Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda chce, by Mateusz Morawiecki stworzył rząd. Musiał się tłumaczyć
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.11.2023 21:01

Andrzej Duda chce, by Mateusz Morawiecki stworzył rząd. Musiał się tłumaczyć

Andrzej Duda
Wojciech Olkusnik/East News

Andrzej Duda oficjalnie powierzył rolę tworzenia nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. W czasie uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim padłe słowa, które dla sporej części Polaków wydają się nieśmiesznym żartem.

Oficjalnie: Mateusz Morawiecki ma stworzyć rząd

Mateusz Morawiecki w poniedziałek 13 listopada spotkał się z Andrzejem Dudą. Prezydent zaprosił ustępującego premiera, aby ponownie powierzyć mu funkcję stworzenia Rady Ministrów.

Nowy rząd w pierwszej kolejności próbować stworzyć ma Mateusz Morawiecki, który nie może pochwalić się większością w Sejmie. Wcześniej ustępujący premier przekonywał, że rząd PiS odniósł wiele sukcesów i przeprosił za ewentualne potknięcia. Na uwagę zasługują jednak słowa Andrzeja Dudy.

Niecodzienna sytuacja na otwarciu posiedzenia nowego Sejmu. Jarosław Kaczyński przyłapany

Zaskakujące słowa prezydenta podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim

Andrzej Duda goszcząc Mateusza Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim, postawił raz jeszcze uargumentować swoją decyzję o powierzeniu misji tworzenia rządu partii. Jest to tyle problematyczne, iż PiS nie może obecnie zdobyć większości w żadnym głosowaniu, a na pewno nie w poparciu składu Rady Ministrów.

ZOBACZ: Sejm zdecydował, Elżbieta Witek nie zostanie wicemarszałkiem. Znamy nazwiska

- Powtórzę to jeszcze raz: w moim najgłębszym przekonaniu było to najlepsze dla Polski osiem lat - mówił Andrzej Duda. Te słowa prezydenta w obliczu galopującej inflacji oraz rosnących rachunków wydają się tezą, z którą nie może się zgodzić zbyt wiele zwykłych Polaków. Andrzej Duda postanowił się jednak wytłumaczyć z tej śmiałej tezy.

Andrzej Duda zwrócił się do Mateusza Morawieckiego

Andrzej Duda uważa, że ostatnie dwie kadencje rządów PiS były wybitnie dobre dla Polski. - Dlaczego mówię, że to było dobre osiem lat? Składaliśmy zobowiązania przed Polakami (...) znakomita większość tych zobowiązań została wykonana - tłumaczył prezydent.

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński przyłapany. Zrobił to podczas wystąpienia Mateusza Morawieckiego

Niemniej Mateusz Morawiecki usłyszał od prezydenta słowa, które wskazują, że najbliższy czas nie będzie dla niego łatwy. - Przed państwem wielkie wyzwania. Czeka wszystkich państwa wytężona praca - dodawał Andrzej Duda.