Goniec.pl
Pixabay/carolynabooth

Pixabay/carolynabooth

Koszty pochówków wzrosną nawet o 30 procent. To wynik postępującej inflacji

12 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Usługi pogrzebowe będą droższe nawet o 30 procent. Wszystko z powodu inflacji, wyższych opłat za gaz, prąd i drewno. W rezultacie średni koszt pogrzebu może wynieść w tym roku około 5,5 tysiąca złotych. 

Mimo rosnących kosztów pochówków, zeszłoroczne zapowiedzi rządu wskazują, że zasiłek pogrzebowy nie zostanie podniesiony w najbliższym czasie. Jego wysokość to obecnie 4 tysiące złotych - o półtora tysiąca mniej niż będzie kosztowało zorganizowanie pogrzebu.

Frank Hoermann/SVEN SIMON via www.imago-images.de/Imago Sport an

Kamil Stoch nie wystartuje w konkursie w Zakopanem

CZYTAJ DALEJ

Rekordy zgonów i drogie pogrzeby

Jak już informowaliśmy, wczoraj padł niechlubny rekord - w Polsce odnotowano już ponad 100 tysięcy zgonów z powodu COVID-19. Z kolei w całym 2021 r. zmarła rekordowa liczba osób - 520,9 tysięcy. 

Choć branża pogrzebowa nie może narzekać na popyt, to ogromnym problemem jest wzrost niemal wszystkich kosztów działalności gospodarczej. W rezultacie koszty pogrzebu są  coraz wyższe, a Robert Czyżak, prezes Izby Branży Pogrzebowej, ostrzega przed kolejnymi wzrostami.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na te niedogodności składa się kilka czynników. - Otrzymałem rachunek za energię za kilka miesięcy na kwotę 51 tysięcy złotych. Dla mnie, osoby posiadającej panele fotowoltaiczne, to wzrost o 300 proc. - zdradził Czyżak w rozmowie z Onetem.

Poza tym wzrosły także ceny gazu, które windują koszty kremacji. Dodatkowo wyjątkowo drogie jest drewno, z którego produkuje się trumny. - Z inflacją mamy do czynienia na każdej płaszczyźnie prowadzonej działalności gospodarczej - ocenił prezes Izby Branży Pogrzebowej.

Zasiłek pogrzebowy nie wystarczy. Wzrost kosztów nawet o 30 procent

Firmy pogrzebowe świadczą cały pakiet usług - przygotowują osobę zmarłą (umycie, ubranie), przechowują do momentu pochówku, a także naliczają koszty trumny lub urny. Do tego należy zapłacić za oprawę kwiatową i muzyczną. Kremacja to również dodatkowy wydatek. 

Czyżak przekonuje, że firmy starają się zmieścić w kwocie zasiłku pogrzebowego (4 tysiące złotych), ale "jest coraz trudniej". Realny koszt pogrzebu waha się między 5 a 7 tysiącami złotych, w zależności od regionu. W miastach powiatowych można zamknąć wszystkie usługi w kwocie 4 tysięcy złotych, ale w dużych miastach jest to prawie niewykonalne. 

- Zakładając, że ceny naszych usług wzrosną o 30 procent, to średni koszt usług pogrzebowych może w tym roku wynieść około 5,5 tysiąca złotych - ocenił prezes Izby Branży Pogrzebowej.

/fot. Goniec.pl

Wszyscy pogrążyli się w smutku nad grobem Żory Korolyova. Widok mogiły wprawia w osłupienie

W środę, 5 stycznia 2022 roku o godz. 13.30 we franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego z Padwy przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie rozpoczęła się ceremonia ostatniego pożegnania Żory Korolyova. Tancerz i aktor zmarł nagle 21 grudnia 2021 roku w wieku zaledwie 34 lat, a jego śmierć wstrząsnęła nie tylko bliskimi i fanami, ale również niemal całym krajowym show-biznesem. Według nieoficjalnych informacji tancerz, znany przede wszystkim z wielokrotnego udziału w programie "Taniec z gwiazdami", zmarł w wyniku zapalenia mięśnia sercowego. Trumna z ciałem artysty została odprowadzona przez tłum żałobników do kwatery na Cmentarzu Północnym w Warszawie. Tancerza na cmentarzu żegnało wiele znanych osób. Wśród żałobników dostrzec można było m.in. Agustina Egurrolę, Ewę Szabatin, Jana Klimenta, Rafała Maseraka oraz aktorki Olgę Kalicką i Karolinę Nowakowską. /fot. Goniec.pl

Zobacz galerię >

Osoby organizujące pogrzeb muszą także pamiętać o kosztach związanych z organizacją pochówku. Wykupienie miejsca na cmentarzu to koszt rzędu kilku, a czasami nawet kilkunastu tysięcy złotych. Im większa aglomeracja, tym drożej. Wydatki podbijają również koszty pogrzebu kościelnego.

Tymczasem rząd milczy w sprawie ewentualnego podniesienia zasiłku pogrzebowego. Mimo tego członkowie Izby Branży Pogrzebowej liczą na podwyżkę w wartościach procentowych. - Nasze usługi wzrosną o 30 proc., ale ceny surowców, z których korzystamy, wzrosną o 300 proc - tłumaczył. Przerzucanie wzrostów cenowych na klientów jest nieuniknione.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Onet

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Strzelanina w Zabrzu: nagranie trafiło do sieci

Wiadomości

Strzelanina w Zabrzu. Do sieci trafiło nagranie z niebezpiecznej akcji policji

Czytaj więcej >
Kinga Kwiecień z TVP ma problemy w nowej pracy, wpadka za wpadką

Wiadomości

Kinga Kwiecień w TVP nie święciła sukcesów. Teraz ma problemy w Wydarzenia24, została zdjęta z anteny

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS, Polacy widzą w tej roli kogoś innego

Wiadomości

Jarosław Kaczyński chce Mariusza Błaszczaka w roli lidera PiS. Polacy widzą tam kogoś innego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ząbki. Autobus zderzył się z ciężarówką. Nie żyje co najmniej jedna osoba, osiem jest ciężko rannych

Czytaj więcej >
Rosjanie ostrzelali centrum handlowe w środkowej Ukrainie

Wiadomości

Rosjanie zaatakowali centrum handlowe, wewnątrz nawet 1000 osób. "Nie sposób nawet pomyśleć, ile jest ofiar"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wizyta Kaczyńskiego w Inowrocławiu. Po spotkaniu policja użyła gazu łzawiącego wobec pokojowo zachowujących się protestujących

Czytaj więcej >