Goniec.pl
Mateusz Morawiecki cała prawda

East News Piotr Molecki

Wszystko poszło na żywo. Premier Morawiecki odpowiedział na pytania dot. Polskiego Ładu

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytania obywateli, organizując w mediach społecznościowych popularny format Q&A – pytań i odpowiedzi. Większość Polaków pytała premiera o program Nowego Polskiego Ładu, który niedawno został przedstawiony przez polityków Prawa i Sprawiedliwość podczas konferencji prasowej.

Choć w trakcie prezentowania Nowego Polskiego Ładu Mateusz Morawiecki zapewniał, że program ten odmieni nasz kraj i sprawi, że wielu osobom będzie żyło się lepiej, internauci wystosowali mnóstwo pytań oraz wątpliwości. Niedawno mieli okazję wyrazić je za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Mateusz Morawiecki umożliwił Polakom zadawanie pytań, organizując konwersację internetową w formacie Q&A. Zainteresowani pytali o składkę zdrowotną, podatki oraz kontrolę największych korporacji międzynarodowych, które działają na terenie kraju.

Rozmowa z Mateuszem Morawieckim

Podczas internetowej rozmowy Mateusz Morawiecki nie unikał udzielania odpowiedzi na zadawane pytania. Premier mówił między innymi o programie dotyczącym nowych mieszkań. Wielu może zainteresować fakt, że szef rządu opisał, jak jego zdaniem wygląda polska klasa średnia.

Premier zaznaczył, że bardzo ważnym elementem Nowego Polskiego Ładu jest reforma Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodał, że w przypadku osób, które prowadzą własną działalność i jednocześnie pracują na etacie, nic się nie zmieni w związku ze składką zdrowotną.

[EMBED-243]

Szef rządu zauważył też, że składka ta będzie liniowa i odliczana od dochodu. Zdaniem polityka Prawa i Sprawiedliwości osoby zarabiające do 5 lub 6 tysięcy złotych nie odczują tej reformy. Zaznaczył także, że program nie ma na celu upokarzania obywateli.

Jak przekazał premier, partia rządząca dąży do tego, by system był sprawiedliwy. Według niego „osoby, które zarabiają więcej, mogą płacić mniej. To nie jest w porządku”. Dlatego aż 18 milionów zarabiających mniej Polaków ma być beneficjentami przemiany.

W dalszej części wskazał też, że w przypadku osób zarabiających około 15 tysięcy złotych brutto na umowie o pracę, opłata będzie wynosiła około 160 złotych miesięcznie. Zdaniem szefa rządu tacy pracownicy nie odczują zmian.

Mateusz Morawiecki o wielkich korporacjach i klasie średniej

Po tym, jak Mateusz Morawiecki został zapytany o wielkie korporacje jak Amazon, przyznał, że firmy te „nie płacą takich podatków, jak powinny”. Dodał też jednak, że rząd stara się zmienić tę sytuację. To jednak wymaga współpracy z innymi krajami, by zlikwidować raje podatkowe.

W pewnym momencie premier odniósł się do pandemii koronawirusa. Wyraził nadzieję, że powrót do planowania zamrażania gospodarki i wprowadzanie obostrzeń sanitarnych nie będą już potrzebne, ale jeśli nie zaszczepi się odpowiednia liczba Polaków, to grożą nam poważne skutki IV fali zarażeń.

Na koniec szef rządu opisał polską klasę średnią, która – jego zdaniem – „wygląda inaczej niż na Zachodzie”. Według Mateusza Morawieckiego jest ona nadal nieduża, ponieważ panujący w przeszłości komunizm doprowadził do załamania gospodarki. Oświadczył jednak, że warstwa ta rośnie i coraz więcej osób do niej aspiruje, natomiast pomaga im to osiągnąć pomoc państwa np. program 500 plus.

  • Córka Katarzyny Dowbor to zjawiskowa piękność. Niewielu wie, kto jest jej ojcem

  • Wielka awaria systemu do wystawiania e-recept w całej Polsce

  • Czajka zbierał pieniądze na pogrzeb mamy. Powiedział, na co je wydał

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >