiego, na Ukrainę przyjechało już około 20 tysięcy ochotników z różnych krajów świata. Wśród nich znajdują się m.in. wybitni weterani, którzy przyglądając się działaniom rosyjskiej armii, bez ogródek krytykują nieporadność żołnierzy Putina, wskazując liczne błędy w ich taktyce.

Nie jest tajemnicą, że rosyjskie wojsko nie radzi sobie najlepiej w starciach z ukraińską armią. Według szacunków Amerykanów Rosjanie stracili od początku wojny już około 7 tysięcy swoich wojskowych, w tym wielu poważanych generałów. Szacunki Ukraińskiego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych mówią aż o ponad 14 tysiącach ofiar po stronie agresora.

Piotr Molecki/East News

Tusk skrytykował Johnsona. "Twoje słowa obrażają Ukraińców, Brytyjczyków i zdrowy rozsądek"

CZYTAJ DALEJ

Choć Ukraińcom nie można odmówić wielkiego poświęcenia i determinacji, eksperci coraz częściej wyrażają przekonanie, że klęski Rosji to wynik głównie nieporadności armii Władimira Putina.

Zdanie to podziela m.in. wytrawny brytyjski snajper, który przybył na Ukrainę, by pomóc w szkoleniu cywilów zapisany do wojsk obrony terytorialnej.

Rosjanie "niekompetentni" i "taktycznie słabsi"

Shane Matthew to emerytowany wojskowy z Wielkiej Brytanii, mający za sobą wieloletnie doświadczenie jako snajper. 34-latek, po pewnym czasie obserwowania działania rosyjskich wojsk w Ukrainie, nie ma wątpliwości, dlaczego "specjalna operacja" Rosjan nie idzie zgodnie z ich planem.

Jak uważa, wojska Putina nie umywają się do panujących w Afganistanie talibów, których przez wiele lat obserwował w trakcie działań. Jego zdaniem, bliskowschodni fundamentaliści byli zdecydowanie twardsi i profesjonalni, co tylko potwierdza incydent, jaki zaobserwował w Irpieniu.

Matthew był bowiem świadkiem, jak 12-osobowy rosyjski patrol pieszy wpadł w zasadzkę przygotowaną przez Ukriańców niedaleko Kijowa. - Wśród Rosjan wybuchła panika. Doszło do strzelaniny. Większość żołnierzy zginęła, ale kilku uciekło – mówi.

Snajper podkreśla też, że rosyjscy żołnierze są "niekompetentni" i "taktycznie słabsi" od swoich przeciwników. W związku z tym, emerytowany wojskowy nie widzi szans na opanowanie Kijowa przez okupanta. - Nawet talibowie zrobiliby w tym przypadku lepszą robotę – dodaje.

@shanematthew87 The surreal feeling of enduring a barrage of artillery fire, then in an instant, silence and the world goes on as if nothing had happened. #ukraine🇺🇦 #ukrainerightnow #ukraineconflict #ukrainewarfootage #artillery ♬ original sound - Shane Matthew

Tysiące ochotników walczą w Ukrainie

Ochotnicy przyjeżdżający walczyć w Ukrainie z różnych stron świata zobowiązani są podpisać trzyletni kontrakt z ukraińskim rządem. Umowy są niezbędne, aby uzyskać pełną ochronę prawną i korzyści, jakie może zaoferować rząd w Kijowie. Następnie każdy przydzielany jest do danej grupy bojowej, co zależy już od doświadczenia.

Wiadomo, że do Kijowa przybył jakiś czas temu także inny wybitny snajper - kanadyjczyk o pseudonimie Wali. Weteran wojen w Iraku i Afganistanie uważany jest za jednego z najlepszych w swoim fachu.

Jak podaje brytyjski "Guardian", legion cudzoziemski na Ukrainie to największa tego typu formacja od czasów hiszpańskiej wojny domowej w latach 1936-1939.

/fot. Goniec.pl

Druzgocący atak rosyjskich wojsk. Napadli na szkołę, zdjęcia zniszczeń łamią serca

Wczoraj w nocy rosyjskie wojska prowadziły intensywny ostrzał w miejscowości Wasylkowo pod Kijowem. Armia Władimira Putina przypuściła atak rakietowy na bazę paliwową we wsi Kriaczky, gdzie natychmiast wybuchł ogromny pożar. Zaatakowane zostało także pobliskie lotnisko. – Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy – informowała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa, Natalia Bałasynowycz. Ostrzelane przez wojska rosyjskie Wasylkowo poniosło ogromne straty. Jedna ze miejscowych szkół została doszczętnie zniszczona wskutek ataku okupantów. Zobacz zdjęcia ze zrujnowanego miasta. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Wiadomości

Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii

Czytaj więcej >
Onet: Awantura podczas środowego posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Wiadomości

Awantura o pieniądze podczas posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

Czytaj więcej >
Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd

Wiadomości

Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd?

Czytaj więcej >
Katar 2022. Światowe media bezlitośnie komentują mecz Polska-Argentyna. "Żenująca Polska", "haniebny awans"

Wiadomości

Katar 2022. Światowe media bezlitośnie komentują mecz Polska-Argentyna. "Żenująca Polska", "haniebny awans"

Czytaj więcej >
Pixabay/AndrzejRembowski

Wiadomości

Lusowo: Zwłoki nagiej 71-latki bez głowy. Wstrząsające zeznania sąsiadów kobiety

Czytaj więcej >
Strażacy pilnie apelują, w czasie upałów powróciło zagrożenie zatrucia czadem

Wiadomości

Lublin: Koszmarne odkrycie w przydomowym garażu, nie żyje dwóch mężczyzn. Strażacy apelują

Czytaj więcej >