Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Prezydent powołał tymczasowy rząd Mateusza Morawieckiego. Są spore zaskoczenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.11.2023 17:03

Prezydent powołał tymczasowy rząd Mateusza Morawieckiego. Są spore zaskoczenia

Mateusz Morawiecki
Piotr Molecki/East News

Rząd Mateusza Morawieckiego przestał być tajemnicą. O 16:30 Polacy poznali skład nowej Rady Ministrów zaproponowanej przez byłego premiera, który teraz będzie starał się przekonać do siebie większość w Sejmie. Kto wszedł w skład nowego rządu? Jest sporo zaskoczeń.

Rząd Mateusza Morawieckiego

Andrzej Duda był pierwszym, który poznał skład nowego rządu. Mateusz Morawiecki w poniedziałek 27 listopada w godzinach porannych przesłał do Kancelarii Prezydenta listę nazwisk członków nowej Rady Ministrów. Na godzinę 16:30 zaplanowano transmisję z zaprzysiężenia nowych ministrów.

Już wcześniej było jasne, że nowy rząd PiS nie będzie bazował w głównej mierze na poprzednich ministrach. Kto zatem zyskał uznanie Mateusza Morawieckiego i zgodził się na próbę utworzenia nowego rządu? Doszło do sporego zaskoczenia. Premier zdecydował się na niecodzienny krok.

Auto wpadło w poślizg i dachowało. Aż trudno uwierzyć, kto siedział za kierownicą

Sporo zaskoczeń w nowym rządzie

Mateusz Morawiecki stanął przed sporym wyzwaniem i tworzenie nowej Rady Ministrów zaowocowało sięgnięciem do nazwisk, które nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. - Zarówno osoby, które do tej pory nie pełniły funkcji politycznych, jak i politycy specjalizujący się w swoich obszarach. Ponad połowę rządu będą stanowiły kobiety - mówił Piotr Müller. Rzecznik rządu zapewniał, że Rada Ministrów złożona będzie z ekspertów.

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński przejdzie na emeryturę? Mateusz Morawiecki w jednoznacznych słowach

Kto wszedł zatem do nowej Rady Ministrów? Małgorzata Jarosińska-Jedynak została powołana na szefową resortu funduszy i polityki regionalnej. Izabela Antos otrzymała funkcję kierowania Kanclerza Prezesa Rady Ministrów. Z kolei Dorota Bojemska pokieruje Ministerstwem Rodziny. Znamy również resztę nazwisk.

Znamy skład Rady Ministrów

Wśród kobiet w nowym rządzie znaleźć można jeszcze Ewę Krajewską, która pokieruje Ministerstwem Zdrowia. Marzena Małek została zaprzysiężona na szefową ministerstwa aktywów państwowych. Ministerstwem Sportu i Turystki pokieruje Danuta Dmowska-Andrzejuk. Piotra Glińskiego w roli ministra kultury zastąpi Dominika Chorosińska.

ZOBACZ: Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem, wiemy o czym rozmawiali. “Moje serce krwawi”

Jacek Ozdoba został członkiem rady ministrów (tzw. minister bez teki). Nie zabraknie jednak mężczyzn, a wśród nich część polityków, którzy zapisali się już w pamięci Polaków. Mowa m.in. o Pawle Szefernakerze, który został powołany na ministra spraw wewnętrznych i administracji. Andrzej Kosztowiak został szefem Ministerstwa Finansów. Kto jeszcze zajął miejsce w nowym rządzie? Oto lista:

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki: Krzysztof Szczucki,
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska,
  • Ministerstwo Sprawiedliwości: Marcin Warchoł,
  • Ministerstwo Infrastruktury: Alvin Gajadhur,
  • Ministerstwo Obrony Narodowej: Mariusz Błaszczak,
  • Ministerstwo Rozwoju: Marlena Maląg,
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych:  Szymon Szynkowski vel Sęk,
  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Anna Gembicka.

Zaskoczenie budzi obecność Mariusza Błaszczaka na liście nowo powołanych ministrów. Wcześniej polityk PiS zapewniał, że zabraknie go w budowanej przez Mateusza Morawieckiego Radzie Ministrów. Od momentu zaprzysiężenia przez prezydenta premier ma dwa tygodnie na zdobycie większości w Sejmie i uzyskania wotum zaufania.

nowy-rzad-zaprzysierzenie-andrzej-duda-morawiecki.jpg
Nowy rząd został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim. Fot.: screen TVP
rzad-mateusz-morawiecki-ministrowie.jpg
Nowi członkowie Rady Ministrów. Fot.: TVP