Goniec.pl > Polityka > Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem, wiemy o czym rozmawiali. "Moje serce krwawi"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.11.2023 15:15

Szymon Hołownia spotkał się z prezydentem, wiemy o czym rozmawiali. "Moje serce krwawi"

Andrzej Duda Szymon Hołownia
Piotr Molecki/East News

Szymon Hołownia spotkał się z Andrzejem Dudą. Nowy marszałek Sejmu zdradził, co powiedział mu prezydent w czasie półtora godzinnego spotkania. Andrzej Duda zobowiązał się do wyjątkowo ważnej rzeczy. Nie uniknięto tematu nowego rządu.

Szymon Hołownia spotkał się z Andrzejem Dudą, znamy szczegóły

Szymon Hołownia to nowa postać na scenie politycznej Sejmu, ale już pierwszego dnia stał się drugą najważniejszą osobą w państwie. Wyżej jest jedynie prezydent. To właśnie z Andrzejem Dudą spotkał się marszałek, który w czwartek 16 listopada wygłosił swoje pierwsze orędzie.

Szymon Hołownia ujawnił, co działo się za zamkniętymi drzwiami na jego spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Marszałek Sejmu otrzymał od głowy państwa kluczową deklarację na temat nowego rządu.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Jasna deklaracja prezydenta, Szymon Hołownia ujawnił

Andrzej Duda spotkał się z Szymonem Hołownią, który został wybrany marszałkiem Sejmu na pierwszym posiedzeniu nowego parlamentu. Lider Polska 2050 usłyszał od prezydenta zapewnienia, iż jego celem nie jest wykorzystywanie prawa przeciw opozycji PiS.

ZOBACZ: Cała Polska widziała, co działo się w Sejmie. Wydało się, co Kaczyński mówił Hołowni

- Prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności, które w związku z tym Konstytucja przewiduje dla prezydenta, będzie wykonywał bez żadnej zwłoki - powiedział Szymon Hołownia po wyjściu od Andrzeja Dudy. To jednak nie wszystko.

Szymon Hołownia zdecydował się na żartobliwy ton

Kwestia powołania nowego rządu wysuwa się teraz na pierwszy plan politycznego konfliktu na najwyższych szczebla państwa. PiS nie posiada większości w Sejmie i w odróżnieniu od ostatnich 8 lat nie jest w stanie samodzielnie rządzić. Boleśnie przekonała się o tym Elżbieta Witek, która dwukrotnie przegrała głosowanie oraz Jarosław Kaczyński, który nie został dopuszczony przez marszałka do głosu. Mimo tego Andrzej Duda powierzył misję tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawickiemu.

ZOBACZ: Donald Tusk zaliczył wpadkę w Sejmie. Zrobił to akurat, wtedy gdy nagrywała go kamera

Temat rządu i kości niezgody pojawił się w rozmowie najwyższego szczebla. - Rozmawialiśmy też o perspektywach, które może mieć nowy rząd w kwestiach, o których już rozmawialiśmy z prezydentem w czasie konsultacji, na które nas zapraszał - wyjaśnił Szymon Hołownia. - Prezydent potwierdził, że za 7-8 dni Mateusz Morawiecki ma być gotowy ze składem swojego gabinetu - dodał marszałek Sejmu.

Co ciekawe, Szymon Hołownia stwierdził, iż Andrzej Duda w żadnym stopniu nie odniósł się do wygłoszonego przez niego orędzia. - Moje serce krwawi - stwierdził żartobliwie lider Polska 2050. Stwierdził, iż ma nadzieję, że jego relacja z prezydentem nie będzie polegała na naprzemiennym komentowaniu wygłoszonych orędzi.