Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Koszty pochówków wzrosną nawet o 30 procent. To wynik postępującej inflacji
Maria Glinka
Maria Glinka 12.01.2022 17:51

Koszty pochówków wzrosną nawet o 30 procent. To wynik postępującej inflacji

Pixabay/carolynabooth
Pixabay/carolynabooth

Usługi pogrzebowe będą droższe nawet o 30 procent. Wszystko z powodu inflacji, wyższych opłat za gaz, prąd i drewno. W rezultacie średni koszt pogrzebu może wynieść w tym roku około 5,5 tysiąca złotych. 

Mimo rosnących kosztów pochówków, zeszłoroczne zapowiedzi rządu wskazują, że zasiłek pogrzebowy nie zostanie podniesiony w najbliższym czasie. Jego wysokość to obecnie 4 tysiące złotych - o półtora tysiąca mniej niż będzie kosztowało zorganizowanie pogrzebu.

Rekordy zgonów i drogie pogrzeby

Jak już informowaliśmy, wczoraj padł niechlubny rekord - w Polsce odnotowano już ponad 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19. Z kolei w całym 2021 r. zmarła rekordowa liczba osób - 520,9 tysięcy. 

Choć branża pogrzebowa nie może narzekać na popyt, to ogromnym problemem jest wzrost niemal wszystkich kosztów działalności gospodarczej. W rezultacie koszty pogrzebu są  coraz wyższe, a Robert Czyżak, prezes Izby Branży Pogrzebowej, ostrzega przed kolejnymi wzrostami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na te niedogodności składa się kilka czynników. - Otrzymałem rachunek za energię za kilka miesięcy na kwotę 51 tysięcy złotych. Dla mnie, osoby posiadającej panele fotowoltaiczne, to wzrost o 300 proc. - zdradził Czyżak w rozmowie z Onetem.

Poza tym wzrosły także ceny gazu, które windują koszty kremacji. Dodatkowo wyjątkowo drogie jest drewno, z którego produkuje się trumny. - Z inflacją mamy do czynienia na każdej płaszczyźnie prowadzonej działalności gospodarczej - ocenił prezes Izby Branży Pogrzebowej.

Zasiłek pogrzebowy nie wystarczy. Wzrost kosztów nawet o 30 procent

Firmy pogrzebowe świadczą cały pakiet usług - przygotowują osobę zmarłą (umycie, ubranie), przechowują do momentu pochówku, a także naliczają koszty trumny lub urny. Do tego należy zapłacić za oprawę kwiatową i muzyczną. Kremacja to również dodatkowy wydatek. 

Czyżak przekonuje, że firmy starają się zmieścić w kwocie zasiłku pogrzebowego (4 tysiące złotych), ale "jest coraz trudniej". Realny koszt pogrzebu waha się między 5 a 7 tysiącami złotych, w zależności od regionu. W miastach powiatowych można zamknąć wszystkie usługi w kwocie 4 tysięcy złotych, ale w dużych miastach jest to prawie niewykonalne. 

- Zakładając, że ceny naszych usług wzrosną o 30 procent, to średni koszt usług pogrzebowych może w tym roku wynieść około 5,5 tysiąca złotych - ocenił prezes Izby Branży Pogrzebowej.

Osoby organizujące pogrzeb muszą także pamiętać o kosztach związanych z organizacją pochówku. Wykupienie miejsca na cmentarzu to koszt rzędu kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych. Im większa aglomeracja, tym drożej. Wydatki podbijają również koszty pogrzebu kościelnego.

Tymczasem rząd milczy w sprawie ewentualnego podniesienia zasiłku pogrzebowego. Mimo tego członkowie Izby Branży Pogrzebowej liczą na podwyżkę w wartościach procentowych. - Nasze usługi wzrosną o 30 proc., ale ceny surowców, z których korzystamy, wzrosną o 300 proc - tłumaczył. Przerzucanie wzrostów cenowych na klientów jest nieuniknione.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: Onet