Goniec.pl
PiS naciska na dymisję w rządzie, Mateusz Morawiecki broni swojego ministra

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

WP: Morawiecki blokuje dymisję ministra. W PiS chcą, by był "kozłem ofiarnym"

12 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Po kryzysie związanym z Polskim Ładem rozpoczęła się walka rządu Mateusza Morawieckiego z PiS w sprawie dymisji. Nieoficjalne wiadomości wskazują, że premier broni trzech nazwisk ze swojego gabinetu. Politycy partii rządzącej mają coraz silniej domagać się wskazania winnych dotkliwych pomyłek.

Problemy Mateusza Morawieckiego - musi walczyć z własną partią o utrzymanie w rządzie swoich ministrów. Politycy PiS zaczynają głośno domagać się decyzji personalnych w związku z problemami Polskiego Ładu.

W TVP Info przedstawili wykres na temat wzrostu Donalda Tuska

"Żartobliwy" materiał TVP Info. Przedstawili wykres o Donaldzie Tusku

CZYTAJ DALEJ

- Przekaz miał być wyłącznie pozytywny, a zmiany podatkowe wprowadzano również z myślą o kolejnej kampanii wyborczej - powiedział dla Wirtualnej Polski polityk PiS. Obóz "domagający się głów" jest coraz silniejszy.

WP: w PiS chcą dymisji ministra finansów

PiS chce naprawić swój wizerunek i naciska na Mateusza Morawieckiego, by ten zdymisjonował szefa Ministerstwa Finansów oraz dwóch jego zastępców. - Decyzja personalna pozwoliłaby symbolicznie zamknąć etap związany z chaosem, by pokazać, że nie ma zgody na fuszerkę - powiedział w nieoficjalnej rozmowie z WP jeden z polityków PiS.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Od tym, że Polski Ład doprowadzi do dymisji, mówiło się niemal od 1 stycznia. Wcześniej spekulowano, że to sam Mateusz Morawiecki straci swoją posadę, jednak rzecznik rządu określił te spekulacje jako "plotki, ploteczki".

Nieoficjalne ustalenia WP wskazują, że na celowniku PiS znaleźli się minister finansów Tadeusz Kościński oraz dwaj jego zastępcy - Piotr Patkowski i Jan Sarnowski. To ci członkowie rządu mają zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wpadkę Polskiego Ładu, który miał być chlubą PiS.

Mateusz Morawiecki walczy o Tadeusza Kościńskiego

WP poinformowało, iż stanowisko otoczenia rządu jest jasne: sprawa jest zakończona z racji złożenia przeprosin w podcaście. Na dymisję Tadeusza Kościńskiego nie ma zgody.

- Według naszych informacji premier z własnej inicjatywy nie wyciągnie żadnych konsekwencji wobec swoich współpracowników. Sytuacja może się zmienić wyłącznie w przypadku wyraźnego polecenia Jarosława Kaczyńskiego i władz PiS - przekazuje wp.pl. Informator dziennikarzy wskazuje, że konieczne może się okazać "znalezienie kozła ofiarnego" w przypadku, gdy problemy Polskiego Ładu i chaos powstały w związku z problemami właściwego naliczania wynagrodzeń nie ucichną.

Zobacz także naszą galerię:

Niespodziewana miłość w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wiceministrowie się zaręczyli. fot. Jakub Kaminski/East News

Romans w polskim rządzie, prawda wyszła na jaw. Nawet Morawiecki nie mógł się spodziewać

Niewiarygodna historia wprost zza kulis rządu Mateusza Morawieckiego. Dwóch wiceministrów zakochało się w sobie i tworzy parę. - To miłość mojego życia - deklaruje Piotr Patkowski z Ministerstwa Finansów. Mogą liczyć, że na ich ślubie pojawi się premier?

Zobacz galerię >

Wyborcy PiS są wściekli, politycy chcą działać

PiS domaga się działań, gdyż jest świadomy, że krytyka Polskiego Ładu pada z ust nie tylko przeciwników partii rządzącej, ale również ze strony ich wyborców. Potwierdza to wyjątkowo niekorzystny w ostatnim czasie sondaż na temat winnych podwyżek.

Podkreślił to sam Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla "Sieci" stwierdził, że ataki na Polski Ład wychodziły nie tylko ze strony opozycji, ale również z "wewnątrz". Nastroju wśród zwolenników PiS nie poprawiły słowa Tadeusza Kościńskiego, który wprost przyznał, że nie wyklucza tego, iż inflacja przekroczy pułap dwucyfrowy. Chociaż dymisja ministra finansów ma być gestem wizerunkowym, to rozmówcy WP wskazują, że to dla PiS potencjalny kolejny cios.

W nieoficjalnych rozmowach politycy PiS przyznali, że zdymisjonowanie Tadeusza Kościńskiego to znak, że rząd i partia przyznają się do błędu. Będzie jednak stało to w sprzeczności z powtarzanymi deklaracjami o sukcesie i pomocy ze strony Polskiego Ładu oraz tego, że błędy wynikają jedynie z pomyłek księgowych.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Minister ogłosił podwyżki dla określonej grupy Polaków. O kogo dokładnie chodzi?

Czytaj więcej >
Pixabay/AndrzejRembowski

Wiadomości

Zakopane: Dramatyczne znalezisko na Krupówkach. W potoku leżały ludzkie zwłoki

Czytaj więcej >
Rzecznik rządu wziął ślub. Na weselu nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Rzecznik rządu wziął ślub. Na weselu Piotra Müllera nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wydanie "Wiadomości" TVP przypadły do gustu nawet zagorzałym krytykom. "Paskowy" ostro podsumował Władimira Putina

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Wiadomości

Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Czytaj więcej >
Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą

Wiadomości

Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Czytaj więcej >